08 Haziran 2022

Haziran Ayında Ne İzleyeceğiz?

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

halftime

Dışarda parlayan yaz güneşi bizi cezbetse de dijital platformalar Haziran ayını bizi ekran karşısına geçirecek dizi ve filmlerle karşılıyor.

Paris, 13. Bölge

Paris, 13. Bölge, ABD edebiyatının en büyük çağdaş yeteneklerinden Adrian Tomine'in 21. Yüzyılın sesi olarak tanımlanan Killing and Dying adlı grafik romanının beyazperde uyarlaması. 2015 yılında Dheepan’la Altın Palmiye’yi kazanan, Un prophète / Yeraltı Peygamberi, De rouille et d’os / Pas ve Kemik, Frères Sisters / Sisters Biraderler ile tanıdığımız Jacques Audiard, filme adını veren Paris’in 13. Bölgesinde yer alan kozmopolit, modern, hareketli, gri apartmanlarla dolu Les Olympiades mahallesini son filmine mesken ediniyor. Senaryosunu Audiard ile birlikte Céline Sciamma ve Léa Mysius'ün yazdığı, Cannes'da Altın Palmiye için yarışan film, dört gencin birbirleriyle değişken ilişkilerini gözlemlerken bir yandan da çağdaş dünyada aşkın yeni halini siyah beyaz görüntüler ve akıcı diyaloglarla yansıtıyor. MUBİ'nin heyecan verici Haziran programında bu filme de izleme listenizde yer açmanızı öneriyoruz.

Peaky Blinders

Peaky Blinders, 6. sezonuyla Netflix semalarına iniyor. Sevilen dizinin yeni sezon özeti ise şöyle: Shelby ailesi yıkıcı bir kayıp yaşar. Dört yıl sonra afyon ticaretine yönelen Tommy, en büyük düşmanlarıyla ittifak yapmak zorunda kalır. Sevenleri 3 Haziran'dan itibaren yeni sezonu izleyebilir.

Hizmetçi

The Film Foundation tarafından restore edilen kopyasıyla seyirciyle buluşacak bu Güney Kore klasiği, sınıf çatışmasını ve korku unsurlarını birleştiren yapısıyla Oscar ödüllü PARAZİT’in öncülerinden kabul ediliyor. Kim Ki-young imzalı Hizmetçi, Bong Joon-ho'ya da ilham vermiş, yönetmen bu ilhamı, sınıf ve hırsın işlendiği en iyi Kore filmlerinden biri olarak görülen Hizmetçi filmine çok şey borçlu olduğunu söyleyerek anlatmıştı. Hizmetçi, MUBİ'nin haziran programında öne çıkan yapımlardan biri.

halftime

Netflix

Halftime

Gerçek bir ikonun kariyerine yakından bakış... Dünyaca ünlü süperstar Jennifer Lopez, 14 Haziran'da Netflix semalarına inecek bu samimi belgeselde, çok yönlü kariyeri ve gözler önünde bir hayat sürmenin beraberinde getirdiği baskı hakkında konuşacak.

Ms. Marvel

Marvel'ın ekranlara taşıdığı ilk Müslüman süper kahraman olan Ms. Marvel, 16 yaşındaki Pakistan doğumlu Amerikalı genç Kamala Khan’ın macerasını anlatacak. Sharmeen Obaid-Chinoy, Meera Menon, Adil El Arbi ve Bilall Fallah'ın yönetmenliğindeki altı bölümlük mini dizide, New Jersey'de yaşayan 16 yaşındaki Kamala'yı, Iman Vellani canlandıracak. Dizi, 6 Haziran'da Disney Plus'ta seyircilerle buluşacak.

 

 

 

ETİKETLER: HAZİRAN AYI İZLEME REHBERİ