02 Temmuz 2016

Bill Cunningham’ın Ardından

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Gözüm hep ondaydı. İlk kez New York Moda Haftası’na gidip onu karşımda gördüğüm andan itibaren peşini bırakmadım. Bu yapmaya çalıştığım şey zordu; çünkü Bill Cunningham özellikle de işini yaparken pek konuşmazdı. İlk tanışmamda beni azarladığını düşündüm çünkü onu tanımıyordum. Yıllarca New York Times’da kadrosuz çalıştı, "maaş alırsam bana sahip olurlar, bana sahip olurlarsa artık özgür olmam" diyordu. Davet edildiği yemeklerde yemek yemedi. Bill Cunningham'ı işini yapmadığı bir anda gören pek yok. Bill konu yaratmak isteyendi, bir şeylere konu olmak isteyen değil.

 

anna wintour

New York Moda Haftası sırasında Bill Cunningham Fotoğraf: Clint Spaulding

Adanmışlığın, etiğin ve de gazeteciliğin fotoğrafını çekti bize, kim inandığı değerler uğruna her gün 3 dolarlık aynı kahvaltıyı yaparak 87 yaşına kadar kutu kadar bir dairede ortak bir tuvalet kullanarak yaşayabilir? Bill günümüz gazetecilerine taş çıkarttı, modaya değer kattı. İşini yaparken bir savaş fotoğrafçısının ciddiyetinde çalıştı. Çektiği şeylerin kıyafet olması onun için önemli değildi. Diğer yandan fotoğraf çekmeye de 2. Dünya Savaşı sırasında başladı. ‘Ne yaptığın değil, nasıl yaptığın’ mottosunun canlı temsili oldu. Anna Wintour: "Hepimiz Bill için giyiniyorduk" diyordu. Sokak stili çeken bir fotoğrafçı değildi Bill, daha çok fotoğraf çeken bir antropolojist. Bugün hayata gözlerini kaparken arkasında koca bir moda ansiklopedisi bıraktı.

anna wintour

Bill Cunningham'ın New York Times için hazırladığı " On The Street" isimli köşesinden bir kupür 

Unutmadan söyleyeyim, Bill’i sadece gözlemlediğim için bile çok şanslıyım ama bir gün Bill benimle konuştu. Ona bir fotoğrafımı gösterip iyi olup olmadığını ve nasıl daha iyi fotoğraflar çekebileceğimi sormuştum. "Daha ne duruyorsun burada, daha çok fotoğraf çekmelisin, hiç durmadan" Şimdi kulaklarımda çınlıyor onun bu sözü, bunu söylemesine gerek bile olmadığını anlıyorum şimdi onu düşününce, hayata gözlerinden çok vizörden bakan bir adamın adanmışlık hikayesi bu.

anna wintour

Fotoğraf: Carlo Allegri

Kendisi üzerine çekilen belgesel filmin gala davetine bile sadece 15 dakikalığına fotoğraf çekmeye gelen Bill Cunningham'ı "Bill Cunningham New York" belgeselini izleyerek anmayı öneriyoruz. Eminiz ki vefatının ardından en çok yaptığı işle hatırlanmak isterdi. Artık moda haftalarında mavi ceketli bir moda kahramanı olmayacak ama herkes Bill için giyinmeye devam edecek zira nerede olursa olsun Bill Cunningham'ın çalışmadığı bir anı kimse hayal bile edemiyor. Huzurlu uyu Bill.

anna wintour

Fotoğraf: @pinterest

 Kapak Fotoğrafı: First Thought Films/ Zeitgeist Films

 

ETİKETLER: BİLL CUUNİNGHAM , STREET STYLE , PHOTOGRAPHY , FASHİON , SOKAK MODASI , SOKAK STİLİ