13 Eylül 2015

Jason Wu'nun Yüzyıl Ortası Modernizmi

YAZI: SUZY MENKES

15-09/13/_jas0373_426x639-1.jpg

Fotoğraf: Indigital

"Slim Keith, bu ismi seviyorum," diyor Jason Wu sahne arkasında, elbette 1960'tan 1990'lardaki ölümüne dek bir moda ikonu haline gelmiş New York'lu sosyetik simadan bahsediyor.  

Michelle Obama'yı giydiren 32 yaşındaki bir tasarımcı için Slim Kleith'ı bir ikon olarak seçmek şaşırtıcı olmuş. Ama Jason Wu'nun yüzyıl ortası modernizmini seçmesi, onu belirgin kesimlere ve modern süslemelere yönlendiren akıllıca bir seçim olmuş. 

Yaz 2016 elbiselerinde biraz fazla fırfır kullanılmış olabilir ama işlenmemiş kenarlar veya kullanılan pas rengi, camgöbeği gibi renkler onları farklı kılıyordu. 

Bazen, Jason sanki içindeki feminen ve süslü tasarımlar yapma güdüsüyle savaşıyormuş gibi görünüyordu. Pembe gül desenli elbiselerden sonra birdenbire dantel ortaya çıkıyordu, sanki "tatlılık" etkisini dozunda tutmaya çalışıyordu. 

Defilenin kalbi, beyaz dantel elbiselerde yatıyordu. Eteklerde tüylü detayları olan, göğüs kısmı sütyen gibi kesilmiş sofistike modern elbiseler odak noktasıydı.  

Bu hafta başlayan New York Moda Haftası'nda defileler bir öncekilerden farklı olarak şehir merkezindeki alanlarda yapılıyor. Ama Jason Wu tavrını bozmayarak, defilesini şehrin yukarı kısmında düzenledi. Eğer tarzını keskin bir şekilde yansıtamamasını göz ardı ederseniz, Jason aslında berrak bir vizyona sahip iyi bir koleksiyon tasarlamış.  

Jason Wu 2016 İlkbahar / Yaz Koleksiyonu

 

ETİKETLER: JASON WU , SUZY MENKES