29 Şubat 2016

Bottega Veneta: Karmaşa Ortasında Sakinlik

YAZI: SUZY MENKES

Bottega-Veneta-Tomas-Maier-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Ah, kadın olmanın asaleti! Zarifçe bir tüvit kaban giymiş, yün örgülere sarınmış, pantolonlarıyla ve yüksek topuklularıyla salına salına yürüyen kadınların asaleti!   

Bottega Veneta defilesinin başlangıcında sportif kıyafetleri görmemizin ardından, tasarımcı Tomas Maier farklı bir temaya yönelmiş: kadınlığı kutlamak. Ama bu tema, ne fazla göze sokulmuştu ne de fazla geriye çekilmişti, aksine tam ayarındaydı.  

Bottega-Veneta-Tomas-Maier-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Defileyi sade erkeksi pantolon takımlarıyla başlatıp sütyenli ve yumuşak dokulu elbiselerle sonlandıran Tomas, "Koleksiyonun duyusal olmasını etmesini istedim," diyor.  Bir sarkaç gibi feminenlik ve maskülenlik arasında gidip gelen defilede; leopar desenli vaketa bir kabanla, yaldızlı koyun derisinden bir trençkot tasarımcının hedefini tam on ikiden vurmuştu.  

Bottega-Veneta-Tomas-Maier-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Keskin hatlar, çoğunlukla yün kullanılarak yumuşatılmıştı. Bu yüzden, normal şartlarda sert durabilecek kıyafetler vücutta tabiri caizse erimişti. Bunlarda cinselliğe bariz bir gönderme yoktu ama belli bir yumuşaklık vardı.  

Dikkat çeken bir diğer nokta renk paletiydi: sade ve krem tonlarla beraber kiremit kırmızısı, bordo ve mor renkleri de kullanılmıştı. Hatta çok şok edici desenler görmek mümkündü, örneğin "Vesuvius" (Vezüv) adındaki koyu turuncu etek, patlayan bir volkanı akla getiriyordu.  

Bottega-Veneta-Tomas-Maier-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Tomas'la sahne arkasında konuşurken "duyusal" sözcüğünü tekrar tekrar sarf etti, sanki koleksiyonundaki yumuşaklık onu da şaşırtmış gibiydi. Aynı zamanda örgü ve yün kullanmasının koleksiyonunda hem görüntü hem de verdiği his açısından ne büyük bir değişim yarattığını da anlattı.   

Bazı bilindik parçalar yeniden ele alınmıştı. Örneğin Bottega'nın çok sevilen çantaları biraz daha küçültülmüştü.  

Tomas Maier 2001'den beri Bottega'da, o zamandan beri Bottega'yı sadece artizan çantalarıyla ünlü olmaktan çok daha öteye taşıdı. Ama bu koleksiyonuyla Bottega'dan önce Hermès'te geçirdiği yılları mı bize hatırlatmaya çalışıyor diye düşündüm. Çünkü o Hermès'li yılların ruhunu görmek mümkündü: en kaliteli malzemeler, verilmek istenen mesajın inceliği, her şeyi açığa vurmayan o asalet...  

Bottega-Veneta-Tomas-Maier-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Elbette, birçok iyi tasarımcı gibi Maier de Bottega'daki yıllarında denemeler yaptı. Sonradan kırmızı halıda da giyilen hafif, canlı renkli naylon elbiseleri çok iyi hatırlıyorum mesela. O elbiseler, tamamen bir sürprizdi, şok etkisi yaratmıştı. Ama modada değişim iyidir.  

Moda endüstrisindeki karmaşayı düşününce, ve dünyadaki karmaşada hiç söz etmiyorum bile, Bottega defilesindeki sofistike sessizlik tam da olması gerekendi.   

Bottega Veneta 2016-17 Sonbahar/Kış Defilesi

ETİKETLER: SUZY MENKES , TOMAS MAİER , BOTTEGA VENETA