13 Ocak 2021

Ödül Sezonuna Doğru

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Pandemi nedeniyle sinema salonlarının kapanması ödül sezonunda ne olacak sorusunu da beraberinde getirdi. 25 Nisan 2021'de gerçekleşecek tören bu sene her zamankinden biraz daha farklı olacak. Akademi yalnızca töreni ileri bir tarihe almakla kalmadı, adaylık şartlarını da güncelledi.

Oscar heykelini kazanma ihtimali olan filmleri listeledik.

Şikago Yedilisi’nin YargılanmasıIMDB

Şikago Yedilisi’nin Yargılanması

Olası Adaylıklar: En İyi Film, En İyi Yönetmen (Aaron Sorkin), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Sacha Baron Cohen, Mark Rylance, Yahya Abdul- Mateen II), En İyi Özgün Senaryo

Geçtiğimiz aylarda Netflix’te yayınlanan Aaron Sorkin imzalı Şikago Yedilisi’nin Yargılanması Oscar’ın iddialı yapımlarından.Chicago’da gerçekleşen karşı kültür protestoları nedeniyle suçlanan yedi sanığa açılan davayı anlatan film, birçoğu En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde karşı karşıya gelebilecek geniş ve çeşitli bir kadroya sahip.

Onca Yoksulluk Varken

Olası Adaylıklar: En İyi Kadın Oyuncu (Sophia Loren), En İyi Orijinal Şarkı

Sophia Loren 11 yıllık aranın ardından oğlunun yönettiği bir İtalyan filmiyle geri dönüyor. Romain Gary’nin La Vie Devant Soi adlı romanından uyarlanan hikâyede Loren’i Holokost'tan sağ kurtulan ve yoksul çocuklara bakan eski bir seks işçisi rolüyle izleyeceğiz.

Mezuniyet

Muhtemel Adaylıklar: En İyi Kadın Oyuncu (Meryl Streep), En İyi Orijinal Şarkı ("Wear Your Crown").

Altın Küre:: En İyi Film Komedi veya Müzikal, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Nicole Kidman), Komedi veya Müzikal En İyi Erkek Oyuncu (James Corden), Komedi veya Müzikal En İyi Kadın Oyuncu (Jo Ellen Pellman).

Oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Mezuniyet, beklentileri çok fazla karşılamasa da müzik kategorilerinde şansı yüksek gibi görünüyor. Özellikle Altın Küre’nin Komedi ve Müzikal kategorilerinde adını çok fazla duyacağımızı tahmin etmek zor değil.

Şikago Yedilisi’nin YargılanmasıIMDB

Hillbilly Elegy

Muhtemel Adaylıklar: En İyi Kadın Oyuncu (Amy Adams), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Glenn Close).

Netlix’in Glenn Close ve Amy Adams’ı bir araya getiren filmi büyük beklenti yaratan filmi bekleneni vermedi, hatta sert eleştirilere tutuldu. Ron Howard’ın yönetmen koltuğunda oturan film bekleneni vermese de performansların görünmez olmayacağı kesin.

 Borat 2

Muhtemel Adaylıklar: En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Maria Bakalova)

Altın Küre İzle: En İyi Film Komedi veya Müzikal, Komedi veya Müzikal En İyi Erkek Oyuncu (Sacha Baron Cohen).

İlk film Borat, 2006’da  Sacha Baron Cohen’e senaryo dalında ilk Oscar adaylığını getirmişti. Devam filmi Borat 2 de aynı şansı yakalayabilir. Amazon Prime’da izleyicilerle buluşan Sacha Baron Cohen’li Borat 2 özellikle politik göndermelerle dikkat çekmişti. Maria Bakalova'nın Borat'ın kızı olarak gösterdiği performans büyük beğeni toplarken, filmin adını Altın Küre'nin Komedi ve Müzikal kategorilerinde de duyacağız gibi görünüyor.

Da 5 Bloods

Muhtemel Adaylıklar: En İyi Film, En İyi Yönetmen (Spike Lee), En İyi Erkek Oyuncu (Delroy Lindo), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Chadwick Boseman, Jonathan Majors), En İyi Özgün Senaryo.

Spike Lee'nin arkadaşlık, sadakat ve kefaret hakkındaki heyecan verici ve duygu yüklü filmi Akademi’nin gözünden kaçmayacaktır.

 

Şikago Yedilisi’nin YargılanmasıIMDB

Dick Johnson Öldü

Olası Adaylıklar: En İyi Belgesel

Ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgiyi, “eğlenceli” bir dille anlatan Dick Jonhson Öldü yılın en iyi belgeselleri arasında yer alıyor. Yönetmen Kirsten Johnson'ın babasının yaklaşan ölümünün provası niteliğindeki belgeselle 86 yaşındaki babasının kaçınılmaz sonu ile yüzleşmeye çalışıyor.

Boys State

Olası Adaylıklar: En İyi Belgesel

Sundance'de festivalin en büyük belgesel ödülünü kazan Boys State, iddiasını Oscar için de sürdürüyor.

On the Rocks

Muhtemel Adaylıklar: En İyi Yönetmen (Sofia Coppola), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Bill Murray), En İyi Özgün Senaryo

Altın Küre: Müzikal Komedide En İyi Kadın Oyuncu (Rashida Jones)

Apple ve A24 işbirliğiyle hazırlanan On the Rocks, Klasik Hollywood komedisinin modern bir güncellemesi. Bir baba kızın New York’taki maceralarını anlatan film birkaç ayrı kategorideki adaylıklara göz kırpıyor.

 

 

ETİKETLER: 2021OSCAR , NETFLİX , AMAZON PRİME