05 Nisan 2020

Koronavirüs Pandemisiyle Hayatımıza Giren Yeni Terimler

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

20-04/04/1214084-800w-1586032345.jpg

Fotoğraf: Tuğberk Acar, Moda editörü: Ece Öğütoğulları

Koronavirüs pandemisi hayatımızı ablukaya alınca, internet ahalisi boş durmadı tabii. Zamanın ruhunu yansıtan terimler ışık hızıyla literatüre alındı. Kısa liste şöyle:

Covidiot

Covid-19 ve idiot kelimelerinin bileşiminden oluşan bu terim, sıkı sıkı tembihlenen önlem tedbirlerine, milyonlarca EvdeKal hashtag’lerine ve sosyal mesafe kuralarına uymayarak toplum sağlığını tehlikeye atan şuursuzlar için kullanılır. Market alışverişinde başkalarına fırsat vermeyecek şekilde stoklama yapanlar da bu kategoriye dahil. #tuvaletkağıdı

Covidivorce

Karantinadan çıkar çıkmaz soluğu mahkemede alanlardan esinlenen popüler terim. Karantina şartları gereği dip dibe olmaktan süregelen şiddetli geçimsizliklere veya bir arada olamayıp fiziksel mesafelere yenik düşen evliliklere tekabül eder.

Isolationship

Sosyal mesafe kuralları gereği birbirinden ayrı düşen çiftlerin yeni ilişki durumu. Bekarların da başvurduğu bu terim, izolasyonla dayatılan içsel yolculuk anlamına gelir. İletişim kuracak başka birini bulamayan kişi, mecburen kendiyle iletişime geçer.

Quaranteens

Tohumları karantinada atılan, yetişkinlik çağını 2033 yılında yaşayacak geleceğin ergenleri.

Doom-scrolling

Kötü haberlerle dolu haber sayfalarını saniyede bir refresh’leme eylemi. Telefon elden düşmez, Twitter saat başı yoklanır. Kıyamet günü gelmiş gibi hissettiren bu eylem bir nevi bağımlılıktır.

Quarantini

Quarantini’yi nasıl alırsınız? Kırık buzlu veya zeytinli? Quarantini, anlaşıldığı üzere, karantina altında evde yapılan martini demek. Tercihiniz margarita’ysa dert etmeyin. Coronarita da var.

Pandemic Nice Guys

Normal şartlarda asabiyeti ve aksiliğiyle tanınan, ancak pandemi sürecinde karakter değiştiren, son derece sıcakkanlı ve sevecen davranışlar sergileyen bireylerdir. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde seviyesinde evrim geçiren bu insanlar, araba kullanırken yayalara el sallayarak, mutfak camından komşulara selam vererek, çöpçülere alkış tutarak ve herkese gülücükler saçarak sadece yakınlarını değil, kendilerini bile şoka sokabilirler. Terimin çıkış yeri: Hollywood.

 

ETİKETLER: COVİD-19 , KORONAVİRÜS , CORONA VİRÜS , PANDEMİ , KARANTİNA , VOGUEEVDE , VOGUEİNSTAGRAM