23 Haziran 2017

Louis Vuitton: Her Şey Seyahat Etmeli

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Evet, seyahat temasıyla dünyanın bütün ülkelerine gidebilir ve farklı kültürler seçerek her sezon başka konseptler yaratabilirsiniz ama bir süreden sonra bu sıkıcı olurdu. Kim Jones yıllardır farklı seyahat rotaları seçip bunları defileleri kapsamında sadece konsepte dönştürmekle kalmadı. O seçtiği yerlerin hissini kumaşlara, renklere ve de üretim metodlarına işledi. Paris’in 38 derece sıcağında Place Colette’in üzerine gerilmiş tenteler altında otururken Kim Jones keşke Türkiye’ye de gelse diye düşündüm. Acaba Türkiye’nin sahip olduğu sayısız güzellikten neyi seçerdi ve kültürün hangi öğelerine odaklanırdı. Hangi materyallerle anlatırdı bizi?

 louis vuittonLouis Vuitton 2018 İlkbahar/ Yaz Erkek defilesi Paris 1. bölgedeki Place Colette’de gerçekleşti. 

Kim Jones bugün şanslıydı, ada ve sörf gibi konuları böyle sıcak bir günde anlatabilmek ona bir hediyeydi ama Kim Jones’un sahip olduğu diğer avantajların yanında bu sadece bir nüans olarak kalır. Louis Vuitton’un araştırma ve geliştirmeye verdiği emek Kim Jones için çok değerli. Evet fikirler önemlidir ancak onları uygulayabilmek ve de Louis Vuitton gibi bir marka için büyük ölçekte üretebilmek için büyük bir ARGE çalışması gereklidir çoğu zaman. Kim Jones buna fazlasıyla sahip ve bu durum onu eşsiz kılıyor.

louis vuittonYeni koleksiyon ile ikonik LV monogramı egzotik baskılarla buluşuyor. Fotoğraf: Louis Vuitton / Matthieu Dortomb

“Yeni Zelanda ve Hawaii gibi çok spesifik adalardan esinlendim, ama bunların ötesinde ilgimi çeken bir başka şey de başlı başına “adada olma” fikriydi. Farklı kültür ve de kimlikleri deneyimlemek hedefindeydim. Louis Vuitton 2018 İlkbahar/ Yaz Erkek koleksiyonunun arkasında tek bir istikamet yok” diyor Jones. Melez kumaşlar, farklı tonların kombinasyonu, dalgıç neoprenleri ile Hawaii baskıları bir arada. Louis Vuitton’un erkeği tek bir yere gitmekle sınırlı kalacak bir adam değil bunu hepimiz biliyoruz. O bir adaya gittiğinde hem denizin mirasını keşfetmek için dalgıç kostümünü giyip dalar, oradan çıkıp Hawaii t-shirt’üyle bir akşam partisine katılır ve de diğer adadaki şık bir akşam daveti için üstünü değiştirir. Çok yönlü ve çok kültürlü bir adamdan bahsediyoruz.  Bu yüzden de hem spor kıyafetin kodları hem de takım elbisenin kodları onunla. Ama unutmayalım onun gitmek için uğraştığı bir yer yok, o seyahat ederken bir yerlere varmış oluyor.

louis vuitton

Louis Vuitton'un seyahat tutkunu erkeği Fotoğraf: Louis Vuitton

Bütün bunlarla birlikte ada koşulları ve bir adanın coğrafi gereklilikleri bütün kumaş seçimlerini ve de kesimleri içine alıyor. Hem sıcak hem de ferah tutan çoraplar seyahatin konforuna bir gönderme. Koleksiyonda her şey seyahat ediyor, baskılar ve organze kumaşlar vücudun üzerinde her hareketle yeni bir şekil alıyor, varış yerleri ise her seferinde Kim Jones gibi farklı. Hafif kumaşlar, kuzu derisi inceliğinde neoprenler, fit ama esnek bir siluetle birlikte bol ve rahat kesimler, canlı renklerin yanı sıra toprak tonları. Dalgıç fermuarları üzerine işli LV logolarını da unutmayalım.

LVKoleksiyonun aksesuarları su sporları ve de su altına referanslar veriyor. Fotoğraf: Louis Vuitton / Matthieu Dortomb

Jones ada koşullarında karşılaşabileceğiniz tehlikeli sporları, dağcılığı ve de sörfü unutmuyor, hepsinden çeşitli referansları koleksiyona yerleştirmiş ve bununla birlikte Louis Vuitton logosu da bir spor takımının sloganı haline dönüşüyor. Çok kültürlü, birbiriyle kesişen referanslar onun çalışma biçimi.

LV

Hem sıcak hem de ferah tutan Louis Vuitton çorapları: görevimiz seyahat. Fotoğraf: Louis Vuitton

Defile’nin müziği ise Drake’den özel olarak geliyor. Şarkıcı koleksiyondan ilham alarak hazırladığı şarkının prömiyerini Louis Vuitton defilesinde yaptı.

Kim Jones bu koleksiyonun asıl ilham kaynağının ona adalar hakkında verilen bir kitaptan geldiğini söylüyor, bir dahaki defile sonrasında ‘Türkiye’ye seyahat rehberi: Gezmeniz gereken 100 yer’ rehberini ona hediye edeceğim. Belki yeni koleksiyonu için Türkiye'ye gelmek ister.

ETİKETLER: LOUİS VUİTTON , 2018 PARİS ERKEK MODA HAFTASI , NAOMİ CAMPBELL , DRAKE , KİM JONES , PARİS