12 Şubat 2020

Parasite'ın Yönetmeni Bong Joon-ho'dan İzlemeniz Gereken 5 Film

DERLEYEN: İNAN KIRDEMİR

Bong Joon-ho

Fotoğraf: Instagram/@parasitemovie

92. Akademi Ödülleri'ne adını altın harflerle yazdıran, 2020'nin yıldız yönetmeni Bong Joon-ho'nun filmografisini keşfe çıktık. Parasite'ın dışında film önerisi arayanlar listemize göz atmadan geçmeyin!

Barking Dogs Never Bite (2000)

Bong Joon-ho'nun ilk uzun metraj filmi Barking Dogs Never Bite işsiz bir profesörün dertli ve sorunlu hayatını daha da çekilmez kılan, oturduğu mahallede durmadan havlayan köpekleri konu alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere bir tür komedi, hatta kara komedi. Köpeklerin üzerinden insan ilişkilerini analiz eden bir yapıt. Filmlerinde sosyal mesaj vermeyi amaçlayan Joon-ho'yu daha iyi anlamak adına mutlaka izlenmeli!

The Host (2006)

 

Canavarlar, aile dramı, komedi, siyasi ve sosyolojik bir hiciv. Bilim kurgu sayılabilecek filmde yok yok! The Host'un 13 milyonluk izleyici sayısıyla Güney Kore'de en çok seyredilen filmler arasında ilk sıralarda yer aldığını not düşelim. Konusu ise şöyle: 2000 yılında, Koreli bir tıp asistanı ABD üssünde Amerikalı bir pataloğun emriyle Han Nehri'ne  formaldehit dökmek zorunda kalır ve nehirde mutasyona uğramış bir canavar yaratır... Devamı filmde! 

Mother (2009)

Hem dram, hem gerilim. Bir annenin katil arayışını konu alıyor Mother. Oğlunun üzerine atılan cinayet suçunun gerçek suçlularını bulmaya çalışan bir anne...

Snowpiercer (2013)

 

Bong Joon-ho'nun ilk İngilizce filmi. Bilim kurgu ve aksiyon olarak kategorilendirebileceğimiz Snowpiercer'nın kadrosunda Chris Evans ve Tilda Swinton yer alıyor.

Okja (2017)

Mija adında genç bir kızın güçlü ve global bir şirketin en iyi arkadaşı Okja'yı kaçırmasını önlemek için neleri göze aldığını anlatan bir film. Okja bu dev şirket tarafından genetiğiyle oynanmış büyük bir domuzdur. Şirketin amacı et üretiminde devrim yaratmak ve satışları artırmaktır. Şirket domuz üzerinde uyguladığı genetik manipülasyonu reddetmeye ve Okja'yı doğal bir cins olarak satmaya çalışır. Mija da bu dolandırıcılığa karşı direnir. 2017 yılında 70. Cannes Film Festivali'nde galası gerçekleşen filmi Netflix üzerinden seyredebilirsiniz.

ETİKETLER: BONG JOON-HO , PARASİTE , MOTHER , SNOWPİERCER , OKJA , THE HOST , BARKİNG DOGS NEVER BİTE , OSCAR