11 Ağustos 2019

Booker Prize’da Bir Türk: Elif Şafak

elif,shafak 

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Tekila Leyla’nın “On Dakika Otuz Sekiz Saniye”lik hikâyesi, heyecan verici bir başarıya imza atarak Booker Prize aday listesinde kendine yer buldu. Elif Şafak tarafından İngilizce olarak yazılan ve Mayıs ayında yayımlanan romanın Türkiye’deki basımı Doğan Kitap tarafından yapılmıştı.

Uzun süre The Man Booker olarak bilinen ismi sponsorluk anlaşmasının bitmesiyle beraber Booker Prize olarak değiştirilen prestijli ödülün 2019 listesinde Elif Şafak’ın yanı sıra Kanadalı yazar Margaret Atwood ve Hindistanlı Salman Rüşdi de var. Yalnızca Birleşik Krallık ve İrlanda’da yayımlanan kitapların aday olarak gösterildiği Booker Prize, 1969 yılından beri dağıtılıyor.

Elif Şafak’ın aday olarak gösterilen eseri On Dakika Otuz Sekiz Saniye, yolu genelevler sokağına düşen Leyla’nın Van’dan İstanbul’a uzanan, arka planında ise Türkiye tarihinden kesitler sunan serüvenini konu alıyor. Leyla’nın sokağın gülkurusu renkli evinde geçen, yakın dostları Zeynep122, Holywood Hümeyra, Nostalji Nalan, Sabotaj Sinan ve Cemile’yle dolu hayatında bilinen ismi Tekila Leyla’dır. Bir kasım sabahı cansız bedenini çöp kutusuna atılmış olarak bulduğunda kalbi durmuş ama beyni zehir gibi çalışmaktadır. 

Çoğunlukla farklı profillerdeki kadınların hikâyelerini konu edinen kitaplarıyla ismini tüm dünyaya duyuran Elif Şafak, geçtiğimiz yıl Booker Prize jürileri arasındaydı. Kitaplarını bir süredir İngilizce olarak yazan yazarın 13 kişilik aday listesinde yer bulması, çağdaş Türk edebiyatı adına da oldukça sevindirici. Şafak, bu prestijli ödülü kazansa da kazanmasa da elde ettiği başarının büyüklüğü yadsınamaz. Sonuçları merak edenler için, ödüllerin altı finalistinin adı 3 Eylül’de, kazanan isim ise 14 Ekim’de açıklanacak.

Yazı: Hazal Bayat

ETİKETLER: ELİF ŞAFAK , BOOKER PRİZE , MARGARET ATWOOD , SALMAN RUŞDİ