31 Ekim 2021

Dizilerden İlhamla Gardırobunuzu Düzenleyin

YAZI: KERRY MCDERMOTT

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

hbo max

Succession hayranları dizinin yeni sezonunu beklerken yalnızca zekice hazırlanmış diyaloglar, birbirinden şaşırtıcı (aslında biraz da ürkütücü) karakterler ve Roy ailesinin yeni maceraları için heyecanlanmıyor. Aynı zamanda Shiv Roy'un giderek keskinleşen gardırobu da merak uyandıran cinsten. 

Eğer ofise dönüşle başa çıkmakta zorlanıyorsanız ve gardırobunuz için biraz ilhama ihtiyacınız varsa stil sahibi karakterleriyle dikkat çeken 10 TV dizisi size yardımcı olabilir.

And Just Like That

Carrie Bradshaw’ın gardırobunun kapıları nihayet bu yıl yeniden açıldı ve çekimler yeniden başladı. And Just Like That için geri sayım devam ederken bir yandan da setten sızan görüntüler kafamızı karıştırmaya tüm hızıyla devam ediyor. Vintage bir Fendi’den, yeni Carrie elbisesi olmaya aday Norma Kamali imzalı tek omuzlu elbise ve "Kafama bir kuş koydum” diye bilinen aksesuarlara uzanan merak uyandırıcı görünümler için beklemedeyiz. 

Emily in Paris

Giriş seviyesi bir pazarlama yöneticisinin gardırobunun Chanel, Christian Louboutin ve Kenzo ile dolup taşması gerçekçi mi sorusu akıllarda belirebilir. Hatta tüm bunlara rağmen başarılı bir görünüme sahip mi diye de sorabilirsiniz. Cevaplardan çok emin değiliz ancak Emily in Paris bagetler, bereler ve yakışıklı Fransız erkeklerle dolu Paris fantezisiyle ilgili her şeyi tam kararında sunuyor. 

hbo max

 

The Crown 

The Crown, başlarda bize Vanessa Kirby'yi, ustalıkla örülmüş ipek eşarplar, pantolonlar ve kedi gözü güneş gözlüklerinden oluşan gardırobunun içinde bulunduğu her sahnede dikkatleri üzerine çeken, kırılgan, asi ve inanılmaz şık Prenses Margaret olarak verdi. Şimdilerde ise Emma Corrin ile, belki de tüm zamanların stil ikonu, Diana Spencer olarak görsel bir şölen sunmaya devam ediyor.

hbo max

Succession

Succession’dan Shiv Roy, çoktan pop kültüründe güçlü takım elbise giyen kadınlar arasında sağlam bir yer kazandı.

House of Cards'ın Claire Underwood'undan veya Scandal'ın Prada'yı seven Olivia Pope'undan beri, ultra lüks terziliğe ve keskin bir omuza kendini bu kadar adamış bir TV karakterinin özlemini çekerken Shiv Roy bu hasretimizi dindirdi diyebiliriz. Kostüm tasarımcısı Michelle Matland, Shiv'in The Row ve Stella McCartney'den oluşan gardırobunu yeni zırhı olarak tanımlıyor. Aslına bakarsak öyle bir ailede bir zırha gerçekten ihtiyacı var!

Killing Eve

Killing Eve'in ilk serisinde melek yüzlü bir suikastçiyi pembe Molly Goddard tül katmanlarından oluşan bir elbise içinde TV’de görmek, ikonik bir moda anı yarattı. Hâlâ da aklımızda… Dizinin ikinci sezonu, olay örgüsü bakımından çok başarılı bulunmasa da Jodie Comer'ın gardırobu büyüleyici görünümler yaratma konusunda oldukça başarılıydı. 

The Trial Of Christine Keeler

Ekran başındakileri hayal kırıklığına uğratmayan The Trial Of Christine Keeler, 60’ların görünümleri ve atmosferini başarıyla yansıtarak da beğenileri topladı. Kıyafetlerin arkasındaki isim kostüm tasarımcısı Pam Downe, Christine Keeler'ın (Sophie Cookson tarafından canlandırılıyor) farklı dünyaları domine etme şekline uygun seçimlerle tam not almış durumda. Sallanan uzun paltolar ve kusursuz uygulanmış eyeliner’lı gözler, 60'lar ruhunu yansıtan bukleler ve aksesuarla bizi büyülemeyi başarıyor.

The Fall

Bu ürkütücü BBC gerilim filminde Stella Gibson ile seri katil Paul Spector arasında geçen, kedi-fare oyunlarını hatırlatan ilişki elbette dikkat çekiciydi. Ancak bu ikiliden daha ilgi çekici tek bir şey vardı; o da Gillian Anderson'ın kusursuz ipek bluz koleksiyonu…

hbo max

Mad Men

Kokteyllerden, sürekli havada uçuşan sigara dumanına kadar gerçekçi ve detaylarla kaplı bir atmosfer yaratan dönem draması Mad Men, 60'ların Madison Avenue'sını kıyafetler de dahil olmak üzere olabilecek en iyi şekilde yansıtmayı başardı. En iyi gardırop ünvanı için Joan Holloway ile Betty Draper arasında bir yarış olsa da, Betty’nin Grace Kelly'den ilham alan özel gün kıyafetleri bizim için bambaşka bir yerde.

The Marvelous Mrs. Maisel

Vintage meraklıları için adeta bir cennet diyebileceğimiz The Marvelous Mrs. Maisel da bu listede olmalıydı elbette. 

Hatta dizinin kostüm tasarımcısı Donna Zakowska'nın dizideki çalışmasıyla Kostüm Tasarımcıları Birliği Ödülü kazandığını da ekleyelim. Müstakbel komedyen Midge'in özenle hazırlanmış, 50'lerin sonlarından esinlenen gardırobu esprileri kadar renkliydi.

Sex and the City

Evet, farkındayız Carrie Bradshaw’dan ikinci kez bahsediyoruz. Ancak dizinin final yapmasının ardından geçen 17 seneye rağmen, Carrie’nin gardırobu hala akıllara ilk gelen olmayı başarıyor. 90'ların canlanması sayesinde, Carrie'nin erken dönem görünümleri – tüm Fendi bagetleri ve sandaletleri – her zamankinden daha da çok konuşulmaya hazır. Sex and the City 2'deki görünümler nedeniyle yeni çekimleri biraz diken üstünde takip etsek de bizi nelerin beklediğini merak etmeden duramıyoruz!

 

ETİKETLER: DİZİ STİLLERİ