16 Nisan 2016

Bütün Kızlar Toplandık

YAZI: MERVE ARKUNLAR

 kim sabastian

Fotoğraf: Kim Sabastian

Kabul ediyoruz, düğün hazırlığı dikensiz gül bahçesi değil. Ama aklınızın bir köşesinde tutun: O güzeller güzeli düğünü yaptığınıza değecek. Tek yapmanız gereken, öncesindeki bekarlığa veda partisi ve sonrasındaki balayı seyahatiyle bu paketin her aşaması için öyle mi, böyle mi sorularındaki boşlukları bütçe ve zevkinize göre samimi bir şekilde doldurmak. Sonuçta kimse evlilik planlarınız üzerinden size not vermeyecek. Orijinallik peşinde koşmanız da şart değil, kopya çekebilir, esinlenebilirsiniz.

Üç geleneksel fikirle binbir veda şekli

Bekarlığa veda organizasyonunun dört bilinmeyenli denklemi aslında düğünle aynı: Mekan, konsept, müzik ve yemek. Bunlara karar verdikten sonra gerisi kolay. Üç garanti formül var: Hamam. Yemek/ parti. Şehirden kaçış programı. Sıradan bulduysanız size yakın çevremin son sekiz yıldaki bekarlığa veda etkinliklerinden anekdotlarla meydan okuyorum. Kilyos’ta gün batımında müzikli-şaraplı yemek ardından kumsalda kız kıza çılgın bir gece (Geline tuvalet kağıdı ve alüminyum folyolarla yaptığımız gelinlik gecenin unutulmazıydı). Kumbaracı Leb-i Derya’da çatı katında cozy-chill bir brunch’la başlayıp gece şişe çevirmece oyunuyla balkabağına dönüşülen bir Cumartesi organizasyonu (Her davetlinin bir şişe prosecco ile geldiği on iki saatlik bir ‘köpük’ partisi yaptık). Cuma çıkıp Pazartesi gece dönülen bir Çeşme kaçamağı (Üzerimizden hiç çıkmayan bikinilerle, kulüp gezmesi, gece yüzmesi derken, sabah ev yerine kumsalda uyanıp yüzmeye devam ettik). Amsterdam’da kanalda öğlen üçte başlayan bir tekne partisi (Tekneyi bir gün daha kiralamak kimin fikriydi, sırrı hâlâ çözülemedi).

Bekarlığa veda organizasyonunun dört bilinmeyenli denklemi aslında düğünle aynı: Mekan, konsept, müzik ve yemek. Bunlara karar verdikten sonra gerisi kolay.

Underground kulüpler arası mekik dokuyup partilediğimiz, iki gecelik uykusuz bir Berlin seyahati (Bir zamanlar gençtik!). Cankurtaran’da Giritli’nin sarkık ampulleriyle kadehlerimizi ışıldatan bahçesinde kızlı erkekli mükellef bir rakı sofrası (En içten sohbetlerin, itirafların sofrasıydı). Sabahın beşinde Kapadokya’da bir balonda başlayıp Aşk Vadisine nazır şarapla sonlanan yirmi dört saatlik Kapadokya maratonu, Moda sahilde, Sapanca’da, Sarıyer’de ve Maçka Demokrasi Parkında ağaç gölgesine kurulan nefis piknik sofraları, sayısız kulüp ve pub crawling macerası ve elbette saymadan geçemeyeceğim muhteşemliği gelenekselliğinde hamam sefası. Son iki yıldır ise gündemimizde şehir içi ve İstanbul dışı spa/beauty parti turizmi var. Önümüzdeki en yakın organizasyonumuz da iddialı, asrın cycling partisi; after’ı spa’da.

Bu saydıklarım arasında aklınızı çelen en az bir fikir olduğuna eminim. Unutmamanız gereken tek şey bekarlığa vedanın, arkadaşlarınızın tarifsiz bir motivasyonla etrafınızı sardığı bir kutlamaya vesile olması. Sıradan görünen her fikri iz bırakan anılara dönüştüren mekandan, konseptten çok o günü sizinle birlikte geçiren arkadaşlarınız. İster programınızı kendiniz yapın, isterseniz ipleri onların eline bırakın. İşlenmiş bir mendil, bir örnek hediyeler, bride to be aksesuarları, ansızın çıkagelen sürpriz bir dansçı gibi sonsuz ihtimaller dahilinde onlar sizin için hep bir fazlasını düşünür. Siz yeter ki eğlenmek için orada olun ve bekarlığa veda etkinliğini düğün telaşınızı düşünmeden geçireceğiniz bir plana dönüştürün.

ETİKETLER: 2016WEDDİNG , DÜĞÜN , GELİN , BEKARLIĞA VEDA , PARTİ , VOGUEWEDDİNG