13 Kasım 2018

Marvel Evreninin Kurucusu Stan Lee Hayatını Kaybetti

YAZI: ZEYNEP GÜR

stan lee

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Marvel evreninin arkasında yatan üstün akıl, çizgi roman üstadı ve süper kahraman fabrikası Stan Lee 95 yaşında hayata veda ederek Daredevil, Hulk, Spider-Man, Avengers, Thor, X-Men ve Iron Man gibi sayısız süper kahramanı yaratıcılarından mahrum bıraktı. 1950'li yılların başında yayımcı Martin Goodman tarafından ona atanan DC'ye rakip olacak süper kahraman yaratma görevini eksiksiz yerine getiren çizgi roman ustası, 1961 yılında Jack Kirby ile kafa kafaya verip Marvel Comics'i kurdu. Stan Lee'nin filmlerine attığı imza bile şahsına münhasırdı. Ünlü çizgi roman ustası, son çevirdiği anti-kahraman filmi Venom: Zehirli Öfke de dahil olmak üzere, istisnasız tüm filmlerine figüran rolüyle dahil olarak hayranlarını her seferinde şaşırtmanın bir yolunu buldu. Marvel evreninin kurucusu Stan Lee, süper kahraman yaratırken kendisi de zamanla bir süper insana dönüştü; ardında ise sahipsiz bir Marvel evreni bıraktı. 

stan lee

Fotoğraf: Getty Images Turkey

1995 yılında, çizgi roman dünyasının Oscar'ları Will Eisner Ödülü'ne layık görülerek ismini Hall of Fame'e yazdıran Stan Lee'nin hayranları çizgi roman ustasını yalnız bırakmadı. Çizgi romanlarıyla 7'den 70'e herkesi peşinde sürükleyen Stan Lee'nin Hall Of Fame köşesine hayranları şunları yazdı: "Başkalarına sırf yardım etmiş olmak için değil, yapılması gereken doğru şey o olduğu için yardım etti; ve bunları yaparken bir an bile şüpheye düşmedi. Bu yüzden gerçek bir kahramandı." Hayranları bu notunun altına, ünlü çizgi roman yazarının Avengers filmindeki cameo'sunun sonunda söylediği "Excelsior" notunu düştü. 

Cameo'lardan bahsetmişken; Stan Lee, filmlerinde kimi zaman bir postacı, kimi zaman güvenlik görevlisi, kimi zaman da o an canı ne olmak istiyorsa o rolde karşımıza çıktı. Sonuçta evren onun evreni! Kılıktan kılığa girerek filmlerinin altına ıslak imzasını atan çizgi roman ustasının 1989 yılından beri süregelen bu anlık belirmeleri tesadüf eseri değildi elbet; Stan Lee Marvel oyun parkına kendini de Watchers ırkının bir üyesi olarak dahil etmişti. Karşınızda ünlü çizgi roman yazarının hayranlarına "Marvel evreni benim gözetimim altında" mesajı verdiği ölümsüz cameo'ları.  

ETİKETLER: STAN LEE , ÇİZGİ ROMAN