19 Mart 2012

Maç mönüleri

YAZI: ELİF YALIN

Amerika'nın Super Bowl'u, Türkiye'nin derbisi

Super Bowl finali günü Amerikalılar için çok önemlidir. Televizyonda izlenme rekorları kırılır. En büyük markalar en önemli reklam spotlarını Super Bowl akşamı lanse ederler.!..!

Madonna o muazzam şovunu o akşam için hazırlar. Aylar öncesinden mönüler hazırlanır, davetler yapılır. Bol biralı, bol zararlı ve yağlı atıştırmalıklı ve bol mangallı bir gün yaşanır.

Amerikalılar her önemsedikleri konuda olduğu gibi, bunu da “yüksekten” yaşamayı, bol bol yiyip içmeyi ve satın almayı, ekonomiyi her fırsatta daha canlı ve daha daha canlı hale getirmeyi başarırlar.

 

En favori Super Bowl mönüsü

Eğer günün birinde Super Bowl daveti vermeye niyetlenirseniz, aklınızda bulunması açısından geçen sene bir web sitesi tarafından En Favori Super Bowl Mönüsü seçilen mönüyü sizlerle paylaşmak isterim:

 

Maç öncesi atıştırmalıklar:

Domuz pastırmasına sarılı içi Bluecheese ile doldurulmuş hurma, tereyağlı yumuşak pretzels, sıcak ve baharatlı kuruyemişler, yedi katlı taco dip, avokado dip ve minik somon sandöviçler.

 

Maç sırasında:

Nacho peynirli dip, kızartılmış tavuk kanatları, taş fırında pişmiş bol malzemeli bir pizza, her çeşit burger, soğuk etli sandöviçler, bol mayonezli patates salatası. Ezcümle sağlıklı yemek ve yaşamdan en uzak ne varsa, onlarla dopdolu bir mönü.

 

Derbi Super Bowl'a karşı

Peki bizde ne olur? Erkekler buluşup meyhaneye giderler.

Ama mümkünse çok erken giderler ki, maçı hatırlamakta güçlük çeksinler. Eğer maç Kadıköy'deyse, Kalamış'tan stadyuma kadar olan her yer hep bir ağızdan sloganlar atar, marşlar söyler.

Bu performansların hiçbiri tabii ki Madonna'nınkine yaklaşamaz, ama kendi içinde enteresan bir komikliği vardır.

Hep garipsemişimdir, ama nedense hiçbir yerde soğuk bira bulunmaz. Eğer rakı içmiyorsanız ve maç günü oyunun oynanacağı stadın civarındaki müesseselerde takılmak niyetindeyseniz, anasonu sevmeye başlasanız iyi olur.

Futbol ülkemizde genelde erkekler ve kadınların ortak bir sosyal paylaşımı olmadığından, derbi günleri bizde ayrılıklarla geçer. Evlerde Super Bowl kıvamında partiler düzenlemeye niyet etseniz bile, pek bir sırıtır. Üzerimize sanki başkasının paltosunu giymişiz gibi durur ve arkası da bu sebeple gelmez.

Ama eğer her şeye rağmen "Evde arkadaşlarımla bir derbi günü yaşayayım," diyorsanız işte size birkaç tavsiye:

* En sevdiğiniz pizzacıdan en sevdiğiniz pizzayı sipariş edin. Bolca birayı buza gömün. Marketten tüm istediğiniz cipsleri alın, dipleri kendiniz yapın.

Blue Bacon dip:

Doğranmış frenk soğanı, küp şeklinde doğranmış ve çıtırlaştırılmış domuz pastırması, ceviz, mascarpone ve labne.

Bunların ölçülerini size bırakıyorum. Hangisinden daha çok koymak istediğinize ve dipinizin tadına size karar verin.

 

*İster minik minik isterseniz büyük boy, bol çeşitli sandöviçleriniz olsun. Somonlu, tonlu, tavuklu, rozbifli:

Rozbif, hardal sos ve parmesanlı uzun baget sandöviç:

Upuzun baget ekmeğini kısaltmadan sandöviç yapacak şelikde yatay şekide ikiye bölün. Bir tarafına hardal sos sürün ve üzerini körpe ıspanakla kapatın. Ispanağın üzerine bolca rozbif koyup zeytinyağı ve tuz gezdirin. Diğer baget parçasını kaparatak bastırın.

* Eğer kızartmadan korkmuyorsanız, taze patatesten incecik patates kızartması yapın. Tuz, karabiber, kırmızı biber ve kuru naneden oluşan baharat karışımı ile patateslerinizi lezzetlendirin.

* Yanına da ev yapımı soğan halkası ekleyebilirsiniz.

 

 

* Tatlı niyetine de, tuttuğunuz takım ve maçın sonucuna bağlı olarak ya bir bardak soğuk su ve televizyonla aranıza birkaç günlük mesafe ya da 10 şişe şampanya.

 

- Elif Yalın (Mangerie ve Delicatessen)

 

 

 

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , SUPER BOWL , HAZIRLIK , SANDVİÇ