03 Mart 2020

Milano Moda Haftası'nda Neler Yaşandı?

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Gucci

Fotoğraf: Gucci

Moda haftaları arasında en favori şehrin hangisi diye sorarsanız, hiç düşünmeden Milano diye cevap veririm. Birbirine yürüme mesafesinde olan defileler, yoğun takvime rağmen her yere kolay ulaşım imkanı (çoğu noktaya yürüyebiliyorsunuz) ve podyumda anlattıkları hikayelerle büyüleyen tasarımcılar. Gucci, Fendi, Prada, Bottega Veneta, Versace ve dahası... İtalyan mutfağına daha da aşık olmanızı sağlayan muhteşem restoranlar ve global moda sahnesinden yakın dostlarla buluştuğumuz özel davetler de cabası. Moda maratonunun tüm yorgunluğuna fazlasıyla değen bir şehir Milano. 

Gucci

Fotoğraf: Gucci

Unutulmaz bir ritüel: Gucci

Milano Moda Haftası'nın ilk günü bir klasik haline gelen Gucci defilesiyle açıldı. Şehir merkezinden biraz uzakta bulunan Gucci Hub'da gerçekleşen defileye davet edilişimiz en az defilenin kendisi kadar sıra dışıydı. Kreatif direktör Alessandro Michele WhatsApp'tan yolladığı kişisel mesaj ve sesli notla seslendi davetlilere. Sesli notun yanı sıra fotoğraf göndermeyi de ihmal etmedi. Kendisinden çıkan bu fikrin sürdürülebilirlik açısından dahice olduğunu söyleyebilirim.

Michele'nin yüksek modayı demokratikleştirme hareketi bu defilesinde hiç tahmin etmeyeceğim bir yerden, backstage'ten başladı. Backstage dediğimiz yer yasaklı bölgedir normalinde. Özel izin olmadan girilmesi imkansız bir alan. Gucci 2020-21 Sonbahar/Kış defilesine kadar öyleydi en azından. Gucci Hub'ın kapısından girer girmez backstage'te aldık soluğu ve defilenin hazırlık aşamalarına tanıklık ettik. Öyle ki çoğu davetli 'yasaklı bölge'ye yanlışlıkla girdiğini düşünüp özür dileyerek çıkış kapısına doğru yöneldi. Michele'nin belirmesiyle olmamız gereken yerde olduğumuzu anladık. Modeller hazırlanırken yerlerimize geçtiğimizde podyum yerinde kurulan moda karuselini görmemek imkansızdı. Önce karuselin iç kısmında koleksiyonu hazırlayan ekiple (modelist, terzi vs.) birlikte modeller belirdi. Giydirildiler ve karuselin dış kısmında bulunan yürüyen podyumda birbirinden romantik Gucci tasarımlarını tanıttılar. Bir koleksiyonunun oluşumunda yer alan, katkı sağlayan herkese, her değere ayrıca teşekkür eden Michele moda tarihinin en ikonik defileleri arasında yer alacak bir ritüele imza atmış oldu böylece.

Güçlü feminen: Fendi

Benetton

Fotoğraf: Alessandro Lucioni / Gorunway.com

Fendi'nin Karl Lagerfeld'siz sunduğu ikinci koleksiyon. Defile öncesi ister istemez farklı bir merak, farklı bir beklenti ve soru işareti oluşuyor haliyle. Fendi 2020-21 Sonbahar/Kış koleksiyonu tüm soru işaretlerini gidererek Milano Moda Haftası'nın en etkili defilelerinden biri olmayı başardı. Silvia Venturini Fendi'nin yarattığı güçlü ve feminen Fendi kadını özgürlükten dem vurduğu kadar ihtişam, seksapel ve zarafetten de bahsetti podyumda. Altını çizdiğimiz kadın gücünü giyilebilir ve estetik formlarda sunan İtalyan modaevinin pudra pembesi podyumunda tanıttığı yeni formlar, silüetler ve saç ve makyaj ilhamı yüksek sesli bir tebriği ve alkışı fazlasıyla hak etti.  

Benetton

Fotoğraf: Alessandro Lucioni / Gorunway.com

Koleksiyondaki XXL tote bag'in yok satacağına da ne şüphe! Bence şimdiden müdavimi olduğunuz Fendi mağazasındaki özel listeye isminizi yazdırın. Uyarmadı demeyin çünkü sıra oluşabilir!

Modern ışıltı: Prada

Prada

Fotoğraf: Vogue.com.tr

"Biz kadınlar hem özgür, hem dişi olabiliriz. Güç kadınlarda, gerçek gücü biz taşıyoruz" diyor Miuccia Prada defile öncesinde. İfadesindeki bu özgüven koleksiyonda da ziyadesiyle hissediliyor. 2020-21 Sonbahar/Kış tasarımlarında feminenliğin tüm klişeleri de mevcut maskülenliğin gelenekselliği de. Zıt kutuplar buluşmuş ve ortaya çıkan sonuç tek kelimeyle mükemmel! 

Prada

Fotoğraf: Vogue.com.tr

Modern ışıltının eksik olmadığı Prada 2020-21 Sonbahar/Kış koleksiyonunda radarımıza takılan minik bir aksesuar da var: Bileklik çanta. Sezonun it parçası olmaya aday mı? Bizce evet!

Deniz ilhamı: Max Mara

Prada

Fotoğraf: Vogue.com.tr

Gelelim Max Mara'ya... Bella Hadid ve Kaia Gerber gibi yeni nesil süpermodellerin yürüdüğü Max Mara 2020-21 Sonbahar/Kış defilesinin temel ilhamı açık denizlerdi. 

Prada

Fotoğraf: Vogue.com.tr

Ian Griffiths ofis masasında oturan Max Mara kadını için bir kaçış hayal etmiş. Romantik bir yolculuğun başladığı bir kaçıs. Yeni maceralar için açık denizlere sürükleyen bir kaçıs. Fas'tan Kuzey Rusya'ya kadar tüm denizlere...

Desen gücü: Etro

Prada

Fotoğraf: Alessandro Lucioni / Gorunway.com

Verenico Etro ise Etro 2020-21 Sonbahar/Kış defilesi için tercih ettiği siyah defile alanıyla ters köşe bir hareket yaptı doğrusu. Giuseppe Verdi Konservatuvarı'nın çokça ışık alan koridorlarını bu kez karartan Etro yarattığı karanlık atmosferi yeni çanta modeli Black Pegaso uğruna göze almış. Siyahı her zaman koruyucu bir renk olarak gördüğünü söyleyen Verenico Etro'ya katılmakla birlikte Etro'ya aydınlığın ve ışığın da çok yakıştığını not düşmek isterim. Zira koleksiyon karanlık atmosferine rağmen son derece renkli, desenli ve her zamanki gibi göz kamaştırıcıydı.

Yeni geleneksel: Missoni

 Gucci

Fotoğraf: Alessandro Lucioni / Gorunway.com

Milano Moda Haftası ve Corona virüsü başlıklarının yanında Missoni'den söz etmemek olmaz. Moda haftasının son günlerinde düzenlenen defile öncesinde şehirde yavaş yavaş Corona telaşı başlamıştı. Hatta Armani ertesi gün gerçekleşecek defilesini davetliler olmadan sunacağını yeni açıklamıştı. Hissedilen gerginliğe rağmen Missoni 2020-21 Sonbahar/Kış defilesi Corona'nın yarattığı olumsuz hissiyatı unutturdu diyebilirim. Koleksiyondaki pastel tonlar, büyüleyici desen oyunları ve podyumdaki ışık oyunları bir an olsun dış dünyayla bağlantımızı kesmemizi ve hayal kurmamızı sağladı. Defilede yürüyen Hadid kardeşleri de unutmamak lazım tabii. Bella Hadid ve Gigi Hadid'i yan yana yürürken görmek ihtişam kredisi oldukça yüksek bir andı. 

Renk birliği: Benetton

Benetton

Fotoğraf: United Colors of Benetton 

Son olarak Benetton'ından bahsetmek isterim. Jean-Charles de Castelbajac tasarımı Benetton 2020-21 Sonbahar/Kış koleksiyonu “Blended Future” da kaçırılmaması gereken bir şovdu. Ortak bir dünya hayaline karışan renkler; sınırsız, duvarsız, farklılıkların paylaşımına dayanan bir dünya; kamuflaj baskılar ve pop ikonlarıyla zenginleşen stil… Her zamankinden daha çok “birlikte” (united) olduğumuzu hissettiren; moda, performans ve müzikle dolu bir şov sunan Benetton 2020-21 kış gardırobumuzun favori markalarından olacak.  

ETİKETLER: MİLANO MODA HAFTASI , 2020-21 SONBAHAR/KIŞ , GUCCİ , MİSSONİ , FENDİ , PRADA , ETRO , MAX MARA , GCDS , UNİTED COLORS OF BENETTON