20 Mart 2012

Her öğünden sonra birer ölçü

YAZI: ELİF YALIN

Günlük hayatımızın vazgeçilmesi en güç rutini kahve.

 

Sabah kahvaltısından sonra sert bir latte:

* Çift ölçü espressoyu hafifce uzun çekin.

* Köpürtülmüş sütle köpüğü karıştırarak süt kreması kıvamına getirin ve çift ölçü espressonun üzerine dökerek servis edin. Bardak tam dolmasın ki, sütün tadı kahveyi bastırmasın.

* "Sütlü kahve içerken kahve tadını alamıyorum" diyenlerdenseniz, hem biraz süt oranını azaltabilir hem de yağsız süte geçiş yapabilirsiniz.

 

Öğle yemeğinden sonra duble sade Türk kahvesi:

1 çay fincanı iyi su, iki dolu dolu tatlı kaşığı taze çekilmiş mis gibi Türk kahvesi, bakır bir cezve ve orta kısıklıkta bir ocak.

* Hafif hafif karıştırarak kahvenizi pişirin, köpüğünü kaybetmeyecek şekilde bir taşım kaynatıp servis edin.

* Yanında bademli bir biscotti de olursa ne ala.

 

Akşam yemeğinden sonra bir tek espresso:

* Tercihen %80 arabica ve %20 robusto karışımı taze çekilmiş bir ölçü. 30 saniyeyi aşmadan doğru ısıda bir suyla süzülmüş, yanmamış, ama sert bir espresso.

 

Espresso'nun en lezzetlisi manuel makinadan, onu gerçekten yapmaktan çok keyif alan baristaların elinden çıkar. "Espresso yapmakta ne var?" deyip geçmeyin; kahvenin çekilme kalınlığı, çekilip bekletildiği yerin nem oranı, kahve makinesinin su sıcaklığı, suyun espresso kahvesini süzerek pişirdiği sürenin uzunluğu, espressoyu yerleştirdikten sonra, suyu akıtmak için beklediğiniz saniyelerle ölçülen süre dahi, kahvenizin tadını etkiler.

 

Afiyet olsun.

- Elif Yalın (Mangerie ve Delicatessen)

 

ETİKETLER: YEMEK , LATTE , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , İÇECEK , ESPRESSO