16 Mart 2020

H&M Grubu Çin'deki ve Avrupa'daki Mağazalarını Kapıyor

YAZI: ZEYNEP GÜR

h&m

 Fotoğraf: Getty Images Turkey

Hızlı moda devi H&M, Çin'deki ve Avrupa'daki çoğu mağazasının kapılarını geçiçi olarak kapama kararı aldı. H&M grubunun bu kararın arkasında İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde hızla yayılan Koronavirüsü'nü önlemek yer alıyor. 

H&M grubunun, Çin'deki satışları geçtiğimiz 1 yılda bir önceki yıllara göre %27 artmış olsa da, bu oran ne yazık ki Ocak ayından sonra %24'lik bir azalmaya gitti. H&M, bu ani düşüş sonucunda Çin'de bulunan 518 mağazasından 334'ünü kapatma kararı aldı. Koronavirüsünün dünya genelinde seyrini artırması nedeniyle bu sayının daha da yükselmesi bekleniyor. 

İtalya, Polonya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Belçika ve Fransa gibi ülkelerde mağazalarını geçici olarak kapattığını açıklayan H&M grubu, bugünden itibaren bu listeye Avusturya, Lüksemburg, Bosna-Hersek, Slovenya ve Kazakistan'ı da ekleyecek.

H&M grubu, "Maliyet ve risk haritası dahil olmak üzere şirketteki tüm faaliyetler, virüsle ilgili olumsuz etkileri olabildiğince azaltabilmek için dikkatle değerlendiriliyor" açıklamasında bulunarak durumun ciddiyetine dikkat çekti. 

ETİKETLER: H&M , CORONA VİRÜSÜ