26 Mayıs 2019

Mango'nun Duyarlı Su Politikası

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

mango, su, 25 litre

Hiçbir kaynak sonsuz değildir. Öyle ki dünyamızın yarısından fazlasını kaplayan sular bile. Değişen, sanayileşen ve popülasyonunda ciddi artışlara maruz kalan dünyada, bireyler kadar markalar da elini taşın altına koyup bir değişim sürecine girdi. Bunlardan biri de Mango.

Çevre dostu moda anlayışına sahip marka, yeni Commited Koleksiyonu'nda üretimde kullandıkları su miktarını analiz ederek, başarılı sonuçlar elde etti. İlkbahar/Yaz Koleksiyonu için denim üretiminde yeni teknikler uygulamaya başladı ve her üründe 10 litreye kadar su tasarrufu yapmayı başardı. Hatta öyle ki bu rakam bazı modellerde 16,5 litreye kadar ulaştı.

mango, su, 25 litre

Bu durum karşısında firma, konu hakkında uzman kişilerle iş birliği yaparak iki büyük girişimde bulundu. Jeanologia şirketinin ECOWASH teknolojisini uygulamaya başladı ve bu sayede su, enerji ve kimyasal ürün kullanımının azalmasını sağladı. Diğer taraftan BCI (Better Cotton Initiative) katılımıyla kıyafetlerde kullanılan pamuğun daha sürdürülebilir, çevre dostu olması, su ve kimyasal ürün kullanımının azalımı ve çalışanların güvenliği ile sağlık koşulları garanti altına alınmış oldu. Aynı zamanda firma, ürünlerinde ekolojik pamuk kullanımı ile ekim sırasında kullanılan su miktarına, geri dönüştürülmüş pamuk kullanımına ve ekonomik döngüye katkıda bulunmuş oluyor.

mango, su, 25 litre

2019 İlkbahar/Yaz Jean Koleksiyonu %38'i sürdürülebilirlik kriterlerine uygun özellikte olan Mango, önümüzdeki sezon için bu oranın yarıdan fazlaya ulaşmasını hedeflemekte olduğunu belirtti.

ETİKETLER: MANGO , ÇEVRE DOSTU , MANGO COMMİTTED