10 Ağustos 2016

Efsanelerin Dönüşü: Ritz Paris

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

''Oturduğun koltuk Marcel Proust’un oturmaktan en çok hoşlandığı koltuktu’ diyerek söze başlıyor Ritz Paris Genel Müdürü Christian Boyens. Ben hafif doğruluyorum tarihe saygı sebepli. Elimi ayağımı toplamaya yeltenirken Boyens gülümsüyor ve devam ediyor : ''Coco Chanel, Ernest Hemingway, Marcel Proust, Audrey Hepburn ve daha nicelerinin evi, uğrak yeri ve alışkanlıklarının bir parçası olmuş bir yerdeyiz’’.

proust

Ritz Paris renovasyonunda en çok dikkat edilen noktardan biri mirasa saygıydı

Otel mi müze mi? İçeri girdiğinizde hissettiğiniz duygunun tanımı zor ama büyülendiğiniz kesin. Tarihe tanıklık ettiğinizi iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Artık Paris’te veya 2016 yılında değilsiniz. The Leading Hotels of The World Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Ömürgönülşen ekliyor: “Ritz Paris’in ilk açılışından 118 yıl sonra yeniden açılışı misafirlerimiz tarafından büyük coşku ve heyecanla karşılandı. Gelen yorumlar çok iyiydi zira Ritz Paris mirasına, tarihine sadık kalınarak renove edildi ve şöhretine geri döndü''. Zoe Cassavetes’in Ritz Paris için çektiği kısa film Ömürgönülşen’in sözlerini özetliyor.

Herhalde bu büyülü dünyaya kendimi öylesine kaptırmış olmalıyım ki Ritz Paris’de Boyens ile buluşmamın ertesi günü bir davette Andres Velencoso ile karşılaşıyorum. Andres Ritz Paris için Zoe Cassavattes tarafından çekilen filmde başrolü oynayan kişi, kendisi dünyanın en iyi erkek modelleri arasında gösteriliyor. ''Zoe’nin de dediği gibi bugün durup da bir gülü koklamıyoruz bile, teknoloji ve içinde yaşadığımız hayat hissetmekten geri bırakabiliyor bizi, Ritz Paris bununla alakalı biraz da,  tarihi, içinde yaşadığımız dokuyu ve de o ambiansı hissetmek için olağanüstü bir yer, diğer yandan da itiraf etmem gerekir ki Ritz Paris film seti rüya gibiydi’’  

Ritz Paris

Mikael Jansson'un Vogue Amerika için yaptığı Ritz Paris çekiminden bir kare

Coco Chanel ''Ritz benim evim’’ derken mübalağa yapmıyordu zira tam 34 yıl Ritz Paris’de yaşadı. Chanel’in suiti kendisi tarafından dekore edilmişti. Şimdi ise Place Vendome’un en iyi görüşüne sahip olmak için oda bir kat aşağıya alınmış ve Karl Lagerfeld tarafından yeniden tasarlamış. Altın kaplı ahşap pencerelerin yanında odada Chanel’in sembolik buğday motifleri de var.

Ritz Paris

Efsanevi Chanel Süit

Chanel kısa zaman önce de yeni mücevher koleksiyonunu Ritz Paris'in bulunduğu Place Vendome’u tamamen buğday tarlasına çevirerek kutlamıştı.

chanel

Chanel'in yeni mücevher koleksiyonunu tanıtırken Place Vendome'da hazırladığı enstelasyon

Renovasyon ile 159’dan 142’ye düşen oda ve süit sayısı stratejik bir karar. Daha lüks ve daha kaliteli zaman için daha çok alan. Renovasyon ile paparazzilere yakalanmak istemeyen misafirler için otele Place Vendome’dan bağlanan gizli bir tünel de inşa edilmiş. Renovasyonu üstlenen mimar Thierry W Despont otelin eşssiz olması için her şeyi düşünmüş ve Ritz’in zaten sahip olduğu tekilliği modern zaman gereçleri ve teknoloji ile taçlandırmış.

Ritz Paris

 Ritz Paris'in efsanevi salonu

Ritz’i dünyada tek yapan çok önemli bir şey var. Chanel’in uğurlu sayısı 5’den esinlenen bir oluşum: Chanel au Ritz Paris. ‘'Chanel ile birlikte bir proje gerçekleştirdik. Güzelliğin ötesine geçmek istedik.’' diyor Boyens. ‘'Fiziksel bakımdan bahsediyoruz, peki ya manevi bakım? Güzellik bakımları kalp ve de ruhtan başlamalıdır yoksa makyaj malzemeleri hiçbir işe yaramaz’'. Karşımızda Coco Chanel'in bu sözlerine cevap veren bir merkez var. 5 masaj yağı, 5 aşamalı bir bakım terapisi, 5 terapi odası ve de işinde uzman 5 güzellik uzmanı. Merkezin sahip olduğu Spa’nın 800 bin mozaikten oluştuğunu da unutmayalım. Chanel au Ritz çok kısa bir süre önce hizmete girdiği için basın ofisi henüz merkezin görsellerini paylaşmadı.

 Ritz Paris

‘Biz Leading Hotels of the World kurucu üyesiyiz ve bundan onur duyuyoruz, LHW otellerinin ortak özelliği emsalsiz olmaları, ve size olduğunuz yeri hissettirmeleri’ diyor Boyens. Fitzgerald’ın arkadaşı A. E. Hotchner’e yazdığı mektup Boyens’i fazlasıyla doğruluyor. ‘ Eğer ölümden sonra yaşam varsa ve oranın adı cennetse, orası kesinlikle Ritz Paris’e benzeyen bir yerdir.

 

 

ETİKETLER: RİTZ , RİTZ PARİS , CHANEL , COCO CHANEL , ZOE CASSEVETES , ANDRES VELENCOSO , PARİS