26 Mayıs 2022

Haftanın Öne Çıkan Etkinlikleri

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

 

galeri nev

Emre Erkmen, Cartagena

Yaz güneşine merhaba derken, sezonun son sergilerine de yaklaşıyoruz. Kendinizi kızgın kumlara, sakin sulara ve parlayan güneşe bırakmadan önce kaçırmamanız gereken sergilere bakalım.

 

Mixer'de iki solo sergi

Mixer, ev sahipliği yaptığı iki solo sergiyle sanatseverleri bekliyor. Sergilerden ilki, Berlin’de çalışmalarını sürdüren ve görüntü yönetmenliği alanında uzun süredir deneyimi olan Emre Erkmen'in pek çok farklı ülke/şehir ve zaman diliminde çektiği fotoğraflarından oluşan ilk kişisel sergisi A Secret About a Secret. İkinci sergi ise Ayşenur Şentürk'ün öğrencilik yıllarından sonra kendi artistik dilinin, estetiğinin ve ifadesinin özgürlüğünün peşinden sezgileriyle ilerlemeyi seçen sanatçının bu doğrultuda yön bulan çizgilerinin, şekillerin ve renklerin izinden kendi iç yolculuğunda kendisine eşlik eden çalışmalarının yer aldığı Arayış sergisi.

 

YKY'den Ölümsüz Yüzler

Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 1. katında bulunan Yapı Kredi Müzesi, 16 Mayıs 2022 – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında Ölümsüz Yüzler sergisine ev sahipliği yapıyor. Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından 18 Mayıs 2022 Uluslararası Müzeler Günü’nün teması “Müzelerin Gücü” olarak belirlenmişti. Bu temadan ilham alınarak hazırlanan Ölümsüz Yüzler sergisi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonlarından seçilen mermer heykeltıraşlık eserleri ile Yapı Kredi Müzesi koleksiyonunda yer alan portre betimli sikkeleri bir araya getiriyor. Sergilenen eserlerin hükümdar, tanrı/tanrıça ve kahraman betimleri olmak üzere üç ana grupta sunulduğu sergide mitolojik karakterler ve gerçek kişilerin yanı sıra sanat eserleriyle ölümsüzleşen yontucu ve darpçıların da hikâyesi anlatılıyor.

galeri nev

Galeri Nev: Ben Aynayım: Gümüş ve Berrak

Galerist ve Galeri Nev, Phoebe Cummings ve Mübin Orhon’un eserlerini bir araya getiren Ben Aynayım: Gümüş ve Berrak isimli iki kişilik sergiye 4 Haziran 2022 tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Slyvia Plath’in şiirinden ilham alan Ben Aynayım: Gümüş ve Berrak sergisi, sanatçı Phoebe Cummings ve Mübin Orhon’un çalışmalarını Galerist ve Galeri Nev’de bir araya getiriyor. Monokrom bir dünyada yan yana gelen iki sanatçı, “yok olma” deneyimi üzerinden heykel, zanaat ve performans gibi çeşitli alanları inceliyor.

EArt Galeri: TEMAS

EArt Galeri, Kağıthane’deki yeni galerisinde İstanbul ile ilk buluşmasından esinlendiği TEMAS adlı sergisiyle kapılarını açtı. Çağdaş sanatçılardan Burcu Yavuz, Ertuğrul Berberoğlu, Gülçin Aslandoğan, Jülide Günce, Merve Çetin ve Alea Pınar du Pre’nin özel olarak seçilen eserlerini bir araya getiren sergide 53 eser sergileniyor. Ziyaret etmek için 18 Haziran Cumartesi gününe kadar vaktiniz var.

ETİKETLER: ETKİNLİK REHBERİ