16 Ekim 2015

Roberto Cavalli, Emilio Pucci ve DKNY'da Yeni Dönem

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Geçtiğimiz Mart, kreatif direktörlük koltuğuna veda eden 74 yaşındaki Cavalli’nin yerine, Emilio Pucci’nin sanat prensi Peter Dundas’ın gelmesiyle  İtalya’nın vahşi ve köklü imzası Roberto Cavalli’de bir değişim olup olmayacağını merakla bekledik. Gerçi kreatif direktörü kim olursa olsun Roberto Cavalli’nin egzotik saltanatını yıkmak bugünden yarına gerçekleştirilebilecek bir devrim değil. Diğer yandan, yeni gelen isimden koşulsuz şartsız markanın köklerine sadık kalmasını beklemek de kreatif direktörün vizyonuna haksızlık. Tahta geçen herkes rüştünü ispat etmek isteyecektir. Roberto Cavalli için ilk İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonunu Milano Moda Haftası kapsamında sunan Peter Dundas, Cavalli’nin egzotik imzasına modern bir yorum getirerek orta kararda olmayı tercih etmiş. 80’lerin seksapelini günümüze taşıyan Dundas, Cavalli’nin özgür dünyasında markayla bütünleşen zebra desenini, renk ihtişamını ipek elbiseleriyle bir adım ileri taşıdı.

15-10/15/roberto-cavalli.jpgPeter Dundas imzalı Roberto Cavalli İlkbahar/Yaz 2016 Koleksiyonu

Peter Dundas’ın Cavalli gemisine binmesiyle, Emilio Pucci’nin kaptanlığını Massimo Giorgetti devraldı. Daha gelir gelmez, lüks kelimesinden hoşlanmadığını belirten Massimo Giorgetti, Peter Dundas’ın 7 yılda inşa ettiği lüksü seven kadını değiştirmekte kararlıydı. İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonuyla yeni Emilio Pucci kadınını tanımlayan kreatif direktör, daha doğal, daha sahici, yapay bir seksapalite yerine gerçek bir dişilikten yana.

15-10/15/emilio-pucci-1444862904.jpgMassimo Giorgetti imzalı Emilio Pucci İlkbahar/Yaz 2016 Koleksiyonu

Donna Karan’ın kurduğu DKNY imparatorluğunu bırakması, moda dünyasını epey sarstı. DKNY’nin yeni mimarisini Public School’un çifte vizyonu Dao-Yi Chow ve Maxwell Osborne’an emanet eden Karan, İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonunu New York Moda Haftası’nda en önden izleyerek iplerin hala elinde olduğunun sinyallerini verdi. Kreatif direktörünün değişmesine rağmen DKNY’de şaşırtan bir değişimden söz etmek ise mümkün değil. Modern Amerikan kadınını ön plana çıkaran koleksiyon, 80’lerin etkisiyle feminen ve maskülen silüetleri, her zaman olduğu gibi kusursuz bir şekilde buluşturmuştu.

15-10/15/dkny.jpgDao-Yi Chow ve Maxwell Osborne imzalı DKNY İlkbahar/Yaz 2016 Koleksiyonu

 

ETİKETLER: EMİLİO PUCCİ , DKNY , ROBERTO CAVALLİ , PETER DUNDAS , DAO-Yİ CHOW , MAXWELL OSBORNE , MASSİMO GİORGETTİ , İLKBAHAR YAZ 2016