18 Mart 2019

New York'a 4 Vizyoner Kadının Heykeli Dikiliyor!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Billie Holiday

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Dünyanın neresine giderseniz gidin büyük şehirlerin meydanlarında, sokaklarında, köşelerinde duran heykellerin çoğunlukla erkeklere ait olduğunu siz de fark etmişsininzdir. Sözde gücü ve kahramanlığı temsil ederler. Sanki güç ve kahramanlık sadece erkeklerin tekelindeymiş gibi.

New York bu algıyı kökünden değiştirecek, diğer dünya şehirlerine de ilham olmasını istediğimiz bir girişime imza atıyor. Şehrin tarihine adını yazdırmış, New York’a katkı sağlamış dört vizyoner kadının heykelini dikiyor.

Manhattan'da insan hakları savunucusu Elizabeth Jennings Graham, Bronx’ta avukatlık kariyerini kadın ve çocuklara adamış Dr Helen Rodríguez Trias, Queens’te efsane caz sanatçısı Billie Holiday ve Staten Island'da birçok hayat kurtarmış cesur fener bekçisi Katherine Walker'ın heykeline ev sahipliği yapacak. 

Bu fikrin yaratıcısı New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio'nun eşi, New York City First Lady'si Chirlane McCray. Tarihin yalnızca erkekler tarafından yazılmadığına dikkat çeken first lady, "Sanatçılarımızı, bilim insanlarımızı, dünyayı güzelleştiren her kadını hatırlamamız gerek" diyor.

ETİKETLER: BİLLİE HOLİDAY , ELİZABETH JENNİNGS GRAHAM , DR HELEN RODRÍGUEZ TRİAS , KATHERİNE WALKER