08 Aralık 2014

Dover Street Market Taşınıyor

YAZI: SUZY MENKES

10. yılını kutlayan Dover Street Market, ancak meclis tarafından kapatılma kararı alındı.  
 
Comme des Garçons'un ticari ayağı olan Dover Street Market 10 yıl önce açıldığından bu yana Londra Mayfair'in moda eksenini dönüştürdü. Bu alışılmışa meydan okuyan, çok markalı mağaza şimdi Piccadily Circus Haymarket'e taşınıyor. 
 
Eski Burberry ana merkezi binası, ancak şimdi DSM tarafından değiştirilecek. 
 
DSM'in yeni binası, 1911 yılında mimar Walter Cave tarafından tasarlanmış orijinal bir Burberry binası. Markanın gurur duyduğu binası olarak inşa edildi, ancak Burberry burayı 2007 yılında bıraktı. 
 
Adrian Joffe Londra'daki Dover Street Market'in 10 yılını kutluyor. 
Fotoğraf hakkı: Darren Gerrish 
 
Comme des Garçons markasının başındaki Rei Kawakubo'yla hem hayat hem de iş ortağı olan Adrian Joffe'a Paris'te ulaşıldığında yorum yapmayı reddetti ancak internette bulduğumuz bilgilere göre bina Lord Alan Sugar'ın emlak portfolyosuna aitmiş. Sugar binayı Kasım 2013'te satın almış. Sugar'ın internet sitesi binayı şöyle betimliyor: Bu yapı, iki ayrı binadan oluşmakta ve binayı bodrumundan 2. katına bağlayan etkileyici bir dairesel merdivene sahip. Bina çok yakında kapsamlı bir yenileme programına alınacak. Bodrum ve zemin katı perakende satış için, birinci, ikinci ve üçüncü katlar da ofis olarak tasarlanacak.  
 
DSM'in Burberry ana merkez binasına taşınması için zaman daralıyor ancak dönüşümün ne kadar süreceğini kimse bilmiyor. 
Fotoğraf hakkı: Darren Gerrish 
 
Bu haftanın "Property Week" gazetesi Comme des Garçons'un Lord Sugar'ın emlak şirketi Amsprop'la 20 yıllık bir anlaşma imzaladığını iddia ediyor. 
 
Lezzetli ve doğal menüsüyle "The Rose Bakery" DSM müşterilerinin uğrak mekanı. 
Fotoğraf hakkı: Darren Gerrish 
 
Haber, Londra'nın lüks marka aktörleri için şok edici olacak, özellikle de DSM'in tam karşısında dünya çapındaki ilk mağazasını açan Victoria Beckham'ı. 6 katlı ve çok markalı DSM'in birçok farklı ve müdavim müşteriyi çektiği bilinen bir gerçek.  
 
Dover Street Market'in ödeme "kulübesi" alışılmışa meydan okuyor. 
 
Daha da önemli olan gerçek şu ki Comme des Garçons, genelde, beklenmedik hatta gizlenmiş yerlerde cesurca mağaza açarak o bölgeye moda anlamında yeni bir boyut kazandırır, örneğin Tokyo'daki Aoyama bölgesi. Bir sene önce, New York'lu perakendeciler, Dover Street Market'in Murray Hill'deki Lexington bulvarında Hint restoranlarının arasındaki hiç bilinmeyen bir bölgede, eski bir okul binasında açılmasına çok şaşırmışlardı. Dover Street Market aynı zamanda Tokyo'dan Beijing'e kadar mağazalar açarak Asya'da da yayıldı.  
 
Comme des Garçons'dan Rei Kawakubo, DSM'in genel konseptiyle ilgili projelere özellikle de görsel ve tasarımla ilgili olanlarına son derece dahil olmuş bir isim. 
Fotoğraf hakkı: Getty 
 
Adrian Joffe'u British Fashion Awards'ta Louis Vuitton masasında otururken gördüm. O zaman bile haberlerle ilgili tek bir yorum yapmadı. Yemek sırasında LMVH'nin moda CEO'su Pierre Yves Roussel, Adrian'ı dünyanın en istisnai satış müdürlerinden biri olarak gördüğünü söyledi. (Belki Louis Vuitton'un yeni Nicolas Ghesquière koleksiyonunun DSM mağazalarında satışa çıkmasının sebebi budur, çünkü iki marka için de önceden tahmin edilmeyen bir gelişmeydi.)  
 
Dover Street Market lüks ve ucuz markaları bir araya getirmesiyle ünlü. 
Fotoğraf hakkı: Darren Gerrish 
 
Joffe'un yeteneklerinin tıpkı Milano'daki 10 Corso Como'dan Carlo Sozzani ve Paris'teki Colette'ten Sarah Andelman gibi güçlü ve özgün satış müdürleriyle aynı hizada olduğuna katılıyorum. Ama, Dover Street Market'in müdürü olan Joffe'un kendisi bile DSM'i tek başına yönetmediğini söyleyecektir. Rei Kawakubo, bu itici gücün önemli bir parçası.  
 
Adrian Joffe ve Pharell Williams Pharell'in parfümü "Girl" için DSM Londra'da bir arada. 
Fotoğraf hakkı: Darren Gerrish 
 
Rei ve Joffe'unki gibi ortaklıkların hem pratikte hem de yaratıcılık anlamında nasıl yürüdüğünü hep merak etmişimdir. 
Haymarket'teki eski Burberry ana merkez binası, konsept mağazası Dover Street Market'in yeni Londra mekanı olacak. 
Londra mağazasının yer değiştireceğini öğrenmeden önce Adrian'la konuşmuştum. Yeniden dekore edilmiş Dover Street Market mağazasında yürürken Pharell Williams'ın yeni parfümünün tanıtımını yapmak için orada olduğunu gördüm. Alışılmışa meydan okuyan parfüm krallığına yavaş ama güçlü bir biçimde eklenmiş bi başarı. 
 
6 katlı mağazanın farklı bölgelerinde yaratıcı temalar var. 
Fotoğraf hakkı: Darren Gerrish 
 
İşte karşınızda Dover Street Market'in Londra'daki 10. yılını ve ani mekan değişimini kutlamak için kendi ağzından Adrian Joffe:
 
Piccadilly'deki ünlü Helios atları, yeni DSM mağazasının iki adım ötesinde. 
 
Louis Vuitton ve DSM'in beklenmeyen iş birliği sonucunda Nicolas Ghesquière'in ilk koleksiyonu DSM mağazalarında yerini almış durumda 
Fotoğraf hakkı: Darren Gerrish 
 
SUZY MENKES: Rei'nin kendisi Dover Street Market projesinin ne kadar içinde? Örneğin mağazada Louis Vuitton bulundurmak gibi kararları o mu veriyor? Önerilerde bulunuyor mu? 
 
ADRIAN JOFFE: Rei, DSM projesine son derece dahil durumda. En çok da görsel ve tasarım açısından. Bütün mimariyi, mağazanın içindeki ortak alanları, marka alanlarını ve bütün Comme des Garçons alanlarını o tasarlıyor. Kendi alanları, enstalasyonları ve vitrin dekorasyonu olan markaların tasarımlarını da ona gösteririz. Ancak bütün (önemli) kararlar, örneğin kimi davet edeceğimiz, kimi ve neyi satın alacağımız, ben ve benim çalışanlarım tarafından verilir. Bu kararları, Louis Vuitton kararı gibi, Rei'ye tamamıyla aktarmakla ilgili elimden geleni yaparım. O çok nadir öneride bulunur, sadece beni güzel, yaratıcı ve güçlü kıyafetler bulmam konusunda sürekli teşvik eder. 
 
SM: Rei'den hiç tavsiye veya onay istediğin olur mu? Ya da bu birbirine güvenmekle mi alakalı? 
 
AJ: Güven, hem DSM hem de diğer projelerde çalışırken iş hayatımızın önemli bir parçası. Ancak ona idareyle, markalarla, etkinlikler ve partilerle ilgili her türlü detayı göstermek için yeterli zaman yok. Ancak mümkün olduğu kadarıyla ondan tavsiye isterim ve görsel her şeyle ilgili onun onayına ihtiyaç duyarım. Benim için şu çok açık, Rei olmadan DSM bugünkü haliyle var olamazdı.  Onun yeni fikirler bulmamız için sürekli teşviği ve gayreti olmadan, 10 yıl içinde bu kadar güçlü bir şey elde etmek mümkün olmazdı. 
 
SM: Gelecekteki 10 yıl için vizyonunuz ne? 
 
AJ: DSM'i günden güne daha güçlü ve heyecan verici kılmak istiyoruz. Sadece bir satış mekanı olarak değil, aynı zamanda diyalog kurmak ve fikir paylaşımı için; insanların sinerjilerinin birleştiği, birbirleriyle açık bir şekilde iletişim kurabildikleri ve farklı olma seçeneğini görebilmeleri için uygun bir ortam sağlamak istiyoruz. Doğrudan veya dolaylı olarak, genç tasarımcılar ile lüks markalara yaratıcılığın ve özgürlüğün yolundan gitmeleri için cesaret veren, kurumsallaşma karşıtı bireysel ifade özgürlüğünü teşvik eden bir mağaza olmak istiyoruz. Elbette bütün bunlar, mağazanın internet alışverişi ve diğer nedenlerden ötürü birkaç seneye kapanacağını söyleyen felaket tellallarına karşı çıkmak anlamına geliyor.  
 
Sanatçılarla yapılan işbirlikleri ve enstalasyonlar mağazanın çeşitli yerlerinde görülebilir. 
Fotoğraf hakkı: Darren Gerrish 
 
SM: Dover Street'teki 10 yıl değişimlerinin ve eylül ayındaki kutlamaların amacı neydi? Farklı bir görüntü için mi çaba verdiniz? Ya da farklı bir müşteri profili için?  
 
AJ: 10. sene kutlamalarını gelecek 10 seneyi planlamak için bir fırsat olarak gördük, elbette şu zamana kadar yaptıklarımızı da kutlamak istedik. Bir de, dürüst olmak gerekirse, tasarımcılarımıza özel bir şeyler tasarlamaları ve biraz ara vermeleri için, üstelik mağazanın iç dizaynını yenilememiz için de bir bahane yaratmış olduk. Yani, nereye gittiğimizle ve neyi daha iyi yapabileceğimizle ilgili ciddi olarak düşünmemize yardımcı oldu. Bütün yıldönümlerinde olduğu gibi, bu yıldönümü de bize hem kutlama yapmak için hem de kendi içimize dönüp düşünmemiz için fırsat sağlamış oldu. 
 
SM: DSM'i geleceğe dönük 10 Corso Como veya Colette gibi diğer mağazalarla aynı kategoride mi görüyorsunuz? Yoksa Londra ve New York'ta eşsiz olduğunuza mı inanıyorsunuz? 
 
AJ: Kimsenin herhangi bir kategoriye konulmaktan hoşlanacağını zannetmiyorum, ve herhangi bir grubun parçası olduğumuzu düşünmüyoruz. Hepimizin görünüş, konsept ve varoluş amacı açısından farklı olduğumuza inanıyorum, ancak bizim kadar emek vererek çalışan başka satış mağazalarının olduğunu bilmek güzel. Ayrıca Sarah ve Carla'yla şehirleri bölüşmüş olmamız da hoşuma gidiyor, hepimizin farklı farklı şehirlerde olduğunu fark etmişsinizdir! 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , DOVER STREET MARKET , ADRİAN JOFFE , REİ KAWAKUBO