16 Ekim 2017

Kardashian'ların Toplu Hamilelik Sendromu

YAZI: İNAN KIRDEMİR

 kardashians

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Kim Kardashian anlaştığı taşıyıcı annenin aracılığıyla üçüncü bebeğini bekliyor. Kylie Jenner ve Khloé Kardashian da hamile. Henüz resmi ağızdan onaylanmasa da, söylentiler Kourtney Kardashian’ın da bebek beklediği yönünde.

Kardashian ailesindeki gebelik trendi domino etkisi yaratmış durumda. Vogue.com editörü Elizabeth Varnell’ın son yazısı, bu ‘toplu hamilelik sendromu’nu ele alıyor. Domino etkisinden ziyade sosyolojik bir açıklama sunan Varnell, American Sociological Review’un yaptığı bir araştırmayı referans gösteriyor. Hamileliğin yakın arkadaşlar arasında bir çeşit virüs gibi bulaşıcı olduğunu söyleyen çalışma, akıllara Victoria’s Secret meleklerini getiriyor. Behati Prinsloo, Candice Swanepoel ve Rosie Huntington-Whiteley’nin peş peşe hamile kalmaları, basit bir tesadüften de öte 'planlanmış' kadınlık içgüdülerine bağlı olabilir.

Psikolojik olarak üç aşamada açıklanan bu sendrom, sosyal öğrenme, sosyal destek ve çevre baskısına dayandırılıyor. Çevrenizdeki arkadaşlarınızın yeni doğmuş bebekleriyle vakit geçirmek, bilinçaltında sizi anneliğe hazırlıyor. Gerekli sosyal desteği ailenizden ve yakınlarınızdan aldığınızdaysa, kendinizi anne olmaya hazır ve güvende hissediyorsunuz. Son olarak, evrimsel biyolojinin engin katkıları ve çevremizin oluşturduğu hayatta kalma baskısı da 'toplu hamilelik sendromu'nu daha anlaşılır kılıyor.

Mevcut tabloya baktığımızda, Kardashian'ların genlerini bir sonraki nesle aktararak hayatta kalma konusunda avantajlı olduklarını söyleyebiliriz. En azından Keeping Up with the Kardashians'ın kuşaklar boyu devam edeceği kesin.

QUIZ: Kardashian Ailesini Ne Kadar Tanıyorsun?

kardashians

 

ETİKETLER: HAMİLELİK , KARDASHİAN AİLESİ , KİM KARDASHİAN , KYLİE JENNER , KOURTNEY KARDASHİAN , KHLOE KARDASHİAN