12 Mayıs 2015

Ten Sorunsalı: Sık Yapılan 5 Fondöten Hatası

Fotoğraf: Getty Images Turkey

 

Doğru yapılmış bir ten makyajı, iyi bir makyaj için hayati önem taşıyor.  En doğal görünümü oluşturmak için bazı noktalara çok dikkat etmek gerekiyor. Ancak bu ince çizgide yürürken, dengeyi tutturmak şart. İşte dengeyi tutturmak için bilmeniz gereken 5 fondöten hatası: 

 

1. Cildi nemlendirmemek 
Fondötenin ince çizgilere dolmaması ve yaşlı bir görünüm oluşturmaması için, makyaj öncesinde cildi mutlaka nemlendirmek gerekiyor.  Eğer rahatsızlık veren kırışıklıklar söz konusuysa, fondöten öncesinde primer kullanmak iyi bir çözüm oluşturacaktır. 
 
2. Cilt tipine uygun olmayan seçim yapmak 
Cildi iyi tanımak, bu hatayı yapmamanın temel şartı. Yağlı cilde sahip olanlar matlaştırıcı etkili fondötenlerle birlikte mineralli pudraları, kuru cilt sahipleri ise sıvı yapılı ve nemlendirici özellikli olanları tercih edebilirler. 
 
3. Her mevsim aynı ürünü kullanmak 
Yaz kış aynı fondöteni kullanmak,  cilt ihtiyaçlarına cevap vermediği için büyük hatalar arasında yer alıyor. Kışın cilt daha kuru, yazın ise terlemenin de etkisiyle daha yağlı olduğu için; kışın sıvı ve nemlendirici özellikli bir ürünü, yazın ise daha yağsız formüllü ve kompakt tarzda ürünleri tercih etmek en doğrusu. 
 
4. Hatalı uygulama aracı seçimi 
Fondöten uygularken fırça kullanmak yerine sünger kullanmak ya da hiçbir araç kullanmamak, doğal görünümü engelleyebilecek etkenler. Bu yüzden ilk etapta fondöteni parmak uçlarıyla tene uygulamak, daha sonra fırçayla dairesele hareketler yapmak, görünümün dalga dalga olmaması ve ürünün eşit dağılması için son derece önemli. 
 
5. Cilt tonuyla uyumsuz fondöten kullanımı 
Fondöten kullanımında dikkat edileceklerden biri de elbette cilt tonuna uygun ürün rengini seçmek. Cilt tonundan daha açık veya koyu fondöten kullanımı, özellikle flaşlı çekimlerde bir fiyasko sebebi oluyor. Bunu yaşamamak için ürünü, bilek yerine boyunda denemek garantili çözümü sunacaktır. 

 

Detaylı Bilgi için tıklayın

Bu bir tanıtımdır

ETİKETLER: MAKYAJ , GÜZELLİK , CİLT BAKIM , FONDÖTEN , MAKYAJ TREND