25 Nisan 2022

Bu Hafta Radarımıza Aldığımız 5 Etkinlik

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

pera müzesi

F: Pera Müzesi

Bahara merhaba dediğimiz Nisan ayını sergi ve etkinliklerle uğurluyoruz.

Pera Müzesi’nin yeni sergisi: Ve Şimdi İyi Haberler

Sergide gazete kâğıdından kolajlar, basında çıkmış bir görselin model olarak kullanıldığı resimler, ünlüleri konu alan resimli magazin dergisinde çıkmış fotoğraflardan hareketle üretilen eserler ve hatta çekilen ilk fotoğraflar yer alıyor. Pera Müzesi, yine uzun soluklu ve geniş kapsamlı dev bir sergiye ev sahipliği yapmaya başladı. Nobel Koleksiyonu’ndan 300’e yakın eserin yer aldığı Ve Şimdi İyi Haberler sergisi, müzenin 3 katında 7 Ağustos’a kadar görülebilecek. 

Yönetmenin Seçimi serisi devam ediyor

İstanbul Modern Sinema, geçen ay başlattığı Yönetmenin Seçimi serisine Nisan’da da devam ediyor. Bir yönetmenin etkilendiği, ilham aldığı ya da sevdiği filmlerden oluşan programın ikinci konuğu Emre Erdoğdu. İlk filmi Kar’dan sonra ikinci uzun metrajı Beni Sevenler Listesi ile 40. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünü kazanan Emre Erdoğdu, sinemacılık hikayesini besleyen beş film seçti. Seçkideki filmler arasında Sophie Fiennes’in Grace Jones’un köklerinin izinde Jamaika’ya yaptığı yolculuğu ve birçok hit parçasının perde arkasını izleyen Karşınızda Grace Jones (Grace Jones: Bloodlight and Bami, 2017), Amerikan bağımsız sinemasının taçlarından, Jim Jarmusch’un 1984 yapımı Cennetten de Garip (Stranger Than Paradise) ve Beyoğlu’nda bir geceyi takip eden, başrollerini Tarık Akan, Oya Aydoğan ve Erdal Özyağcılar’ın paylaştığı Şerif Gören filmi Beyoğlu’nun Arka Yakası (1987) var. Program çevrimiçi ve ücretsiz olarak izlenebiliyor.

PİLOT Galeri’nin ilk fiziksel NFT sergisi

PİLOT Galeri, galerideki ilk fiziksel NFT sergisine ev sahipliği yapıyor. “Cesur Yeni Dünya” isimli sergi, Türkiye’den 5 sanatçı Yasin Arıbuğa, 1998arthur, Buğra Bilgen, İrem Tok ve Egemen Tuncer’ın 3d/bilgisayar destekli animasyon/video formatında ürettikleri NFT işlerine odaklanıyor. Her bir sanatçının sergi için ürettiği eserleri, kendi sanatsal yaklaşımlarının bir ifadesi olduğu gibi web 3.0 dünyasını anlamak için de bir yol haritası çiziyor. Sergi, 30 Nisan’a kadar gezilebilir.

pera müzesi

Fringe Kısalar’da dans zamanı!

Istanbul Fringe Festival, Nisan ayında Fringe Kısalar konseptiyle 3 dans gösterimini tek etkinlikte buluşturuyor. Ariel Rivka Dance'in Unorthodox ve Rust gösterimleri ile Chiara Giorda koreografisiyle sahnelenen What was that you said? 22 Nisan’da Hann Sahne’de gerçekleşecek Fringe Kısalar’da yer alacak.

Esra Gülmen’den Don’t Play with My Emotions

Esra Gülmen’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Don’t Play with My Emotions PİLEVNELİ’nin Dolapdere’deki mekanında sanat severleri ağırlayacak. Türkçe'de Duygularımla Oynama anlamına gelen sergi başlığı, Esra Gülmen’in insandan, insan psikolojisinden ve problemlerden esinlenmesinin kanıtı niteliğinde.Sergi, 28 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir.

 

ETİKETLER: HAFTANIN SANAT ETKİNLİKLERİ