17 Eylül 2015

Defile Raporu: Self-Portrait, Giulietta, Hood By Air

YAZI: SUZY MENKES

Self-Portrait: Tatlı... ve Hırçın?

15-09/17/suzy-menkes-self-portrait.jpg

Self-Portrait'in sera bahçesine benzeyen podyum dekarosyonunda, tatlı mankenler üstlerindeki güpür dantelli elbiselerle yürüyordu.   

İki sene önce kurulan bu markanın hikayesi büyülü. Hayır, tasarımcısı, romantik ve dağınık bir tarzda giyinen genç bir kadın değil. Her ne kadar Londra'da kurulmuş olsa da büyüleyici çiçek tarlalarının veya tatlı kır evlerinin markası değil Self-portrait.  

15-09/17/self-portrait-vogue-suzy-menkes.jpg

Malezya'da büyüyen ve Central Saint Martins'ten mezun olan Han Chong, moda dünyasında kendi çapında bir olay oldu diyebiliriz. Makul fiyatlı kıyafetleri o kadar hızlı bir şekilde satıldı ki stokçularını bile şaşırttı. Ayrıca, Kendall Jenner, Miranda Kerr, Katy Perry ve Kristen Stewart gibi modaya yön veren birçok ünlüyü giydiriyor. Han Chong, ilhamını tatlı kıyafetleri seven hırçın genç kadınlardan alıyor. 

Giulietta: Tenis Kortunda Feminenlik

15-09/17/_an_6207_426x639.jpg

Fotoğraf: Indigital

Amerika'da bu hafta düzenlenen tenis maçları, spor severler için çok büyük bir etkinlik. Ancak New York merkezli Giulietta markasının tasarımcısı İtalyan Sofia Sizzi'nin yarattığı sportif koleksiyon, fütüristik tenis  kıyafetleriyle 1960'ların moda yıldızı Andre Courrèges'in tarzı arasında gidip geliyor. 

15-09/17/_an_6249_426x639.jpg

Fotoğraf: Indigital

Etrafımızın yatay, dikey ve çapraz çizgili kıyafetlerle sarılı olduğu sahne arkasında tasarımcı, "Giulietta'nın DNA'sında güçlü bir feminenlik var," diyor.  

Bu grafik görüntülerin temelinde formalar vardı, ayrıca derin göğüs dekolteli üstler ve şapkalar sanki atletizmde kullanılan korumalıklara benziyordu.  

Bütün bunların sonucunda ortaya çıkan etki göz kamaştırıcıydı. Ayrı ayrı değerlendirdiğimizdeyse, kıyafetlerdeki neşeli feminenlik tezahürü, Courrèges'ın zamanından beri kadınlar için ne kadar çok şeyin değiştiğinin kanıtı. 

Hood by Air: Sökülen Üniformalar

Hood by Air'den Shayne Oliver'ın galiba okul üniformalarıyla bir sorunu var. Onları alıp kırpmış, kesmiş ve bir moda yapbozu yaratarak tekrar birleştirmiş. Bu yüzden, bir tişörte iliştirilmiş ciddi bir yaka, fermuarlı bir üstte kesilip atılmış omuz kısımları veya fetiş kıyafetlerine benzeyecek kadar fazla kesilmiş bir pantolon görmek mümkün. 

15-09/17/hood-by-air-20016-ilkbahar-yaz_hoo0540-copy.jpg

Fotoğraf: InDigital

Eğitim aldığı yeri bilmiyorum ama tasarımcı sadece siyah şeritler ve beyaz bandajlarla ilgili derslere girmiş gibi.  

15-09/17/hood-by-air-20016-ilkbahar-yaz_hoo0649-copy.jpg

Fotoğraf: InDigital

Defile biterken, "HBA" logolu beyaz formalar çıktı ortaya. En son da cinsiyetlerin kıyafetlerden pek anlaşılmadığı evli bir çift çıktı.  

15-09/17/hood-by-air-20016-ilkbahar-yaz_hoo0979-copy.jpg

Fotoğraf: InDigital

Şok edici miydi? Hiç değildi. Yaratıcı mıydı? Eğer kot ve diğer kumaşların birçok farklı şekilde kesilip biçildiğine bakarsanız, evet. Yine de, moda dünyası daha önce bu yollardan geçmemiş miydi? 

Hood by Air 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , HOOD BY AİR , SELF-PORTRAİT , GİULİETTA