01 Aralık 2021

79. Altın Küre Ödülleri Hakkında Neler Biliyoruz?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-11/29/golden-globes.jpg

Fotoğraf: Shutterstock

Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin uzun süredir eleştirilerin odağında olması Altın Küre’nin seyrini de etkilemiş, hatta bu nedenle NBC ödül törenini yayınlamayacağını açıklamıştı. Bunun arkasında eşitsizlikten, siyahi üyelere yer vermemeye kadar farklı nedenler mevcut. Peki, 2022’de Altın Küre’yi neler bekliyor?

Her ne kadar HFPA (Hollywood Yabancı Basın Birliği) işleri biraz olsun tersine çevirmek adına bazı adımlar atsa da Netflix, Amazon Studios ve WarnerMedia daha anlamlı bir değişiklik olana kadar HFPA'yı boykot edeceklerini açıkladı. Bu durumda, eskiden alışık olduğumuz şekilde canlı ve gösterişli bir televizyon şovu olup olmayacağı hala belirsizliğini koruyor. Ancak HFPA yaptığı açıklamada 2021 yılındaki yapımlara saygılarını ve ödüllerini sunmakta kararlı olduklarını da ifade ediyor.

Diğer taraftan hangi isimlerin törene katılmayı kabul edeceği de merak edilen konular arasında. Zira haberler ilk çıktığında Tom Cruise sahip olduğu üç Altın Küre Ödülü’nü iade ederek eşitsizliğe karşı destekte bulunmuş, Scarlett Johansson ve Mark Ruffalo gibi farklı isimler de bu görüşte açıklamalar yapmıştı. Tüm bu açık kapılara rağmen 79. Altın Küre Ödülleri’nin tarihi 9 Şubat olarak belirlenmiş durumda. Adayların kim ve hangi yapımlar olduğu da 13 Aralık’ta açıklanacak.

ETİKETLER: ALTIN KÜRE , 79. ALTIN KÜRE , GOLDEN GLOBES