10 Mart 2018

Frida Kahlo'nun Gardırobu Londra'da

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Frida Kahlo

Ölümünden 64 yıl sonra Frida Kahlo, hala en tanınmış kadın sanatçılardan biri olmaya devam ediyor. Maneviyatını, politik fikirlerini ve hayatla olan mücadelesini araştıran çalışmalar ise bunun bir kanıtı. Bunun ötesinde, Kahlo'nun imajı, özellikle başta moda olmakla birlikte, tüm dünyada bir çok obje üzerinde yer alıyor.

Sanatçının çalışmalarına adanmış sayısız sergi olmasına rağmen, Kahlo'nun Mexico City'deki Blue House müzesi, ki burası Frida’nın ölümünden sonra 50 yıl boyunca el değmemiş bir şekilde kalmıştı, şimdiye kadar kendisine ait eşyaları barındıran tek müze olmuştu. V&A tarafından 16 Haziran’da açılacak olan sergi, Kahlo’nun kişisel eşyalarını bulundurmasının yanı sıra sanatçının kendi ülkesi dışındaki ilk sergi olma özelliği de taşıyor.

Frida Kahlo

Frida Kahlo: Making Her Self Up sergisinin kuratörlüğünü, daha önce Alexander McQueen: Savage Beauty, Radical Fashion ve 2004 Vivienne Westwood sergilerini düzenleyen Claire Wilcox üstleniyor. 2012 yılında Blue House'da düzenlenen bir sergiden ilham alan V&A’nın sergisi, özellikle Kahlo’nun gardırobuna odaklanan, genişletilmiş bir sürüm olacak.

Wilcox, “Co-küratörüm Circe Henestrosa ile coşku ve uzmanlığımızı bir araya getirerek yakından çalışıyoruz. Sergiye Frida Kahlo: Making Her Self Up gibi farklı bir isim verdik, ancak her iki şovun temaları da Frida'nın kimliğini inşa etme şekliyle ilgili” dedi.

ETİKETLER: FRİDA KAHLO , SERGİ , LONDRA , CLAİRE WİLCOX , BLUE HOUSE