24 Ekim 2014

Mimaride Alüminyum

YAZI: SUZY MENKES

Yoshiyuki Miyamae’nin Issey Miyake için gerçeğe dönüştürdüğü üç boyutlu buharla esnetme tekniği ile beyaz pilelere yılan gibi kıvrılan şekiller verilmiş.
 
 
Göl mavisi duvarların karşısına anotlanmış alüminyumdan yapılmış ve yoğun renkler verilmiş paneller yerleştirilmiş. Burası Issey Miyake’nin 10 Brook Street’te açtığı yeni Londra mağazası.
 
 
Mağazadan çok sanat evi desek daha doğru olur. Japon mimar Tokujin Yoshioka, geçen hafta açılan 464 metrekarelik mağazaya Miyake markasına ait 8 farklı ürün kataloğunu sığdırmaktan daha fazlasını yapmış.  
 
 
Mimar, Almanya’da yapılıp İsviçre’de anotlanan fütüristik alüminyumlarla ilgili “Uzay boşluğundan ortaya çıkan zaman kavramının izini sürmek” diye yorum yapıyor. Metalik renk ve dokular, önceden banka olan mekanın sade yüzeyi kabarcıklı beton sütunlarıyla zıtlık oluşturuyor.
 
 
Tokujin tarafından tasarlanan diğer mimari parçalar arasında altılı çelikler, konik camdan masalar, ve “Element” diye adlandırılan büyük siyah kaplama çelikten masalar bulunuyor. 
 
 
İç mekan ne kadar yaratıcıysa, kıyafetler de öyle.
 
Yoshiyuki Miyamae’i ilk kez Tokyo’daki stüdyosuyla tanımış olan mimar ve tasarımcı Ron Arad, tasarımcıyı oyunlu formlar ve orijinal renk kombinasyonları kullandığı için tebrik etti.
 
 
Design Museum’un yöneticisi Deyan Sudjic, V&A’in tekstil ve kostüm departmanı ile yakın bir tarihteki “Savage Beauty” sergisinin küratörü Claire Wilcox gibi diğer sanatkar isimler de mağazayı gezenler arasındaydı.
 
 
 
 
 
Bu potansiyel müşteriler, sweater’lar üzerindeki canlı renklerde geometrik desenleri ve maskülen bir ceketin üzerinde sanki renkli bir örümceğin ağlarıymış gibi gözüken dokuları inceleme fırsatı buldular.
 
 
Londra’da açılan bu mağazada Homme Plissé Issey Miyake ve Tokujin Yoshioka mobilyaları gibi  daha önce sadece Japonya’da satışa sunulan kategoriler de bulunuyor. Mimar, mağazanın yenilikçi yaratıcılığı ve değişen tarihi yansıttığını söyleyerek ileri görüşlülüğünü ortaya koyuyor. 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu
 

ETİKETLER: ISSEY MİYAKE , SUZY MENKES