06 Aralık 2016

David Beckham: "Şiddetin İzi Asla Silinmez"

UNICEF İyi Niyet Elçisi David Beckham’ın yer aldığı etkileyici yeni bir kısa film, fiziksel ve psikolojik istismarın çocuklarda tüm yaşamları boyunca silinmeyecek bir iz bırakabileceğine dair acı gerçeği gözler önüne seriyor.

60 saniyelik bu yeni UNICEF filminde, çocuklara yönelik şiddet sahneleri David Beckham’ın vücudunda hareketli dövmeler olarak yansıtılıyor. Beckham’ın kendi dövmeleri mutlu ya da önemli anıları yansıtmak üzere seçilmişken, milyonlarca çocuk üzerlerinde kendi tercihleri olmayan şiddet ve istismarın uzun süre silinmeyen izlerini taşıyor. Filmdeki animasyonlar, aslında güvende olmaları gereken yerlerde – evlerinde, okullarında, internette ve çevrelerinde - erkek ve kız çocukların maruz kaldıkları yaygın şiddet olaylarını sergiliyor.

Her 5 dakikada 1 çocuk şiddet sonucu yaşamını yitiriyor 

unicef

Beckham filme ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

“UNICEF 7 Fonu’nu başlatırken dünyanın çocuklar için daha güvenli bir yer haline gelmesi ve çocukların yaşamı üzerinde yıkıcı etkilerde bulunan konuların gündeme getirilmesi için elimden geleni yapmaya kararlıydım. Bu konulardan birini şiddet oluşturuyor. Her beş dakikada bir, dünyanın bir yerlerinde şiddet yüzünden bir çocuk ölüyor. Daha milyonlarcası ise çocukluklarını tamamen yıkıma uğratabilecek fiziksel, duygusal ve cinsel istismar gibi durumlarla karşılaşıyor. Geçen yıl UNICEF ile birlikte yaptığım Kamboçya ziyaretinde karşılaştığım çocuklar bana başlarına gelen korkunç şiddet olaylarından söz etti. Şiddetin bu tür derin ve kalıcı yaralara yol açabileceğini görmek ve duymak bende şok etkisi yarattı. Hiçbir çocuk böylesine bir şiddet görmemeli. Umarım bu yeni proje dikkatlerin bu acil soruna çekilmesine yardım eder ve ilgili girişimler için esin kaynağı olur.”

Her 10 kız çocuktan 1'i cinsel şiddete maruz kalıyor

unicef

UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak 10 yıl süren çalışmalarının ardından David Beckham Şubat 2015’te 7: David Beckham UNICEF Fonu’nu hayata geçirmişti. Bu girişim dünyanın en güç durumdaki çocuklarına yardımcı olma yününde bir taahhüdü oluşturuyor. Aynı yılın sonlarında Beckham Kamboçya’yı ziyaret ederek bu ülkedeki şiddet ve istismar mağduru çocuklarla tanıştı. Duyduklarından etkilenen Beckham daha sonra Birleşmiş Milletler’de dünya liderlerine çocukları, özellikle durumları en güç olanları yeni Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin merkezine yerleştirmeleri çağrısında bulundu.

David Beckham ve UNICEF bu filmin sosyal medyada paylaşılması çağrısında bulunuyor.

UNICEF’in Şiddete Son kampanyası hakkında daha fazla bilgi için: https://www.unicef.org/endviolence

ETİKETLER: UNICEF , DAVİD BECKHAM