02 Temmuz 2019

Kim Kardashian Yeni Markası Kimono'nun Adını Değiştiriyor

YAZI: ZEYNEP GÜR

kim-kardashian-kimono-instagram

Fotoğraf: @kimkardashian

Kendinizi bir anlığına Kim Kardashian'ın yerine koyun. Moda ve kozmetik dünyasını domine ettiğinizi, ve daha farklı bir arayışta olduğunuzu... Ne yapardınız? Stereotipleştirilen kadın vücuduna "challange accepted" resti çeken bir vücut tipine sahipseniz, rotanızı kendi anatominize çevirmek en doğru hamle olurdu yüksek olasılıkla. 

Dolayısıyla, Kim Kardashian West'in 'vücut şekillendirici korse'lere yönelmesine şaşırdığımızı söyleyemeyiz. Bizi asıl şaşkınlığa uğratan, Kim Kardashian Kimono markasını kurduktan sonra gelişen olaylar örgüsüydü daha çok. Ünlü reality yıldızına ilk tepki, Uzak Doğu'dan geldi, evet yanlış duymadınız, Uzak Doğu'dan. Geleneksel Japon kıyafetlerine ve Uzak Doğu kültürüne karşı saygısızlıkla suçlanan Kim Kardashian cephesinden çok geçmeden cevap geldi. 

"Kimono'nun Japon kültüründeki öneminin farkındayım ve Japon kültürüne derin saygı duyuyorum. Fakat tasarladığım ürünlerin hiçbir şekilde Japon kültürünü zedeleyeceğine inanmıyorum. Markaya, ilk kurulduğu andan itibaren Kimono adını vermek vardı aklımda. Bu kelimeyi hem Japonca köklerinden tamamen koparmamaya, hem de Uzak Doğu kültürüne olabildiğince temkinli adımlarla yaklaşarak o kültürün tüm güzelliklerini ortaya çıkarmaya çalıştım." 

 
 
 
View this post on Instagram

The Kardacity... no Kim, just no. Her new venture @kimono , has been granted trademark status for several marks ranging from “Kimono” to “Solutionwear” to sell a huge range of products from shapewear and whips to ACTUAL kimonos (?!). A glance at the trademark records also offers teasers for potential dog carriers and cosmetics spinoffs (don’t we already have KKW Beauty?) ?. Of course, traditional Japanese kimono are generally reserved for ceremonial/celebratory use and are often passed down from generation to generation, underscoring Kim's “culture vulture” reputation even further. But what does a trademark for the name of well-known Japanese garment being granted to a westerner say about the US Patent & Trademark Office? Maybe Kim's law studies are proving to be fruitful... • #kimono #kimohno #shapewear #bodycon #underwear #trademark #legal #culturevulture #culturalappropriation #japanese #traditional #stretch #knit #bbc #kimkardashian #kimye #kuwtk #kardashian #kkwbeauty #beauty #cosmetics #spanx #bodyshaper #wiwt #ootd #wtf #lame #smh #dietprada

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada) on

Peki Kim'in ticari Kimono'su, Japonların kökleri 15. yüzyıla kadar uzanan geleneksel kimonusunu gölgede mi bırakacak? Kimine göre, Kim'in Kimono'sunun orijinal kimonolarla uzaktan yakından bir ilgisi yok. "Sadece içinde "Kim"in adı geçen bir sözcük. Marka çalışmalarına geçtiğimiz yıl başlayan kozmetik patroniçesi, aynı zamanda "Kimono Body”, “Kimono Intimates” ve “Kimono World”, isimlerinin de telif haklarını çoktan almıştı. Fakat Kim Kardashian dün yaptığı bir açıklamada, markasının ismini tamamen değiştireceğinin sinyallerini verdi. Kozmetik patroniçesi, hem Japon halkının hem de Diet Prada'nın baskısı karşısında beyaz bayrağını sonunda çıkardı. 

ETİKETLER: KİM KARDASHİAN , KİMONO , KİMONO SOLUTİONWEAR