19 Ocak 2022

Emma Watson Hogwarts’a Dönüşü Anlatıyor

YAZI: RADHİKA SETH

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Harry Potter
Fotoğraf: Stephen Lovekin - © 2011 Getty Images

Bir neslin çocukluğunda ve ilk gençlik yıllarında büyük etkiler yaratan Harry Potter serisinin üzerinden yirmi yıl geçtiğine inanmak zor. 2022’nin ilk günü, HBO Max'te yayınlanan Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts, bu dönüm noktasını cömert ve içten bir buluşma ile kutlamıştı.

Büyük Salon'da valsler, Gryffindor ortak salonunda paylaşılan sırlar, Ateş Kadehi yönetmeni Mike Newell'in James ve Oliver Phelps (Fred ve George Weasley) ile oyun oynarken kaburgalarını kırdığının açığa çıkması ve Radcliffe'in bir rol arkadaşı Helena Bonham Carter'a (Bellatrix Lestrange) aşk mektubu, bu özel buluşmadan aklımızda kalan başlıklardan yalnızca birkaçı. Tüm yaşananlar ve bu özel buluşma bizleri olduğu kadar serinin oyuncularını da elbette etkilemişti. Harry Potter serisinin ardından, Güzel ve Çirkin'de Belle ve Küçük Kadınlar'da Meg March'ı oynayan 31 yaşındaki aktör, 10 yıl boyunca çekilen, gişe rekorları kıran sekiz filmde Hermione Granger'ı canlandırmanın zevklerini ve zorluklarını anlatıyor.

10 yaşındayken rolü o kadar çok istediğini ve bunun ailesini endişelendirdiğini hatırladı; Tom Felton'a (Draco Malfoy) aşık olduğu gün ve elbette Rupert Grint ile (Ron Weasley) birlikte büyüdüklerini düşündükleri ve birbirlerini her zaman görmeseler bile her zaman aile olacakları konusunda konuştukları sahne. İkilinin sarıldığı sahnede, Watson’ın gözyaşını sildiğini gören sıradan seyircilerin bile duygulanacağına eminiz.

Emma Watson, Return to Hogwarts’ın ardından yalnızca Vogue’a büyük buluşma hakkındaki hislerini anlattı.

O inanılmaz setlerde yeniden oyuncu arkadaşlarınızla birlikte olmak nasıl bir duyguydu?

Dürüst olmak gerekirse cennet gibi! Hala var oldukları için çok mutluyum. Çoğu film seti, bir sahne biter bitmez toparlanır ve dağılır. Bir de insanların set bitiminde eğlenmek için hala orada kalmaya devam etmeleri beni çok mutlu ediyor. Stuart Craig gerçekten bir dahi, yaptığı mükemmel bir şey.

Daniel Radcliffe ve Rupert Grint ile Gryffindor ortak salonunda oturmak nasıl bir duyguydu?

Böylesine samimi bir anın bu kadar yakından izlenmesi hem duygusal hem de yoğundu. Çoğunlukla, bize bu soruları sorabilecek ve olayları ne kadar farklı - ve benzer şekilde - işlediğimizi görmenin bir parçası olabilecek bir arabulucuya sahip olduğum için çok mutluydum. Farklı şeyleri hatırlamamızı seviyorum.

Harry Potter

Fotoğraf: Dave Hogan - © 2000 Getty Images

Tom Felton'a çocukluk aşkınızdan bahsettiniz ve hayranlar buna bayıldı. Tüm bunlar sen ve Tom için neler hissettiriyor?

[Gülüyor] Çoğu hafta konuşuyoruz ve bunun sadece tatlı olduğunu düşünüyoruz.

Sonlara doğru Rupert ile harika bir anınız var. Bu kavuşmanın sizin için en duygusal anı gibi görünüyor, gerçekten öyle miydi?

Evet, benim için en duygusal an buydu. Rupert bir şeyler söylediğinde, gerçekten onları kastediyor. Herkesin önünde bu kadar savunmasız ve nazik olmaya karar vermesi beni şaşırttı. Benzer şekilde Dan için; bir kız olarak benim için ne kadar farklı olduğu konusunda yıllar boyunca ne kadar düşünceli olduğu beni gerçekten etkiledi.

Buluşmaya gelen tepkiler inanılmazdı. Dan ve Rupert ile sürekli iletişimde olduğunuz bir Whatsapp grubunuz ya da ortak bir iletişim kanalınız var mı?

İkisi de WhatsApp'tan ve genel olarak telefonlarından nefret ediyor. Aslında, üçümüz de elektronikten gerçekten uzak durmaya çalışıyoruz. Grup sohbetimiz yok ama bireysel konuşuyoruz. Rupert bana kızının fotoğraflarını gönderiyor ve ben ölüyorum! Dan ile genellikle birbirimizin sinirlerini yatıştırmaya çalışıyoruz. İkimiz de esas olarak ilgi odağının dışında kalmaya çalışıyoruz, bu yüzden birbirimize destek olabilmek iyi geliyor.

Zamanda geriye gidip Hermione'yi oynamaya o kadar hevesli olan ve ailesini dehşete düşüren o 10 yaşındaki versiyonunla konuşabilseydin, ne derdin?

Bu, ileride bir gün makale olarak yazabileceğim bir şey.

Harry Potter filmleri üzerinde çalışmaktan öğrendiğiniz en büyük dersler nelerdir?

Öğrenmediğim bir şey olduğunu düşünmüyorum. Güzelliği buydu. Anaokulum, okulum ve üniversitemdi. Hayvanlar, özel efektler, medya eğitimi, akrobasiler… sonsuzdu. Çok müteşekkir hissediyorum.

Ve bundan 20 yıl sonra yeniden bir araya gelmek için Hogwarts'a geri döner miydin?

Kesinlikle.

2022'de seni neler bekliyor, planlar var  mı?

Bekleyip görmek gerek, ama projeler var.

 

ETİKETLER: EMMA WATSON , HARRY POTTER