12 Mayıs 2022

Bu Hafta Radarımıza Aldığımız 5 Etkinlik

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

"Bu hafta ne yapsam?" diyenlere bazı etkinlik önerilerimiz var. 

Sabancı Müzesi

David Hockney baharı getiriyor

Günümüzün en önemli ve heyecan verici sanatçılarından biri kabul edilen David Hockney’in eserleri, Baharın Gelişi, Normandiya, 2020 sergisi ile ilk defa Türkiye’ye geliyor. Kariyeri boyunca yeni teknolojileri ve sanat yapmanın farklı yöntemlerini araştıran Hockney, 2000’lerden itibaren iPhone ve iPad ile çizim yapıyor. Söz konusu teknolojik arayışının doruk noktası olan bu sergi, sanatçının baharı müjdeleyen iPad resimlerinin 116 tanesini içeriyor. Bunların tamamı 2020’de, Covid-19 salgınının ilk döneminde, Normandiya’daki evinde üretildi. Sergi, 29 Temmuz 2022 tarihine kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Yapı Kredi Müzesi’nin 30. Yılı Ölümsüz Yüzler sergisiyle kutlanıyor

Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 1. katında bulunan Yapı Kredi Müzesi, Ölümsüz Yüzler sergisine ev sahipliği yapıyor. Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından 18 Mayıs 2022 Uluslararası Müzeler Günü’nün teması Müzelerin Gücü olarak belirlenmişti. Bu temadan ilham alınarak hazırlanan Ölümsüz Yüzler sergisi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonlarından seçilen mermer heykeltıraşlık eserleri ile Yapı Kredi Müzesi koleksiyonunda yer alan portre betimli sikkeleri bir araya getiriyor. Sergilenen eserlerin, hükümdar, tanrı/tanrıça ve kahraman betimleri olmak üzere üç ana grupta sunulduğu sergide mitolojik karakterler ve gerçek kişilerin yanı sıra sanat eserleriyle ölümsüzleşen yontucu ve darpçıların da hikâyesi anlatılıyor. Küratörlüğünü Nihat Tekdemir, koordinatörlüğünü ise Derya Sayın’ın yaptığı serginin bilimsel danışmanı Buket Akçay Güven. Serginin tasarımı ise Sergikur’a ait. Sergi, 16 Mayıs 2022 – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Istanbul Fringe Festival Mayıs’ta şehre yayılıyor

Istanbul Fringe Festival’in Mayıs ayındaki konuğu Katie’s Tales performansıyla Agnieszka Kazimierska olacak. Mario Biagini’nin yönettiği ve 2008 yılında prömiyeri yapılan Katie’s Tales, 19 Mayıs Perşembe Bahçe Galata’da, 20 Mayıs Cuma BAU Pera Sahne’de ve 21 Mayıs Cumartesi Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy’ün katkılarıyla sahnelenecek. Bu 3 gösterimle bir kez daha kentin farklı noktalarına yayılacak olan Istanbul Fringe Festival, 17-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek festivale kadar etkinliklerine ara verecek. 

Sabancı Müzesi

 

Tenten İstanbul’da

RED art Istanbul 4-18 Haziran tarihleri arasında, çağdaş sanatçı Hamid Tolouei Fard’ın Tenten İstanbul’da sergisine ev sahipliği yapacak. İran’ın en ünlü çağdaş sanatçıları arasında yer alan ve aynı zamanda yetenekli bir kaligrafi sanatçısı olan Hamid Tolouei Fard, 4 Haziran’da RED art istanbul’da başlayacak olan yeni sergisinde ünlü çizgi roman karakteri Tenten’i çeşitli İstanbul manzaralarında resmediyor.  Dünyanın pek çok şehrinde sergileri gerçekleşen ve müzelerde eserleri yer alan Hamid Tolouei Fard, erken yaşta ustalaştığı kaligrafiyle günümüzün pop kültür öğelerini yeniden yorumlarken, son çalışmalarında Tenten figürünü merkeze koyuyor. 1961’de yayınlanan Tenten İstanbul’da filminde karakterin İstanbul’da geçen macerasını farklı bir gözle izleyen sanatçı, kendi gözündeki İstanbul’u Tenten üzerinden anlatma yoluna gidiyor. 

Canan Savaş'tan It’s All About You

Canan Savaş’ın kişisel sergisi It’s All About You, 12 Mayıs’ta sanatseverlerle buluşuyor. Bir ay boyunca Muse Contemporary Sanat Galerisi’nde sanatseverleri ağırlayacak olan sergi, sanatçının kariyeri boyunca ürettiği eserler arasından seçilen 30 parçalık özel bir seçkiden oluşuyor. Kullandığı malzemeler ve formlarla doğal ve doğal olmayan arasında diyalog kuran, Savaş son sergisinde yola çıkış hikayesini “Bazen bunu yapamayacağım dediğiniz bir durum, onunla olamayacağım dediğiniz bir kişi ya da orada olamayacağım dediğiniz bir yer vardır. Hayat zaman zaman o 'asla'yı size yaptırır, kıyısından geçirtir…. İşte o anı yakalamak benim tek amacım” diyerek özetliyor.

ETİKETLER: HAFTANIN SANAT ETKİNLİKLERİ