20 Kasım 2020

Doğru Palto Seçimi Nasıl Olmalı?

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

 

Palto seçimi

Yatırım Parçası Olarak Görün

Hızlı tüketimin etrafımızı sardığı günümüzde bazı parçalar durup düşünmenizi gerektiriyor. Paltolar da bu süreci hak edenlerden biri. Günü kurtarmak, sezonu geçirmek için değil de eğer uzun yıllar severek kullanacağınız bir palto arıyorsanız kaliteli bir tercih yapmanızda fayda var. Uzmanlık alanı dış giyim olan markalar da bu konuda size doğru alternatifler sunabilir.

Etiketleri Okuyun

Dış görünüşünü çok beğenseniz de önemli olan iç güzellik mantığından yola çıkarak etiketini dikkatlice okuyun. Birbirine fazla karışmış materyaller zamanla sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Kaşmir veya yün oranının yüksek olması konu soğuktan koruma ve kalite olduğunda her zaman önemlidir.

Kendiniz İçin Doğru Kesimi Bulun

Hepimizin vücut tipi farklı, bu yüzden online alışverişler doğru paltoyu bulmak konusunda oldukça riskli olabilir. Ya da başkasının üzerinde gördüğünüz bir palto sizin için doğru seçim olmayabilir. Fonksiyondan sonra içinde "iyi hissetmek" dikkate alınması gereken bir diğer önemli kriter. Biraz araştırma ve sabır gerektirse de doğru paltoyu bulduğunuzda zamanınıza değdiğini anlayacaksınız. Unutmayın palto zamansızdır bu yüzden sezon trendlerinden çok size yakışanı bulmayı seçin.

Hareket Alanınız Kısıtlanmasın

Üzerinize yakışan kaliteli bir palto bulduğunuzu düşünelim. Sıradaki aşama içinde rahat hareket edebilmeniz. İşte bu kısımda kollar devreye giriyor. Bazı paltolar dışarıdan bol bir kesime sahip gibi görünse de eğer hareket ettiğinizde kollarınız rahat değilse seçiminizi yeniden düşünün. Çünkü ayna karşısında sadece görüntüsüne baktığınız zaman pek fark etmeseniz de gün içinde çok fazla hareket halindeyiz ve eğer paltonuzun kolları sizi bu konuda kısıtlarsa pişmanlıkla kendisinden vazgeçmeniz uzun sürmez. Bu yüzden paltonuzu denerken kollarınızı mutlaka hareket ettirin ve ne kadar rahat olduğunu kontrol edin.

İçten Dışa Katlayın

Dışarı çıkıldığında eğer paltolarımızı asacak uygun bir yer yoksa genellikle bir tur katlayarak koymayı tercih ederiz. Bu noktada dış kısmı yerine astar kısmını gösterecek şekilde katlayıp koyarsanız paltonuzu daha uzun süre temiz tutabilir ve koruyabilirsiniz.

Askı Önemli

Bazı zamanlar elimizdekileri gelişigüzel bırakabiliyoruz. Ancak eğer paltonuz bir kez buruşursa görselliğinden çok şey kaybedeceği gibi sizi de uğraştıracaktır. Bu yüzden işin içine bir doz özen katarak eğer her seferinde paltonuzu asarsanız size uzun yıllar hizmet edecektir.

ETİKETLER: KIŞ MODASI , PALTO , TREND