13 Nisan 2022

Bu Hafta Radarımıza Aldığımız 5 Etkinlik

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

arter

KERR

Tayfun Pirselimoğlu'nun KERR başlıklı sergisi başlıyor

Sanatçı Tayfun Pirselimoğlu’nun aynı isimli romanı ve 22 Nisan’da vizyona girecek uzun metraj filminin ardından şimdi de kişisel sergisi KERR, 15 Nisan’da Istanbul Concept Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor. Mükerrer, tekrar, tekerrür kelimelerinin kökü olan KERR, dönüp tekrar başlamak anlamına da geliyor. Pirselimoğlu'nun bu döngüyü anlattığı KERR filmi geçtiğimiz sene 58.Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yönetmen, En İyi Müzik ve ayrıca FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödüllerini kazanmıştı. Bu sene ise 41. İstanbul Film Festivali'nde Ulusal Yarışma bölümünde İstanbul prömiyerini yaptıktan sonra 22 Nisan'da vizyona girecek. Sanatçı, 15 Nisan’da son dönemde karışık teknikle ürettiği eserlerle karşımıza çıkacak.

Candeğer Furtun retrospektifi için son günler

Candeğer Furtun’un Arter’de devam eden ilk retrospektif sergisi, sanatçının altmış yıla yayılan üretimini kapsayan ve seramiğe dair özgün yaklaşımlarını sunarken pratiğinin yaşamsal, felsefi, tarihsel, toplumsal ve siyasi sorunsallardan beslenen katmanlarına ışık tutuyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği sergi, sanatçının 1960’lı yıllardan bu yana ürettiği seramik ağırlıklı heykellerden ve nesnelerden oluşan geniş bir seçkiyi üretim süreçlerine eşlik eden arşiv malzemeleriyle buluşturuyor. Sergi, 17 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.

Yalın ile yaza hazırlık

Yalın, 11 Nisan’da gerçekleşecek konserde sanat hayatına yön veren ve ona ilham olan, hepimizin hayatlarında da unutulmaz anıları olan şarkıları Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde söyleyecek. 27 kişilik dev bir orkestrayla sahne olacak Yalın’la Unutulmaz Şarkılar konserleri bizi yaza bir adım daha yaklaştıracak gibi.

 

arter

Cemal Reşit Rey'den yükselen notalar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda 13 – 18 Nisan tarihleri arası, CRR Uluslararası Barok Müzik Festivali gerçekleşecek. Festival kapsamında, konserlerin yanı sıra, söyleşi, sergi, ücretsiz fuaye konserleri, dans gösterisi ve ustalık sınıfı çalışmaları da sanatseverleri bekliyor.

2022: Marcel Proust yılı

Fransız yazar Marcel Proust'un ölümünün 100. yılı olan 2022 Proust Yılı olarak anılacak. Dünya edebiyatına eşsiz eserler kazandırmış olan yazarı anmak için Institut français Türkiye'nin Ankara, İstanbul ve İzmir şubeleri Türkiye'deki Frankofon kurumlar ağı ile işbirliği içinde bir dizi kültür etkinliği hazırlıyor. Yıl boyunca devam edecek etkinlik programında söyleşiler, konferanslar, konserler, film gösterimleri, yazı atölyeleri, yarışmalar, kolokyum, sergiler, gösteriler ve yuvarlak masa toplantıları var. Etkinlik programı Institut français tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir’de düzenlenecek bir müzik ve edebiyat dinletisi ile başlıyor: Marcel Proust Döneminde Salon Müziği. 19 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek müzik ve edebiyat dinletisinde piyanistler Maxime Zecchini ve David Bismuth, Proust diyarına gerçek bir yolculuk sunuyor. Marcel Proust alanında dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Jérôme Bastianelli ise, Proust’a dair hikayeler, anılar ve yazarın bilinen metinlerinden oluşan okumalarla müzisyenlere eşlik edecek. Proust’un yaşadığı zengin, rafine ve romantik döneme tanıklık eden, müzik ve edebiyat dolu bir gösteri dinleyicilerini bekliyor.

 

ETİKETLER: ETKİNLİK REHBERİ