10 Ekim 2020

BLACKPINK The Album Karantinanın Yükselen Yıldızı

YAZI: DOUGLAS GREENWOOD

DERLEYEN: DİDEM DİNÇSOY

blackpink

BLACKPINK için dünyanın en büyük kız grubu dersek abartmış olmayız. Jisoo, Jennie, Rosé ve Lisa’dan oluşan ve modanın en çok aranan yıldızları olarak Celine’den Burberry’ye birçok markanın defilesini ön sırada izleyen bu pop devleri kuartetinin zirveye uzanan yolculuğu bir maratonu andırıyor.

2016 yılında K-pop menajerlik şirketi YG entertainment bünyesinde kurulan grubun üyeleri geçtiğimiz dört yılda dünya rekorları kırarak onları birer yıldıza dönüştüren sayısız EP ve tekli yayınlamanın yanı sıra Tokyo’dan Paris’e neredeyse her yerdeki arena ve stadyumlarda kapalı gişe konserler verdi.

BLACKPINK’i daha önce hiç duymayanlar için grubun başarıları çok sayıda “ilk”ten ve “en”den oluşuyor. Coachella’da sahne alan ilk K-pop grubu olan BLACKPINK’in müzik kliplerinden ikisi YouTube’da bir milyar defa izlenmiş. YouTube’da 24 saatte en çok izlenen müzik klibi olma rekorunu da (iki defa) kırdılar ve Spotify’da da en fazla takipçi sayısına sahip olan kız grubu oldular.

Bu hafta ise uzun süredir beklenen ve Korece ilk uzunçalar stüdyo albümleri The Album’ü çıkarıyorlar. (Aslında 2018 yılında çıkardıkları Japonca BLACKPINK In Your Area ilk albümleriydi.) Bu küçük farklılıklar bir yana The Album, son derece ünlü bir K-pop idolü olabilmek için gerekli havalı tavırları yansıtan sekiz şarkılık bir ses yolculuğu. Becerikli bir prodüksiyona sahip ve zaman zaman sevimli olsa da daima enerji dolu bu albümün her molekülü BLACKPINK’in damgasını taşıyor. Yeni (ve sadık) hayranların albüm hakkında bilmesi gereken her şey burada. 

Her şey karantina sırasında oldu

Tamamı karantinada yazılıp kaydedilen albüm (bu dönem BLACKPINK’in yıllar içerisinde ilk defa durup düşünmeye vakit bulduğu zaman olabilir) gösteriyor ki pandemi kızlara bir süreliğine tek bir yerde müzik yapabilmeye dair ender bir fırsat sunmuş. Bu albüm gerçekten de yeni işler bekleyen hayranlarına sundukları bir hediye gibi.

İlginçtir ki gerek Jennie gerek Jisoo, Lovesick Girls adlı bir şarkının sözlerini yazmış. Odak noktalarıysa nicelikten ziyade nitelik olmuş. “Bizim için bu çok önemliydi,” diyor Rosé, Beats 1 sunucusu Zane Lowe’a. “İnsanlara birçok şarkı sunmaktansa tamamlayabileceğimiz ve en iyi performansımızı sergileyebileceğimiz birkaç şarkı üzerinde çalışmak istedik.” Neticeyse bu yıl duyup duyabileceğiniz en bombastik karantina albümü olacak gibi görünüyor.

blackpink

Efsanevi iş birlikleri

Bir işi kusurlu tamamlamak BLACKPINK’e pek de aşina olmayan bir kavram zira yaptıkları işler aşırılıktan ve mükemmelen düzenlenmiş pop fikrine dayanıyor. Hâliyle söz konusu iş birlikleri olduğunda da şarkılarında kimlerin yer alacağı konusunda haklı bir seçicilik gösteriyorlar. Dua Lipa’nın ilk albümü Kiss and Make Up’ın süper delüks edisyonunda ve Lady Gaga’nın Chromatica albümünden Sour Candy’de boy gösteren grubun bu albümündeki düetler de en az diğerleri kadar etkileyici.

Ice Cream’e sesiyle konuk olan Selena Gomez’in yanı sıra groove ritimli Bet You Wanna’da da Cardi B’yi bir ilişkide üstün taraf olmaya dair rap yaparken dinliyoruz: “One of a kind / you can’t replace me” [Ben tekim / Yerime kimseyi koyamazsın]. Listeleri alt üst eden iki büyük güç aynı şarkıda buluşuyor; bunda sevilmeyecek ne var?

Öngörülemez bir albüm

K-pop türündeki şarkılar genellikle benzer özellikleri barındırır: büyük stadyum ortamları için tasarlanmış dans ağırlıklı EDM/pop. Ama The Album’de BLACKPINK bu tanınmış tarzdan vazgeçip bugüne dek ürettiği en çeşitli işi yaratıyor. Geçmişteki EP’leri tutarlılıklarını koruyup ağzımızı açık bırakan dans sekanslarına ve büyük nakaratlara sahip olsa da bu yeni proje BLACKPINK’in potansiyelinin her yönünü dinleyicilere açıkça sunuyor. How You Like That adlı kuvvetli trap-pop şarkısı, “We were born to be alone” [Yalnız olmak için doğmuşuz] gibi sözlerle sevginin peşinden koşmaktan sıkıldığını anlatan Lovesick Girls’ün masalsı elektronik melodileriyle buluşuyor. Crazy Over You insanı büyüleyen ve N.E.R.D’yi andıran bir melodiye sahipken albümün neredeyse bir baladı andıran son şarkısı You Never Know fark edilmemesi imkânsız bir tezat oluşturuyor. Bu albümde BLACKPINK seçmeciliği ve farklı bir şeyler üretebilmek için esneyebilme becerisini kucaklıyor.

blackpink

Ariana Grande ve David Guetta kapak içi bilgisinde

Batılı popun en büyük isimlerinin yazdığı şarkıların, hip-hop takıntılı izleyici kitlesinin nispeten gözünden düşmüş bir pop türüne sıcak bakan Kore pazarında büyük bir başarı kazanmasına artık alıştık. Çeviri söz konusu olduğunda (ki çoğu şarkı Korece ve İngilizce arasında geçiş anlarına sahip) şarkı sözleri melodilerle ve prodüksiyonla değiştiriliyor. Aynı sebepten, The Album’ün kapak içi bilgilerine baktığınızda da tanıdık isimler görebilirsiniz.

Ariana Grande ve şarkı yazma ortağı Victoria Monét, Ice Cream’in dile dolanan melodisinin arkasındaki isimlerken Adele’in favori ortağı Ryan Tedder (One Republic üyesi) Bet You Wanna’yı yazmış. Dahası David Guetta da profesyonel prodüksiyon becerilerini Lovesick Girls’de göstererek şarkıyı özgürleştirici, kulüp dostu bir hite dönüştürmeyi başarmış.

Değerli şeyler küçük paketlerde gelir

Listelerdeki her noktaya ulaşmak amacıyla uzun uzadıya sürdürülen pop çıkışlarının çağında BLACKPINK’in ilk uzunçalarında taze ve canlı bir şeyler var. Yalnızca sekiz şarkının yer aldığı, 30 dakikalık bu albümün söz konusu zaman aralığında söylemek istediği her şeyi söylemesi değerli şeylerin hâlâ küçük paketlerde geldiğinin bir göstergesi. Gösterişten uzak bu albüm gerek K-pop gerekse BLACKPINK ile tanışmak için mükemmel bir fırsat sağlıyor.

K-pop sahnesini gerek çok sayıda sanatçı gerekse yüklü görselleri ve sesleri sebebiyle bunaltıcı buluyorsanız, The Album türü ilk kez dinleyecekler için hoş bir orta yol sunuyor. Bilindik K-pop kodlarını (birlikte şarkı söylenen etkileyici kısımlar, EDM soslu prodüksiyon) barındırsa da aynı zamanda bugüne dek çıkmış en erişilebilir K-pop albümlerinden biri.

BLACKPINK’in melodiye ve prodüksiyona titiz yaklaşımı, şarkılarında trap ve hip-hop kültürüne de yer vermesini sağlamış. Tek başına bu çeşitlilik bile The Album’ü K-pop’un yeni egemenlik döneminin bir yapıtı kılıyor. Albüm etrafı kasıp kavurmadan önce mutlaka dinleyin.

ETİKETLER: BLACKPINK THE ALBUM , BLACKPİNK , JİSOO , JENNİE , ROSÉ , LİSA