11 Kasım 2016

Leonard Cohen'dan Affetmenin Mektubu: Famous Blue Raincoat

YAZI: İNAN KIRDEMİR

İhanetle yüzleşmek zorunda kalan herkesin Famous Blue Raincoat ile unutulmayacak bir tanışıklığı vardır. Öfkenin bir hüzün iksirine dönüştüğü, sitemin kırık bir kalbin sızısında kaybolduğu ve iktidar ateşinin affetmenin erdemiyle söndürüldüğü bu şarkı, Leonard Cohen’ın gitmeden çok önce hepimizin sırtını usul usul sıvazlamasıdır aslında. İlk dinleyişte emin olamazsınız. Şarkıda adı geçen Jane mi daha çok suçludur, yoksa Leonard Cohen’a "Kardeşim, benim katilim!" dedirten dost mu? Cohen’ın müziğiyle birlikte hayatını takip edenler bilir. O, hikayede suçlu aramayacak kadar özle ilgilidir.

 Leonard CohenFotoğraf: Getty Images Turkey

Onun adı Jikan. 90’ların ortasında Budist manastırına sığınan ve manevi yolculuğunu başka bir boyuta taşıyan sessiz ve sakin Jikan. Manastırda Jikan adı verilen Leonard Cohen da hayatın sertliğine biraz olsun dayanmak için çareyi kendi içine sığınmakta bulanlardan. Çocuk gibi korunmasız, bir yetişkin kadar telaşlı ve belki de bir çiçek gibi kırılgan.

1985 yılında Cohen marşına dönüşen Hallelujah, sonsuz bir umut arayışının ilk çığlığı hala kulaklarımızda. Zaman zaman bu arayış, sahne arkasında bekleyen karanlık bir korku, arada kalmanın yarattığı sıkışmışlık ve her şeyin üstüne geldiği bir anda, daha fazla dayanamayıp, olduğu yerde yıkılmanın endişesiyle klinik bir depresyona dönüşse de, o her duygunun altına iyi dileklerini ve saygılarını eklemeyi asla ihmal etmedi.  Aksi takdirde hem Jane’in, hem de 'katilinin' ihanetini anlamaya çalışma çabası nasıl mümkün olabilirdi ki? Justin Trudeau’nun da dediği gibi "Hiç kimsenin müziği Leonard Cohen’ınki gibi tınlamadı." ve hiç kimse her şart ve koşulda affetmenin yüceliğini onun kadar iyi anlatamadı. 

Bugün, Famous Blue Raincoat'un finalini yapan Sincerely, L. Cohen imzasındaki melankoli her zamankinden daha hüzünlü ve vurucu. Ve yine bugün, sessiz ve sakin Jikan’a saygılarımızı iletme sırası bizde.

Famous Blue Raincoat - Leonard Cohen (Canlı Performans)

 

 

ETİKETLER: LEONARD COHEN , FAMOUS BLUE RAİNCOAT