29 Eylül 2015

Yansıyan Geometri

YAZI: SUZY MENKES

 

15-09/29/suzy-menkes-marni.jpg

Fotoğraf: Indigital

Consualo Castigllioni, Marni defilesiyle ilgili, "Hareket ve akışkanlık var, ama kontrollü bir biçimde," diyor.  

Aslında tasarımcı, koyu ve açık renklerin beraber kullanıldığından, ışıltılara da yer verildiğinden de söz edebilirdi; çünkü 2016 Yaz defilesine bu öğeler hakimdi. 

Ayrıca defilenin mekanından da söz etmeliydi, birçok sütunun ve pürüzlü, pudralı gibi gözüken duvarların olduğu bir binada gerçekleşti.  

15-09/29/marni-suzy-menkes-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Bazıları düz, bazıları kıvrımlı elbiseler sade ve güçlü bir görünüm veriyordu. Ama aynı zamanda uzun, önden yırtmacı olan elbiseler veya çok fazla kumaş kullanılarak yapılmış pantolonlar gibi ağır görünümlü kıyafetler de bulunuyordu. Bu kıyafetleri mümkün kılan geometri, bununla birlikte bir yük de oluşturuyordu kıyafetlerde.  

Defileyi canlı tutan şey ise grafik tasarımlarda kullanılan renklerdi. Consuelo, sanki geometrik şekillerin içini doldurmak için keçeli kalem kullanmış gibiydi. Kırmızı, mavi, sarı gibi ana renklerin yanında çamur kahverengisi, çam yeşili, şarap kırmızı ve siyah gibi daha koyu renkler vardı.  

15-09/29/marni-suzy-menkes-2016-spring-summer.jpg

Fotoğraf: Indigital

Marni'nin geçen yıl düzenlene 20. yıl kutlamalarını düşünmeden edemiyorum, Şerefine düzenlenen defile sonrasında bir çiçek pazarı da düzenlenmişti, doğanın zenginliğine övgü niteliğindeydi. 

Bu koleksiyon ise çok daha ciddi, hatta kasvetli bir koleksiyondu. Ama ister sesli ister sessiz olsun, Consuelo'nun kendine özgü çok net bir sesi var. 

Marni 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , MARNİ