20 Mayıs 2019

Gucci, Saint Laurent ve Balenciaga Podyumunda 18 Yaş Sınırı!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Kaia Gerber

Fotoğraf: Alessandro Lucioni/Gorunway.com

18 yaş altı modellerin yüksek moda podyumunda yer almaları uzun zamandır tartışılan bir konu. Tepkili olanlar da var, sakıncasız bulanlar da. Sakıncasız bulanların bir kez daha oturup düşünmeleri gereken bir devirdeyiz, çünkü fakındalık, toplumsal hassasiyet, kadın, çocuk ve insan hakları yüksek modanın gündeminde hiçbir zaman bu kadar yüksek sesle konuşulmamıştı. 

Kering Grubu resmi olarak açıkladı. 2020 itibarıyla 18 yaş altı modellerle çalışmayacak. Bu karar podyumda olduğu kadar kampanya çekimlerinde de geçerli. Yaptığı açıklamada "Lüks tüketim sektörünün geleceğine dair sorumluluk hissediyoruz. Bu sorumluluğa sektördeki herkesin katılmasını bekleriz" diyor grup başkanı François-Henri Pinault.

Bünyesinde Gucci, Saint Laurent ve Balenciaga gibi modaevlerini bulunduran Kering Grubu'nun bu kararı tüm gözleri 17 yaşındaki Kaia Gerber'a döndürüyor şüphesiz. Bakalım Gerber yüzü olduğu Saint Laurent'in podyumuna önümüzdeki sezon çıkacak mı? Eğer o zamana kadar 18 yaşına girerse, ortada herhangi bir sorun kalmıyor tabii.

ETİKETLER: KAİA GERBER , SAİNT LAURENT , KERİNG GRUBU , FRANÇOİS-HENRİ PİNAULT , 18 YAŞ