10 Eylül 2016

Kazanan Kim: Tom Ford Mu, Kanye West Mi?

YAZI: SUZY MENKES

Tom Hanks, Julianne Moore, Rita Ora ve Uma Thurman, Tom Ford'un "Nocturnal Animals" adlı filminin Venedik Film Festivali'ndeki galasından birkaç gün sonra düzenlediği Manhattan'daki özel yemeğine davetli olan birkaç isimdi.  

Bu sırada, Kanye West'in Roosevelt Adası'ndaki Yeezy 4 defilesinde neden ünlü olduklarını bilmediğimiz Kendall Jenner ve Kim Kardashian gibi isimler yerlerini almış, yürümeyi imkansızlaştıran vinil botlar giyilmiş, Balenciaga parkaları meydana çıkmıştı. Farklı ırklardan 100 kadın, Konsept Artisti Vanessa B'nin organizasyonuyla kavurucu sıcağın altında iç çamaşırlarıyla dikiliyordu.  

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-NYFW-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Natasha Cowan

Genç modeller en sonunda dayanamayıp çimlere yığılmasalardı bile kimin günün kazananı olduğuna dair hiçbir kuşku yok, Kanye West asıl mesleğine dönse iyi eder, çünkü Tom Ford New York Moda Haftası'nın ilk gününün tartışmasız galibiydi. 

Tom Ford: Baştan Çıkarıcı Bir Film Gibi

Tom Ford, bunu nasıl başaraıyor? Tom'a filmin mi yoksa defilenin mi onun için daha önemli olduğunu sorduğumda bana nazikçe, "Her ikisi de, Suzy," diye cevap verdi. "Nocturnal Animals"ı daha sonra izleyeceğim ama ilk eleştiriler olumlu yönde... "Nocturnal Animals"ın ardından gelen bu defile, Tom'un sofistike yaklaşımının bir başka uzantısı. Zaten defilenin de bir filmden aşağı kalır yanı yoktu... 

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-NYFW-Suzy-Menkes-Vogue

İlk önce film setini andıran podyumu ele alalım: Tom, Park Avenue'deki eski bir Four Seasons restoranını küçük bir club'a çevirmişti ve izleyiciler modeller önlerinden geçerken yemeklerini yiyebiliyorlardı. Soul Şarkıcısı Leon Bridges de bu seçkin ziyaretçiler için bir performans sergiledi. Mekan, sanki 1950'lerin New York'undan fırlamış bir kulüp gibiydi.  

Defilede her ne kadar Tom'un Gucci'deki yıllarında da sık başvurduğu 70'ler ve 80'ler etkileri görülse de karşımızdaki tamamen bugüne, bu çağa ait bir defileydi. Büyük, dikkat çekici kabanlar odak noktasıydı, örneğin; beyaz, turuncu ve pembe renklerdeki geometrik desenli o kürk kaban...   

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Tom Ford

 

Gece elbisesi olarak yaratılan görünüm ise metal parıltılara odaklanmıştı. Karlie Kloss ve Amber Valetta gibi usta süpermodellerin giydiği parıldayan gümüş elbiselerin sırt dekoltelerinde ağır metal zincirler kullanılmıştı.  

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

Geometrik kesimleri olan daracık elbiseleri ve yırtmaçların arasından bir görünüp bir kaybolan leopar desenli çizmeleri görünce, yakın zamanda Gucci Müzesi'nde ziyaret ettiğim Tom Ford köşesini hatırladım. Hele ki dar pantolonlarla giyilmiş zengin mor tonlarındaki kadife erkek ceketleri podyuma çıkınca Tom Ford'un eski Gucci günlerine geri gitmiş gibi oldum.

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue 

Bütün kıyafetler güzeldi, tam da Tom'un alıştığımız sexy-de-luxe tarzında, hem de tepeden tırnağa...  

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Tom Ford

Ama bütün bunlar İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonu için biraz ağır parçalar değil miydi? Bir süre sonra anlaşıldı ki tasarımcının yenilikçi yönü onu başka bir yere çekmişti: modanın yeni konsepti "Şimdi-gör-şimdi-al" yöntemine. Kıyafetler, 2017 için değil bu kış için tasarlanmıştı ve defile biter bitmez bütün Tom Ford satış noktalarında satışa çıkacaktı.  

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

2009'daki ilk filmi "A Single Man"den sonra yeni bir filmle izleyici karşısında olmak, Tom Ford'un şanını devam ettirmesi için yeterli zaten. Ama o bununla yetinmemiş ve bir tasarımcı olarak odak noktasını, yenilikçi yönünü kaybetmemek için büyük bir çaba sarfederek bu koleksiyonu ortaya çıkarmış. Şu aralar sokak modası, yüksek moda dünyasını kasıp kavururken o, kendi baştan çıkarıcı ve süper-sofistike stilini daha da zenginleştirebilmek için çok çalışmış.   

Sanırım Tom Ford'un kendisi de bir "nocturnal animal" ve hiç uyumuyor...  

Tom Ford 2016 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

Yeezy 4 by Kanye West with Adidas: Bol Olaylı Bir Defile 

Kanye West'in bir multimedya dahisi olduğuna kuşku yok: müzik dünyasında iyi bir şarkı yazarı, iyi bir müzik yapımcısı ve Alicia Keys, Beyonce ve Jay Z gibi isimlerle işbirliği yapan iyi bir şarkıcı. Zamanımızın ruhunu da en iyi şekilde temsil eden isimlerden bir tanesi.  

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Natasha Cowan

Ama modada, sahnedeki yeteneklerinin aksine, bir yaratıcı olmaktan çok takipçi rolünde... Stilden çok iyi anlıyor ama kendisi bir stil yaratamıyor...  

Podyum zaten dramaya çok elverişli bir mekanda kurulmuştu: Frankli D. Roosevelt bahçesindeki 1856'dan kalma Gotik mimariye sahip bir çiçek virüsü hastanesinin kalıntıları arasında...  

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

Sıcağa dayanamayıp bayılan modeller, 1,5 saatlik bir bekleyiş ve yürümeyi imkansız kılan topuklu ayakkabılar ise bu durumu daha da kötüleştirdi ve herkesin defileden memnuniyetsiz kalmasına sebep oldu. Kıyafetler ise bütün bu memnuniyetsizliğin ardından görülmeye değer sayılmayacak basitlikteydi. Kapüşonlu sweatshirt'ler, dar elbiseler, omuz dekolteleri... Kamuflaj yeşili dışında bütün renkler soluk tonlardaydı. İtiraf etmek gerekir: pantolonla kombinlenen koyu renkli, kapüşonlu kürk bir üst, çok klastı. Modern spor kıyafetleri de eğer yalpalayan topuklular yerine sneaker'larla giyilselerdi güzel görünebilirlerdi...  

Kanye-West-Yeezy-Tom-Ford-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

Ah! Mesela o Adidas Sneaker'ları... eBay'de Kanye'nin tasarladığı Yeezy Boost 350 sneaker'ları $1,599.99. Fiyatında. Sanırımi Kanye West, modayı, ona para kazandıracak bir başka iş kolu olarak görüyor. Hatta, tişörtler Roosevelt'in girişindeki bir güvenlik kulübesinde satışa çıkarılmıştı bile... Ama ben sanırım pas geçeceğim.

Yeezy 2017 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

 

ETİKETLER: TOM FORD , YEEZY , YEEZY SEASON 4 , KANYE WEST , KİM KARDASHİAN , KENDALL JENNER