21 Kasım 2018

Dolce & Gabbana Bildiriyor: Instagram Hesabımız Hacklendi!

YAZI: ZEYNEP GÜR

Önce Stefano Gabbana'nın Instagram hesabı hacklendi, sonra Dolce&Gabbana'nın Şangay'daki 'The Great Show'u iptal oldu ve en son Dolce&Gabbana, Instagram hesabının hacklendiğini duyurdu. Bizim bilmeyip de onların bildiği ne vardı?

Her şey Dolce&Gabbana'nın son kampanya filmi 'DG Loves China'nın ırkçılıkla suçlanmasıyla başladı. Asyalı bir modelin İtalyan yemeklerini chopstick yardımıyla yemeye çalıştığı kampanya filminde, Çinlilerin yemek kültürünü alay konusu haline getirdiği gerekçesiyle itham edilen İtalyan markası, sosyal medyada yaylım ateşine tutuldu.  

 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Diet Prada ™ (@diet_prada)'in paylaştığı bir gönderi ()

Tatsız vaka, moda markalarının kirli çamaşırlarını ortaya döken Instagram hesabı Diet Prada'nın Stefano Gabbana'yla olan konuşmalarının ekran görüntülerini paylaşmasıyla patlak verdi. Diet Prada'nın suçlamalarına, "Tüm dünya Çinlilierin yemeklerini chopstick'le yediğini biliyor. Bu ırkçılık mı? Eğer pizza ya da makarnanın chopstick'le yenmesi Çinlileri gücendiriyorsa, bu onların problemi bizim değil!" şeklinde cevap veren Stefano Gabbana'nın bu sözleri tabii ki Diet Prada tarafından tüm dünyaya, ekran görüntülerinden oluşan somut kanıtlarla duyuruldu.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Diet Prada ™ (@diet_prada)'in paylaştığı bir gönderi ()

Fakat olaylar bununla da sınırlı kalmadı. Stefano Gabbana, her şeyi yalanlayarak Instagram'ının hacklendiğini iddia etti, Dolce&Gabbana'nın Şanghay'daki şovu iptal oldu ve Dolce&Gabbana sosyal medya hesabından "Instagram hesabımız hacklendi. Stefano Gabbana'nın ki de aynı şekilde. Ofisimiz bu konuyu araştırıyor. Paylaşımlarımız yüzünden sizden özür diliyoruz. Çin kültürüne ve Çin halkına duyduğumuz saygı sonsuz" diyerek yanlış anlaşılmalardan dolayı ne kadar üzgün olduğunu dile getirdi. Peki tüm bunlar bir algı operasyonundan mı ibaretti? Dolce&Gabbana'nın "Hesabımız hacklendi" süsüyle Stefano Gabbana'nın foyasını örtbas etmeye çalıştığı yönündeki teorilerin pratiğe dökülmesi an meselesi gibi duruyor.

 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Dolce & Gabbana (@dolcegabbana)'in paylaştığı bir gönderi ()

ETİKETLER: STEFANO GABBANA , DOLCE & GABBANA , DİET PRADA