05 Ekim 2021

Haftanın Kültür Sanat Etkinlikleri

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

“Sonbahar şehirde güzel” diyenlerdenseniz, şehrin tadını çıkarmanıza yardımcı olacak kültür sanat etkinliklerine birlikte bakalım.

Çok yönlü bir deneyim: Zamansız Sofralar

Reflections İstanbul’un Bereket temasıyla hazırladığı Reflections İstanbul - Zamansız Sofralar sergisinde, yaratıcılık, ağırlama, sunum, lezzet ve teknoloji bir araya geliyor. Türkiye’de ilk kez yapılacak çok yönlü bu etkinlik, 5-8 Ekim tarihleri arasında, Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşecek.

dekk

dekk

Şehrin ‘en yenisine’ merhaba!

Şehrin merkezinde konumlanan yeni açık hava sosyalleşme ve deneyim merkezi dekk’e nihayet kavuştuk. İstanbulluların eğlenceye ve sosyalleşmeye dair her türlü ihtiyacını karşılamayı hedefleyen dekk, bünyesinde bulunan birbirinden farklı lezzet noktalarıyla beraber çeşitli spor ve sanat etkinlikleriyle misafirlerine sosyalleşirken eğlenmeyi vaat ediyor. Haftalık programlarınızı yaparken, şehrin en yenisine de göz atmanızı öneriyoruz.

Sis ve Gece 25 yaşını kutluyor

Yazar Ahmet Ümit, 25 yaşına basan romanı ilk romanı Sis ve Gece'yi konuşmak üzere yazar Seval Şahin’le bir araya geliyor. Yapı Kredi Yayınları’nın Instagram hesabı üzerinden canlı olarak yayınlanacak söyleşi 7 Ekim Perşembe günü saat 20:30’da.

dekk

Amie Siegel, Taş Ocağı (The Quarry), 2015, HD video, renkli/sesli (video görüntüsü) © Amie Siegel. Sanatçı ve Thomas Dane Gallery’nin izniyle, Protocinema Bir Zamanlar Kavranamayan sergisi kapsamında

Bir Zamanlar Kavranamayan ile çapraz sorgulamalar

Dünyanın farklı yerlerinde, mekâna özgü sergiler düzenleyen İstanbul ve New York merkezli sanat kuruluşu Protocinema 10. yılını Beykoz Kundura’daki Bir Zamanlar Kavranamayan adlı grup sergisiyle kutluyor. Türkiye ve Amerika’dan dokuz sanatçının işlerini bir araya getiren sergi, algı ve kavrayış ikilisinin zaman ve mekânla ilişkilerini çapraz sorgulama çabasıyla izleyiciyi bu kavramların işleyiş biçimlerine yeniden bakmaya davet ediyor. Sergide Abbas Akhavan, Gülşah Mursaloğlu, Hera Büyüktaşcıyan, Ceal Floyer, Banu Cennetoğlu, Zeyno Pekünlü, Amie Siegel, Mario Garcia Torres, Paul Pfeiffer’in işleri yer alıyor. Ziyaret etmek için 10 Ekim’e kadar vaktiniz olduğunu hatırlatalım.

dekkKuzu Filmi/ Filmekimi

Ekim Ayının Müjdecisi: Filmekimi

Ekim ayı yalnızca serinleyen hava, sararan yapraklar ve renklenen mutfaklarla kutlanmıyor. Sonbaharın şehirdeki müjdecisi Filmekimi, bu yıl 8-17 Ekim arasında "Ne İzlediğim Önemli" sloganıyla karşımızda. Biletleri satışta olan festivalin programında, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Titane, Venedik'in Altın Ayı ödüllü filmi Kürtaj, Altın Lale'nin sahibi Madalena'nın yanı sıra Ahed'in Dizi, 6 Numaralı Kompartıman, Annette, Bergman Adası ve Büyük Özgürlük gibi çok sayıda film yer alıyor.

küvetteki gelinlerTatbikat Sahnesi/ Küvetteki Gelinler

Küvetteki Gelinler 

Erdal Beşikçioğlu’nun sahneye koyduğu, Tatbikat Sahnesi yapımı Küvetteki Gelinler oyununun Türkiye prömiyeri yapıldı. Hazal Türesan, Naz Göktan ve Selin Zafertepe’nin oynadığı oyunda oyuncular sahnede neredeyse tüm oyunu içi su dolu küvetlerde oynayarak zorlu bir performans sergiliyorlar. Beth Graham, Charlie Thomlinson ve Daniela Vlaskalic’in yazdığı The Drowning Girls’den Beliz Coşar’ın çevirdiği Küvetteki Gelinler İstanbul Fişekhane’de 7-8 Ekim’de, Ankara Tatbikat Sahnesi’nde 13-14 Ekim’de sahnelenmeye devam edecek. 

Contemporary Istanbul 16. Edisyonuyla geliyor

Türkiye’nin önde gelen sanat fuarı, pandemi kısıtlamalarının ardından gerçekleşecek ilk uluslararası sanat etkinliği olan Contemporary Istanbul, 16. edisyonunu yeni ve özel bir mekanda, 7-10 Ekim 2021 tarihleri arasında Tersane İstanbul’da gerçekleştirecek.

 

 

ETİKETLER: HAFTANIN SANAT ETKİNLİKLERİ , ETKİNLİK REHBERİ