12 Temmuz 2017

Olivier Lapidus ile Lanvin'de Yeni Bir Dönem

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Bouchra Jarrar’ın ayrılığının ardından, Lanvin yeni kreatif ve sanat direktörünün Olivier Lapidus olacağını duyurdu. Böylesine köklü ve Parizyen bir markanın geleceğini, moda sektörü içerisinde dahi fazla tanınmayan ve kariyerinin uzmanlık alanını, e-couture üzerine kuran bir tasarımcıya emanet etmesi, Lanvin için hayal etmek istemediğimiz bir dönemin habercisi olarak yorumlanabilir mi?

Olivier LapidusFotoğraf: Getty Images Turkey

Business of Fashion'da yer alan habere göre, bu radikal değişikliğin altında yatan neden, Lanvin'den Fransız bir Michael Kors yaratmak. 2016'yı yüzde 23'lük bir zararla kapatan markanın, 1889 yılında Jeanne Lanvin'in bizzat kendi kurduğu ve hala kullanılan atölyeyi sene sonunda Paris'in banliyölerine taşımak istediği de konuşulan başlıklar arasında.

59 yaşındaki Olivier Lapidus'un kariyerinde, bir kreatif direktörden beklenilen yıldız atılımlar ve adımlar henüz yok. 1985 yılında Balmain Homme bünyesinde, yaklaşık 1 yıl kadar kreatif direktörlük yaptığını bildiğimiz Lapidus'un en güncel işi, kendi e-couture markası Creation Olivier Lapidus'u işletmesi. Online sipariş üzerine, haute couture tasarımları sunan marka birkaç yıldır hizmet veriyor.

Lanvin yetkilileri, Bouchra Jarrar'ın gidişinden bu yana sessizliklerini koruruken, şaşırtan bu transferin, Lanvin'in gelecek haritasını nasıl şekillendireceğini zaman gösterecek fakat fiyatlarda büyük olasılıkla bir düşüş beklenilebilir. 

ETİKETLER: LANVİN , BOUCHRA JARRAR , OLİVİER LAPİDUS