26 Temmuz 2017

Alaçatı’nın Yeni Gözdesi

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

biblos beach

Fotoğraf: Furkan Uyan

Biblos Beach Club Hotel & SPA, Alaçatı’nın eksik yanını tamamlayan yepyeni bir yapı. Kaliteli hizmet sunan bu ölçekteki ilk proje olan otel, misafirlerine kaliteyi, doğallığı ve rahatlığı bir arada sunuyor. 145 odasının önemli bir kısmı suit odalardan oluşan, iç ve ön avlusu, sahili, restoran ve cafeleriyle geniş bir alanda planlanmış olsa da esasen “Small Luxury Hotel” tadında bir ruha sahip.

Alaçatı taşı ile oluşturulan binaları, bahçesindeki ağaçlar, bitki örtüsü, bazı odalarda sunulan cumba kullanımı ve özenle yerleştirilen dekoratif öğeler… Burada her şey Ege’nin samimi ve sıcak büyüsüyle kaplı. 

Alaçatı’nın doğal yapısı ve unsurları ile İtalyan çizgisi ve kalitesi harmanlanmış, yaşadıkça konforu hissettiren bu otele  girdiğiniz andan itibaren içinizi rahatlatan mekanlar çıkmış durumda. Tüm öğeleriyle saf ve doğal Alaçatı konseptini benimseyen otel, misafirlerine 4 mevsim boyunca Alaçatı’nın en’lerini yaşatma peşinde. Termal ve deniz suyu havuzlarının da yer aldığı toplam 10 havuzu bulunan otelin beyaz kumsalı ise görülmeye değer cinsten.

biblos beach

Fotoğraf: Furkan Uyan

Otel ünitesi Aralık 2017’de açılacak olan Biblos Beach Club Hotel&SPA’nın 2017 yaz sezonunda misafirlerin hizmetine sunduğu ve iki mekanı var; Biblos Beach Club Alaçatı ve Meftun Meze & Balık.

Otelin sahil kısmında yer alan kendine has koyu, hem otelde konaklayanlara hem de dışarıdan gelen misafirlere açık. Biblos Beach Club plajı, güçlü peyzajı ve doğal yapıları ile dikkat çekiyor. Ve her gün 600 misafirini rahatlıkla ağırlayabiliyor. Sahil barı misafirlerine özel kokteyller sunarken, gün boyu Dj performansları ve Happy Hour partileri gerçekleştirilen beach’e, birçok farklı isim gelip müzik yapıyor.

biblos beach

Fotoğraf: Furkan Uyan

Alaçatı ve Ege dokulu dekoratif ürünler kullanılan otelde, mobilyaların tamamı İtalyan. Sahildeki küpler ‘Eskiden’ mağazasının sahibinin hususi çalışması ile oluşan ciddi bir Fırfırlı koleksiyonu. 1860’lı yıllarda zeytinyağı ticaretinde kullanılan bu küpler Ege bölgesinden tek tek toplandı ve şu an Biblos Beach Club’da yer alıyor. Meftun’daki Marsilya Küpleri ise  150-200 yıllık bir geçmişe sahipler. Tüm alanlarda kullanılan dekoratif aksesuarlar yarı antika özelliğine sahip. Turşu kavanozları dahi yerel Antikacılardan toplanan eski ürünler. Hepsi Ege ve Alaçatı ruhunu yansıtıyor.

Meftun Meze & Balık ise tam bir Ege’li balık restoranı. Geniş bir şarap kavına sahip, ayrıca misafirlerini kendine has aperatif kokteylleri ile karşılıyor ve geç saatlerde yine bu şekilde uğurluyor. Istakoz ve karides gibi deniz ürünlerini yerli sunması, Ege Denizinden çıkan tazecik balıkları ve her gün özenle hazırlanan değişik ve şimdiden markalaşmaya başlayan mezeleri ile misafirlerini memnun ediyor.

biblos beach

Fotoğraf: Furkan Uyan

Geleneksel odun fırınları da olan otelde gün içinde hazırlanan ekmek çeşitleri, her akşam bu fırında pişiriliyor. Mezeler her gün muhakkak farklı çeşitler eklenerek taze hazırlanıyor. Zencefilli Marine Levrek mutlaka tadılması gereken yeni bir lezzet, ahtapot söğüş ise ege usulü güneşte kurutuluyor. Dalyan’dan çıkan mavi yengeç ve avokadolu yengeç salatasıyla geçtiğimiz günlerde Vedat Milor’u da etkileyen Meftun, lezzetleriyle adından sıkça bahsettiriyor.

Elinizi attığınız her ürün kendi yöresinden getirtilmiş olduğu için tatışmasız lezzetler var. Mekandaki odun fırını ve Çeşme’de yıllara damgasını vurmuş pide ustasının marifeti sebebiyle geniş bir pide menüsüne de sahip. Diğer yandan Biblos Beach Menüsü İtalyan lezzetlere de göz kırpıyor. Fırının hemen ön tarafında yer alan tezgahta pizzalarının hazırlanmasını ve pişirilmesini izleyebiliyorsunuz. Tercihi deniz mahsulleri olanlar için Levrek Ceviche vazgeçilmez bir tabak. Ben çok açım diyenler ise Istakoz Linguine‘yi tercih ediyor.

ETİKETLER: ALAÇATI , BİBLOS BEACH CLUB