22 Mayıs 2019

Calvin Klein, LGBTQ Topluluğundan Özür Diledi

YAZI: ZEYNEP GÜR

bella hadid

Fotoğraf: @lilmiquela

Calvin Klein'ın ünlü süpermodel Bella Hadid ile çektiği son kampanya filmi LGBTQ topluluğu tarafından çapraz ateşe tutuldu. Calvin Klein'ın Billie Eilish, Shawn Mendes, Noah Centineo, Kendall Jenner ve A$AP Rocky gibi ünlü isimlerin de yer aldığı I Speak My Truth kampanyasının Bella Hadid'in rol aldığı kısmı, LGBTQ topluluğunun yoğun eleştirisine maruz kaldı. The Weeknd ile birlikte olduğu bilinen ünlü süpermodelin, sanal influencer Miquela Sousa (@lilmiquela) ile öpüştüğü sahneye, LGBTQ topluluğu "Eşcinselliğin yanlış yöne çekilmesi" gerekçesiyle tepki gösterdi. 

Eşcinselliği 'tık tuzağı' olarak kullanmakla ve querness'ı başkalaştırmakla suçlanan Calvin Klein, bu yanlış anlaşılmadan dolayı, çok geçmeden özür mektubu yayınladı.  

Kampanyanın hemen ertesi günü özür mektubu yayınlan Calvin Klein, "Uzun süredir LGBTQ haklarını savunan bir şirketiz, ve onları yanlış bir şekilde tanıtmak asla istemezdik" sözleriyle LGBTQ topluluğunun affına sığındı. 

Söz konusu dev markaların reklam kampanyaları olduğunda ardı arkası kesilmeyen gaflar kaçınılmaz olabiliyor. En son, Çin'deki reklam kampanyasında ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerde bulunmakla suçlanan Dolce & Gabbana'nın, bu suçlamalardan "Instagram'ımız hacklenmişti!" açıklamasıyla sıyrılmaya çalışması, yakın zamanda yaşanan marka gaflarının en sıcak örneklerinden biri. Tabii Dolce&Gabbana'nın Çin'deki şovunun iptal edilmesine, hatta ve hatta Çin'de internetten satış yapan sitelerin Dolce&Gabbana'ya uyguladığı ambargoya kadar uzanan bu gafından sonra, Calvin Klein'ın yaptığı gaf çok daha "geri dönüşümlü" görünüyor, orası ayrı.

ETİKETLER: BELLA HADİD , LİLMİQUELA , SANAL GERÇEKLİK , CALVİN KLEİN , MİQUELA SOUSA