14 Haziran 2016

Konsere Çıkamayacak Kadar Çok Kaygılanmak

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Londra’da gerçekleşen Capital Summertime Ball etkinliğinin en çok beklenen isimlerinden biri Zayn Malik’ti. Cumartesi gecesi, sahneye çıkmasına dakikalar kala performansını iptal eden müzisyen hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı. Başta öfkelenenler, protesto edenler, her ne olursa olsun şov devam etmeli fikrini savunanlar, Malik'in konserini neden iptal ettiğini öğrendikten sonra eleştiri okları yerini destek yağmuruna bıraktı. 

Zayn Malik,  sosyal medya üzerinden paylaşıp hayranlarından özür dilediği yazısında birkaç aydır anksiyete bozukluğu ile mücadele ettiğini tüm içtenliğiyle dile getirdi. Kontrol edemediği kaygılarının günlük hayatını ve kariyerini olumsuz etkilemesine karşı elinden şimdilik bir şey gelmediğini açıklığa kavuşturan müzisyen, ileride kaygısız günler geçirmek için var gücüyle çalışacağının sözünü de verdi. Peki, çağımızın en önlenemeyen duygusu kaygılanmak, sandığımızın aksine normal değil mi?

Zayn MalikFotoğraf: @zayn

Dijital dünyanın hızı, küresel sorunlar, gelecek kaygısı, yalnızlık korkusu ve her şeye yetişmek için kendimize yüklediğimiz sorumluluklar. Bütün bunlar günlük yaşamın içinden basit problemlermiş gibi algılansa da, kaygılarla baş etmek göründüğü kadar kolay olmayabilir. Birçok kişisel gelişim kitabının sunduğu mucizevi mutluluk formülü bazen işe yaramayabilir. 

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin tanımına göre, günlük sorunlar, hayatınızı zorlaştırıp, 'sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumuna' dönüştüğünde Yaygın Anksiyete Bozukluğu’ndan (YAB) söz edebiliriz. Kaygılarınız artık kendi denetiminizden çıkıp, günlük hayatınızı ele geçirmeye başladığında anksiyete bozukluğu kapınızı çalmış demektir. Görüldüğü üzere, bütün dünyanın tanıdığı yıldızlar da anksiyete bozukluğundan muaf değil. Şöhret, para, ün ve Hollywood'un arzu nesnesine dönüşen standartları bile kaygıları ortadan kaldıramıyor. 

Gigi Hadid Zayn MalikFotoğraf: Mario Testino/Vogue

Diğer taraftan herkesin gözü önünde yaşamanın getirdiği yükü de unutmamak gerekir. Özel hayatınızın kapılarına isteseniz de kilit vuramamak, her adımda mütemadiyen hesap verme zorunluluğu ve kişisel alanlarınızın daralması anksiyete bozukluğunu tetikleyebilir. Son dönemde Gigi Hadid ile yaşadığı aşk hakkında çıkan ayrılık iddialarının, yakın çevrelerinden duyduğumuz ve bir türlü sonu gelmeyen söylentilerın Malik’in ruhsal durumunu ne derece etkilediğinden emin olamasak da, Gigi Hadid'in sevgilisine sahip çıktığı aşikar.

Gigi Hadid, Zayn Malik’in sosyal medya üzerinden paylaştığı açık mektubuna şu cevabı verdi: "Güzel kalbin ve yeteneğin seni her zaman doğru yola götürecek. Seni seviyorum, seninle gurur duyuyorum ve arkandayım." Gigi gibi Ellie Goulding'den Nicky Romero'ya birçok ünlü de Zayn Malik'e destek çıktı. Destek mesajlarında dikkat çeken neredeyse herkesin hayatının bir döneminde anksiyete bozukluğu ile mücadele ettiğini itiraf etmesiydi. Gerçekte, anksiyete bozukluğu yaygın olmasına rağmen bugüne kadar ünlüler dünyasında ilk kez bu kadar açık ve net konuşulan bir konu. Zayn Malik içtenliği ve cesaretiyle sadece kendi yükünü hafifletmedi, anksiyete bozukluğuyla savaşan kişilerin de sesi oldu. 

ETİKETLER: ZAYN MALİK , GİGİ HADİD , ANKSİYETE BOZUKLUĞU , PSİKOLOJİ