03 Ekim 2021

Lena Dunham’ın Düğününe Yakından Bakış

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

lena dunham, düğün

Fotoğraf: Jonny Ruff

“Lu biz nasıl nişanlandık?”
Lena Dunham, geçen Cumartesi gecesi Londra’da evlendikten sonra kısa bir balayına çıktıkları İngiltere’nin Somerset kentindeki odanın karşısından üç günlük eşine böyle seslenmişti.

Attawalpa olarak sahne alan Perulu-İngiliz müzisyen Luis Felber, nam-ı değer “ Lu” ise hazırladığı akşam yemeğine ara vererek şu cevabı veriyor; “Tamam. Kendini çok iyi hissetmiyordun. Ben de hastaneye seni ziyarete gelmek istedim ve kalmam gerekenden çok daha uzun süre kaldım. Sonrasında senin kendini iyi hissetmediğini görmek bende tuhaf bir his uyandırdı. Ertesi gün döndüğünde ‘Ben bunu kendi başına yaşamanı istemiyorum’ dedim. Sen de ‘Bir gün seninle evlenmek istiyorum’ dedin. Ben de ‘Neden bu bir günü kısa zamanda yapmıyoruz?’ dedim. Ertesi gün arkadaşım Tom’la yürüyüşe çıktığımda ‘Sanırım Lena’ya dün gece evlenme teklif ettim.’ dedim ve eve geldiğimde bunu gerçeğe dönüştürdük.”

“Nişan hikayesini benden çok daha iyi anlatıyor.” diyen Dunham’ın sevinci yaptığı telefon görüşmesinden bile belli oluyor. 35 yaşındaki aktris, yazar ve film yapımcısının Ocak ayındaki tanışmalarını ‘bir dizi arkadaş entrikası’ olarak tanımamasının ardından Dunham ve Felber bunu Soho Union Club’da doğaçlama bir düğüne dönüştürdü.

Lena Dunham düğünde Christopher Kane imzası taşıyan üç özel elbise giydi. “Biz bir şekilde evlilik hakkında konuşuyorduk ancak hep etrafında dolaşıyorduk.” diyor Dunham ve ekliyor, “Bazı insanlar 10 yıl boyunca böyle yapıyor. Biz sadece 10 yılı 10 saate indirdik.”

Her ikisi de kendi yaratıcı projelerinin ortasındayken pandemi döneminin de etkisiyle bir ay içinde düğün organize etmenin zorluklarını es geçmiyor. Bu yüzden takviye ekiplerini çağırdıklarını söyleyen Dunham; “Bunu yardım olmadan halletmemiz imkansızdı. Annem de galeristi olan Amanda Wilkinson’ın kızı Donna’yı aramamı önerdi.” diyerek sürecin başlangıcını anlattı.

Etkinlik koordinatörleri Donna & Marcus Duke ve partnerleri Jacob Mallison Bird daha önce hiç düğün organizasyonu yapmamıştı ve Covid'e rağmen bu zorlukla baş etmeye hazırlardı. “Jacob ve Donna davet işiyle çok uğraştı çünkü insanlar sürekli iptal ediyordu.” diyen Dunham, zaten kısaltılmış konuk listesindeki birkaç kişinin de virüse yakalandığı için katılamadığını ekledi. Dunham ayrıca; “Bir davetliden Covid olduğu için gelemeyeceğini duymak, bu durumun hala devam ettiğini ve tüm önlemleri kesinlikle ciddiye almamız gerektiğini gösteriyor.” diyerek önemleri öncelikli hale getirdiklerini ifade etti. Çift, tüm konukların test yaptırmasını ve aşı kartlarıyla beraber gelmelerini istedi.

Dunham; “Benim bağışıklık sistemi sorunum var. Bu yüzden Covid kısıtlamalarını ciddiye alıyorum.” diye açıklıyor. “Bu konu aslında ikimiz için de önemli ama Lu beni güvende tutmak istiyor, canlı müziğin geri gelmesini istiyor ve tüm insanlığın da güvenliğini düşünüyor."

Davetliler, tören ve resepsiyon sırasında, aralarında yeterli mesafe bırakacak şekilde ayarlanan mekanda önlem olarak maskelerini de bulundurdu. Lena’ya göre, çiçekçi Gail Smith tarafından hazırlanan bir örtünün altında, ikilinin okudukları yeminlere şahit olan yaklaşık 60 kişi bulunuyordu.

“Donna’ya ilk gösterdiğimiz örneklerden biri bebek mavisine boyanmış bodega güllerdi. Onlar ise ‘Peki ama ya gülleri boyamanıza gerek yoksa?’ diyerek bizi Gail ile tanıştırdılar.” diyor Dunham. “Ancak bizim boyanmış çiçeklere olan takıntımızı da bildiği için iki dünya arasında kalmayı başardı ve bizi çok mutlu etti.”

Geleneksel bir Yahudi düğün sunağı olan Cuppah ise annesi Yahudi olan Dunham ve babası Yahudi olan Feber için çiftin ayarladığı özel bir jestti. Oxford’da dini eğitim alan Duke aracılığıyla da geleneksel unsurları modern dokunuşlarla hazırlamalarına yardımcı olan Dr. Harry Cedar ile tanıştılar. “Onları gördüğüm andan itibaren çok sevdim.” diyen Cedar, gelin ve damadın birbirini üç kez daire içine alması ve düğünü tamamlamak için bardak kırması gibi gelenekleri koordine etti. New York ve Los Angeles’taki arkadaşlarının ve ayrıca Feber’in Peru’daki ailesinin de zoom üzerinden dahil olduğu düğün için Dunham şu detayı verdi; “Lu, İspanyol aksanıyla harika bir İbranice konuştu ve herkesin birbirine bağlanmasını sağladı.” Emily Bode tarafından özel olarak tasarlanan mavi bir süet takım giyen Feber ve Dunham bu bağlılığı yaratabildikleri için çok memnundular.

“Gelin partisini düşünürsek kardeşlerimiz dahil 9 kişiydik. Aslında daha az nedimeyle çok daha büyük düğünler yapılmıştır ancak bu sayı yakın arkadaşlarımla olmanın heyecanını yansıtıyor.” diyerek Dunham aralarında Taylor Swift, Myha’la Herrold, Rosa Mercuriadis,Tommy Dorfman, Ali Trustman, kuzeni Jenna Hally Rubenstein, Felber'in kız kardeşi Alma-Kori Felber ve Dunham’ın podcast partneri, Alissa Bennett’in bulunduğu ekibi sayıyor.

Son olarak da Lena Dunham şu sözleri ekliyor; “Pandemi döneminde internet üzerinden kız arkadaşlarımla hislerimizi konuşabilmek için çok zaman harcadım ancak en iyi arkadaşlarımdan bir kaçını neredeyse 1 yıldır görmüyorum. Kız arkadaşlarım yeri geldiğinde çok mutlu olmadığım anları benimle yaşadı bu yüzden beni mutlu eden bir olayda bir araya gelebilmek gerçekten benim için çok özel.”

 lena dunham

Bir çok harika kız arkadaşım, Lu'nun kız kardeşi ve Lu'nun sağdıcı aynı zamanda en yakın arkadaşı bizime birlikteydi. Christopher Kane bütün nedimelerimi nezaketle giydirmeyi kabul etti. Bütün kızlar Christopher Kane elbiselerini giymeden önce The Vampire's Bride kıyafetleriyle düğüne hazırlandı.

lena dunham

Yeşil pijamamın markası Sleeper ve benim için özel olarak tasarlanan jartiyer ise Kelsey Randall imzası taşıyor.

lena dunham

Odada hazırlanırken çok yüksek sesle konuşuyorduk. Lu ve arkadaşları ise karşı odada enerjilerini daha sakin tutmayı başarıyorlardı. Bir noktada ise Lu'nun yakın arkadaşı Emma Chitty, iki oda arasında gidip gelerek onlara füme etten hazırlanmış bir tabak kaçırdı.

lena dunham

Ken O'Rouke saçımı yaparken makyajım Amanda Grossman'a emanetti. 2012 yılında Girls dizisi için Londra'ya geldiğimden beri onlarla çalışıyorum. Her seyahatimde onları ziyaret ettim ve şimdi burada yaşadığım için ikisini de çok daha sık görebiliyorum. Ken'in ikonik Pomeranian köpeği Burly benimle her çekime geliyor ve o yanımdayken çok daha sakin ve mutlu hisediyorum.

lena dunham

Christopher, saçım ve makyajım için Ken ile Amanda'ya Claudia Schiffer'in Versace defilesindeki bir görselini gönderdi. Cat-eye göz makyajı, bolca kirpik, hafif bir ruj ve fiyonk vardı. Ve tek bildiğim şey düğünümde saçımın üstünde bir fiyonk olmasını istediğimdi. Ayrıca Patti Boyd'un George Harrison'la olan düğününden ve Sharon Stone'dan bazı referanslar ekledim. Stone tarihteki en güzel gelinlerden biriydi.

lena dunham,düğün

Annem (Laurie Simmons ve arkada Dunham'ın kardeşi Cyrus) ve kız kardeşler kesinlikle çok tutkulu aynı zamanda rekabetçiler. Bu yüzden herkesin şahsen düğünde bulunacağını öğrendiklerinde bu fırsatı kaçırmak istemediler.

lena dunham,düğün

Lu, sağdıcı aynı zamanda müzik partneri Matt Allchin'le düğüne hazırlanırken odayı palo santo tütsüsünün enerjisiyle doldurdu.

lena dunham,düğün

Mekanımız Union Club, Soho'daki Yunan caddesinde bulunan ve düğün organizasyonu da yapan üyelere özel bir kulüp. 

lena dunham,düğün

Nedimelerin çantaları Susan Alexandra tarafıdan tasarlandı. Tommy Dorfman parti hediyelerini seçip şipariş etti ve Susan da bu işi başarıyla tamamladı. Ayrıca konuklara köpeğimiz Ingrid'in yüzünün bulunduğu çakmaklar hediye ettik.

lena dunham,düğün

Bu Miu Miu ayakkabıları Christopher buldu. Kendisi topuklu ayakkabılar konusunda iyi olmadığımı biliyor ve bana şöyle dedi; "Miu Miu'lar rahatlık ve sevimli alçak topuklar konusunda en iyisidir." 

lena dunham,düğün

Bu "L" harfi saç tokası Luis'in en yakın arkadaşı Emma Chitty'nin hediyesi. Ken tokayı görür görmez saç tasarımıma ekledi.

lena dunham,düğün

Kullanabileceğim eski bir objem hiç yoktu. Ama annem bana iki tane şey verdi. Biri büyük büyükannem Regina Hyman'a ait olan küpeydi. Annem Roma'da sanat okulunda okurken bu küpeleri kullanmıştı ve tekini kaybetmişti; şimdi de diğer tekini bana kolye olarak verdi. Ancak zincir bulma konusunda sıkıntılar yaşıyordu. O sırada Christopher'ın elinde kalan yapay bir elmas zincir devreye girdi. Böylelikle iki özel hediyeye sahip oldum.

lena dunham,düğün

Tören elbisem ilk referansını Town Hall'da evlenen Beatles eşlerinden alıyordu. Daha sonrasında June Carter Cash, Priscilla Presley, Coal Miner’in kızının enerjisi de devreye girdi.

lena dunham,düğün

Nedimelerin gümüş pilili elbiseleri 60'ların Swing dönemini yansıtıyordu. Ancak içlerinden biri "Kendimi güzel bir cupcake paketi gibi hissediyorum." dediğinde her şey tamamlandı.

lena dunham,düğün

Covid önlemleri nedeniyle ailemin İngiltere'ye gelebilmesi için belirli protokollerden geçmesi ve test olması gerekiyordu. Ama babam (Carroll Dunham) annem, kardeşim Cyrus, teyzelerim Bonnie ve Susan, dayım Bart, ve kuzenim Jenna hepsi buraya gelmeyi başardı ve bu benim için çok özeldi.

lena dunham,düğün

Lena: Lu, inanılmaz yeminler yazdı. Bunları yazarken çalışma odasında saatler geçiriyordu.

Lu: Yazdıklarımı karıştırmak istemedim. Bu yüzden hepsini bir düzene soktum. Bu kartları yazmak hem çok eğlenceliydi hem de benim için her şeyi ifade ediyordu.

 lena dunham,düğün

Bu harika buketleri çiçekçimiz Gail Smith yaptı. Benden nedimelerimin her biri hakkında bir sıfat tanımlamamı istedi. Sonra küçük bir anahtar yaptı ve sıfatları etiket olarak buketlerin üstüne astı. Nedimelerin buketleri almaları için önce onları bulması gerekiyordu.

lena dunham,düğün

Benim nişan yüzüğüm serçe parmağımda takılı. Lu'nun büyükannesi Luisa Delfina'ya ait olan bu tasarım 1700'lü yıllara ait bir Incan Peruvian yüzüğü. Bu yüzden parmağıma olması için genişletmemiz imkansızdı.

lena dunham,düğün

Talitin altında geçirdiğimiz an benim en sevdiğim andı çünkü bu özel süreyi herkesin eşliğinde geçirdik. Büyükannem 2016 yılında vefat etti ve bu hem onun için hem de Yahudi gelenekleri için çok şey ifade ediyordu. Ailemin yanımda olması ve onların bu ana şahit olması gerçekten harikaydı. Sanırım aynı zamanda Lu'nun, çocukluğundan beri sinagoga gitmemiş babasında da bazı anıları canlandırmayı başardık.

lena dunham,düğün

Lu'nun nişan yüzğü serçe parmağına tam oturdu. Hem bu şekilde kullanmak gitar çalmasını da zorlaştırmayacak.

lena dunham,düğün

Yoko Ono ve John Lennon'ın düğünü kesinlikle bizim için bir referanstı. Jacob ve Donna'da bizi alması için John Lennon'un düğününde kullanılan Rolls-Royce'un aynısını buldu.

lena dunham,düğün

Aracın sahibi hem bir peyzaj sanatçısı olan hem de tıpkı John Lennon gibi boyattığı Rolls-Royce'uyla gezmeyi seven harika bir adamdı. Özetle gece bizi almaya gelen bu arabaydı!

lena dunham,düğün

Arkadaşım Janicza Bravo bizi Emily Bode'la tanıştırdı. O da çok nazik bir şekilde Lu'nun takımıyla ilgili detayları sormak için bizi aradı. Lu da aklında mavi renk olduğunu söyledi. Böylelikle kendisinin mavi süet takımı hazırlanmış oldu.

lena dunham,düğün

Düğünde 3 tane elbise değiştirdim ve her elbisenin ayrı bir saç aksesuarı vardı. Birinde duvak bir diğerinde görmüş olduğunuz bu taç ve son olarak da bir saç bandı vardı. Hepsini kız kardeşiyle birlikte yürüttükleri Dolecka Bridal'ın sahibi, arkadaşım Becca tasarladı.

lena dunham,düğün

Resepsiyondan hemen sonra akşam yemeğine geçildi. Çok kalabalık olmasını istemediğimiz için yemeği iki ayrı salonda gerçekleştirdik. Bütün alanın kullanılmasını sağlamak için de kapıları açık bıraktık. Fotoğraf soldan sağa: Cyrus Dunham, Lena Dunham, Tommy Dorfman ve Michael Cohen.

lena dunham,düğün

Konuk listesi sürekli değişiyordu ancak günün sonunda bu kadar kişiyi bir arada görmek harika bir duyguydu. Düğünde bulunan insanlar hem benim hem de Lu'nun hayatına dokunan insanlardı ve pek çoğu ilk kez tanışıyordu. Fotoğraf soldan sağa: Honey Kinney Ross ve  Autumn de Wilde.

lena dunham,düğün

Fotoğraf soldan sağa: Taylor Swift, Jerrod Carmichael ve Tommy Dorfman.

lena dunham,düğün

Üçüncü elbisem sürprizdi. Christopher son provalar için elbiseyi getirdiğinde ağlamıştım. Onu takip eden herkes son zamanlarda ne kadar harika bir ressama dönüştüğünü bilir. Kendisi düğün davetiyemizin üzerinde de bulunan ikimizin portresini çizdi ve aynı çizimi A kesimi elbisemin üzerine yapıştırdı. Giymesi hem çok güzel hem de çok eğlenceliydi. Büyük beyaz bir çadıra benzediği için de dans etmek çok keyifliydi.

lena dunham,düğün

Elbisenin arkasına ise adlarımızı, evlilik tarihimizi yazdı ve en sevdiğim kısım olan imzasını bıraktı.

lena dunham,düğün

Luis: Orada herkes bizimle birlikteydi ve herkes bizim yaşadığımız duyguları hissetti. Bu yüzden kimse gitmek istemedi.

lena dunham,düğün

London Review of Books kitapçısına bağlı olan pastacı dükkanına bayılıyorum. Şef Terry Glover bu pastalara son derece şiirsel ve spiritüel bir vizyonla yaklaştı. Onun düğün pastası yapıp yapmadığını bilmiyorduk. Terry'e en sevdiğimiz hayvanın rakun olduğunu söylediğimizde bize iki rakunlu bir pasta yaptı. Buna ek olarak üzerinde BoJack Horseman olan ayrı bir pasta daha yaptı.

lena dunham,düğün

Ne zaman "Hayatımın geri kalanında bu günü tekrar yaşamak istiyorum." diyen bir arkadaşım olsa, ona "Hayatında başka hiçbir şey yok mu?" sorusunu sormak istedim. Şimdi aynı cümleyi ben kuruyuorum. Bu günü hayatımın sonuna kadar tekrar yaşamak isterdim.

lena dunham,düğün

Luis: Lena gece boyunca bir moda tanrıçası gibiydi. Ben ise üç bölümde de bana eşlik eden tek bir kıyafete sahip olmaktan çok mutluydum.

lena dunham,düğün

Eve döndüğümde kıyafetleri hep fırlatırdım. Annem bu tavrıma çok kızıp onlara daha saygılı davranmam gerektiğini hala söyler. Bu kıyafetleri giyince şimdi onu çok daha iyi anlıyorum ve artık çok daha özenli davranacağım.

lena dunham,düğün

Lena: Eğer başka bir zamanda evlenseydik ve düğün için 1 ay değil de 1 yıllık bir süremiz olsaydı kesinlikle delirirdik.

Luis: Biz sadece bunu yapmak ve ömrümüzün geri kalanını birlikte geçirmek istedik.

lena dunham,düğün

Biz evlendik.

ETİKETLER: LENA DUNHAM , DÜĞÜN , LUİS FELBER