14 Mayıs 2018

Cannes Film Festivali’nde Kadın Dayanışması

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Cannes Film FestivaliFotoğraf: Getty Images Turkey

Cate Blanchett, Cannes Film Festivali'nin kırmızı halısında gerçekleşen Kadın Yürüyüşü'nü çok önemli bir noktaya getirdi. 82 aktrisin ve Hollywood yöneticilerinin de desteğini alan Blanchett, Palais'nin merdivenlerinde gerçekleşen gösteriye liderlik etti. 82 sayısı yürüyüş için özel bir anlam da taşıyor. The Hollywood Reporter'a göre, festivalin 71 yıllık tarihinde rekabette öne çıkan kadın sayısını simgeleyen 82, aynı zamanda oldukça şaşırtıcı bir istatistik.

Verdiği bir demeçte Blanchett;  “Bugün, 1946'da Cannes Film Festivali'nin ilk yılından bu yana bu merdivenlerde yürüyen kadın yönetmenlerin sayısını temsil eden 82 kadın bulunuyor. Aynı dönemde 1688 erkek yönetmen aynı merdivenlerde yürüdü. Şu an ise dünyaca ünlü bu festivalde jürinin başında 12 kadın var. Prestijli Palme d'Or ödülü 71 erkek yönetmene verilirken, sadece iki kadın bu ödüle sahip olabildi’’ dedi. Yürüyüşte Cate Blanchett’e eşlik eden kadınlar arasında Kristen Stewart, Ava DuVernay, Marion Cotillard, Salma Hayek ve Patty Jenkins gibi ünlü birçok isim bulunuyor.

Cannes Film FestivaliFotoğraf: Getty Images Turkey

Kadınların yükselişinin inkar edilemez bir gerçek olduğunu belirten Blanchett, kadınların bu dünyadaki azınlık olmadığını da dile getirdi. Her kadının kendi benzersiz zorluklarıyla karşı karşı olduğunun farkındalığına vurgu yapan başarılı aktris, ''Bugün bu merd,venlerde birlikte duruyorsak; bu kararlılığımızın ve ilerlemeye olan bağlılığımızın simgesi" dedi.

Cannes'daki Kadın Yürüyüşü, Blanchett ve arkadaşlarının çeşitli taleplerde bulunduğu önemli bir değişim çağrısıydı ve başarılı aktrisler "İşyerlerimizin, aslında yaşadığımız dünyayı en iyi şekilde yansıtabilmeleri için çeşitliliğe açık ve hakkaniyetli olmalarını talep edeceğiz. Bu konuda rkek arkadaşlarımızla omuz omuza yürüyebileceğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Değişim için ayakta duran tüm kadınları ve erkekleri kabul etmeliyiz. Sektörümüzün merdivenleri herkes için erişilebilir olmalıdır" dedi.

ETİKETLER: CATE BLANCHETT , 2018CANNES , CANNES FİLM FESTİVALİ , KADIN YÜRÜYÜŞÜ