25 Ağustos 2019

Daha Sürdürülebilir Bir Moda için Söz Verdiler

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

19-08/23/stellamccartney_44564673_508560779628389_4475883099602812928_n-1566571751.jpgFotoğraf: @stellamccartney

Moda dünyasının en büyük lüks markalarının birçoğuna ev sahipliği yapan Fransa, moda endüstrisini daha etik bir yöne doğru itmeye yardımcı olmak için yavaş ama emin adımlarla çalışıyor. Sadece iki ay önce, satılmayan malların imha edilmesine ilişkin ülke çapında bir yasak getiren ülke, şimdi de Başkan Emmanuel Macron'un talebi üzerine, bu hafta sonu Fransa'daki G7 zirvesinde sunulacak yeni ve sürdürülebilir bir anlaşma imzaladı.

Kering CEO'su François-Henri Pinault'un önderliğini yaptığı 'Fashion Pact G7', modanın en etkili endüstrilerden biri olduğunu ve dolayısıyla daha fazla dikkat çekmek için öncülük etmede önemli bir rol oynama gücüne sahip olması gerektiğini belirtti. Sürdürülebilir bir gelecek imzalayıcıları arasında Burberry, Prada, Hermes ve Chanel gibi lüks markalar ile Adidas ve Nike spor şirketleri ve H&M ve Gap gibi hızlı moda perakendecileri de var.

İklim değişikliği ve sürdürülebilirliği çevreleyen konuşmalar giderek daha hayati bir hal aldığından, markaların bu konuda istekli olması şaşırtıcı değil. 

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma ve Bilime Dayalı Hedefler kullanarak oluşturduğu paktın üç odak noktası var: İklim, okyanuslar ve biyolojik çeşitlilik. Pakt, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarını gidermeyi, tek kullanımlık plastiklerin 2030 yılına kadar azaltılmasını, sentetik materyallerin yıkanmasından kaynaklanan mikro elyaf kirliliğini yok etmeyi hedefliyor. 

Daha sürdürülebilir moda için söz veren markaların tam listesi şu şekilde: Adidas, Bestseller, Burberry, Capri Holdings Limited, Carrefour, Chanel, Ermenegildo Zegna, Everybody & Everyone, Fashion3, Fung Group, Galeries Lafayette, Gap Inc., Giorgio Armani, H&M Group, Hermes, Inditex, Karl Lagerfeld, Kering, La Redoute, Matchesfashion.com, Moncler, Nike, Nordstrom, Prada Group, Puma, Pvh Corp., Ralph Lauren, Ruy, Salvatore Ferragamo, Selfridges Group, Stella Mccartney, Tapestry

ETİKETLER: SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA , CHANEL , GUCCİ , PRADA , BURBERRY