26 Şubat 2019

Oscar 2019: Sosyal Medyada Neler Konuşuldu?

YAZI: ZEYNEP GÜR

  melissa mccarthy

Fotoğraf: Getty Images Turkey

"Oscar'ların da eski tadı kalmadı artık" dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, Hollywood'da belki şu aralar her şey çok kendi kuyruğunu kovalar cinsten, fakat Akademi ne yapar eder yine o eski formuna kavuşur. Sonuçta Hollywood tek bir günde yaratılmadı! 

Biz, geçtiğimiz birkaç yıldır doğum sancıları geçiren -Hollywood'un sonu acaba ne olacak- diye kara kara düşünüp dururken, Akademi kaşla göz arasında 91. Oscar Ödülleri'nin hamuruna az biraz spontanelik katarak adeta "Hiçbir yere gittiğimiz yok!" mesajını verdi. 30 yıl sonra ilk kez sunucusuz yapılan 91. Oscar Ödülleri'ne başta yabancılık çekmiş olsak da, sahneye çıkan oyuncuların yaratıcılık ve özen seviyesini gördükçe keyfimiz yerine geldi doğrusu. Uzun lafın kısası, 91. Oscar Ödülleri geçtiğimiz yıllara kıyasla daha spontan ve organikti. Sahneye Birkenstock terlikleriyle çıkan Frances McDormand'dan Samuel L. Jackson ile yakın temasa geçen Spike Lee'ye kadar tüm ünlüler tıpkı "Evlerindeymiş gibi" davranarak Oscar'lara adeta ev rahatlığını getirdi. 

Ağrıyan dişini çektiren Akademi'nin bundan sonraki reformu ne olur şimdilik pek bir tahmin yürütemesek de, 91. Akademi Ödülleri'nin artçıları sosyal medya üzerinden hala devam ediyor. İşte onlardan birkaçı: 

 

Emma Stone'un Louis Vuitton elbisesi övgü yağmuruna tutuldu.

 

 

 

"En İyi Kostüm Tasarımı" ödülü Melissa McCarthy'inkiydi.  

 

 

'En İyi Erkek Oyuncu', 'En İyi Kurgu', 'En İyi Ses Kurgusu' ve 'En İyi Ses Miksajı' ödüllerini kazanan "Bohemian Rhapsody" filmine sosyal medya sessiz kalmadı. 

 

 

 

Mahershala Ali "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü alan ilk Afro- Amerikan olarak Oscar tarihine geçti. 

 

 

 

"En İyi Belgesel" ödülünü kazanan "Period. End of Sentence" belgeseli, çoğu kadının duygularına tercüman oldu.

 

 

 

Lady Gaga ve Bradley Cooper'ın "Shallow" performansını es geçmek olmazdı.

 

 

 

Spike Lee, BlacKkKlansman filmiyle "En İyi Uyarlama Senaryo" ödülünü tam da kucaklamak üzereyken, Samuel L. Jackson'ı kucaklamayı tercih etti. 

 

 

"En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne layık görülen Olivia Colman'ın bu başarısı, içimizdeki feministi ortaya çıkardı.

 

 

 

Tabii bu sırada Glenn Close'un yaşadığı sükutu hayale de ortak olmadık değil.

 

 

Ve son olarak, Green Book "En İyi Film" ödülünü aldı.

 

 

ETİKETLER: EMMA STONE , 2019OSCAR , SPİKE LEE , MELİSSA MCCARTHY , RAMİ MALEK